Eli mitä olisi hyvä tehdä pyörälle talvikuukausia ajatellen koska ei ole lämmintä säilytyspaikkaa?
Talvisäilytys
600 gsxr
51266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eli jonkinlainen talli tai kanakoppi pitää olla,
akku pois ,tankki täyteen ,renkaiden alle jotain ettei ole maaperässä.bensa säilyy pakkasessa hyvin -10--30 astetta jos olet "etelänmies" niin sitten stabilointi ainetta tankkiin.(saa ostaa hyvin varustetuista moottorisaha myymälöistä).
Vai tankki täyteen,jostain foorumeilta luin et tankki niin tyhjäksi kuin vai saa
Talli kyllä on mutta ei lämmin
Tuossa on tasan kaksi koulukuntaa.
Tankki täyteen -> ei jää ilmatilaa, ei kosteutta lämpövaihteluissa, ei ruostu. Ehkä tarvitaan se stabilointiaine. Ja luulenpa vaan että siihenkin riittää vaikka Bilteman alle 3 euron Super Gas Treatment (joka mm. "tasoittaa polttoaineen jakautumista").
Tankki tyhjäksi -> ei jää "pilaantuvaa" bensiiniä.
Itsellä on kokemus siitä, kun kaasuttimesta pääsi bensatkin haihtumaan. Jäljelle jäänyt hartsintapainen aine teetti kovasti putsaustöitä ennen kuin neulaventtiilin sai taas tiiviiksi (kaasutin tulvi ylitse!), joten kaasaria en ainakaan aio tyhjentää. Jääköön bensakin tankiin, kyllä se puoli vuotta siellä kestää.
Ja tässä vielä linkki, jossa kohta 22 kertoo bensan säilyvän hyvänä täydessä tankissa ainakin vuoden verran ilman erikoikoistoimia, viileässä:
http://www.chevron.com/products/prodserv/fuels/bulletin/motorgas/8_q-a/#22
Samat johdot nesteet ja tekniikka,kuin autoissa.
Ns.kesäautoja lepää talvella ulkosalla pilvin pimein.
vaihtoautoja liikeiden takapihalla jne.
Akku pois,sateelta suojaan kevennystä renkaille ja
tankki täyteen.Johdot eivät rikkoudu,kun pyörä
on paikallaan.
Öljy ja suodatin on hyvä vaihtaa korroosion ehkäisemiseksi.
minun tapani (en tuputa tätä, enkä väitä että se on ainoa oikea) mutta minulla se on toiminut jo toistakymmentä vuotta. Pyöräni talvehtii kylmässä ulkovarastossa ja syksyllä teen seuraavat toimenpiteet:
-pesen ja vahaan pyörän
-puhdistan ketjut ja voitelen ne
-vaihdan öljyt ja tarvittaessa suodattimen
-irrotan tulpat ja lirautan moottoriöljyä
sylintereihin noin teelusikallisen
-tyhjennän kaasuttimen kohokammiot polttoaineesta
-täytän tankin aivan täyteen ja lirautan sekaan hieman jäänestoainetta ja stabilointiainetta
-irrotan akun ja latailen sitä talven mittaan muutaman kerran
Keväällä pyörä on lähtenyt joka kerta poikkeuksetta samalla tavalla käyntiin; ensin pitkä starttaus, jolloin kohokammiot täyttyvät polttoaineesta ja sitten toisella startilla käyntiin. Näin on tapahtunut joka kevät ja näin uskon käyvän myös ensi keväänä.
Olen varma että kaikkea tätä mitä teen syksyisin ei olisi aivan välttämätöntä tehdä,mutta minusta se on mukavaa puuhailua pyörän parissa ja siinä samalla voi tutkailla onko jotain muuta tehtävää esim. vaijereissa tms.