GeForce 7900GS

Mitä mieltä olette GeForce 7900GS kortista? Olisi myynnissä hintaan 199€. Pyöriikö uusimmat pelit kohtuullisesti ja riittääkö 370W virtalähde tuolle? Valmistajan minimi on 350W ja liike suosittelee 400W poweria.
5651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyl 370W:n kaiken järjen mukaan pitäisi riittää.. on noita ajettu 300W vehkeilläkin. Kerro kuitenkin lisää virtalähteen merkistä ja mitä muuta siitä tiedät. Jos on edes hieman laadukkaampaa merkkiä, niin ei pitäisi olla huolenhäivää.

Äänestä
  • Virtalähteeni on Sharkoon Silentstorm 370W,n. puoli vuotta vanha. Tällä hetkellä näyttiksenä X800GT ja hyvin toimii.. tosin tuo X800 toimi aiemmin ylikellotettunakin jollain vinkuintialaisella 300W virtälähteellä... Vaikuttaako vaihto AGPsta PCI-E:hen mitään virrankulutukseen?

    Äänestä

  • Thunderball kirjoitti:

    Virtalähteeni on Sharkoon Silentstorm 370W,n. puoli vuotta vanha. Tällä hetkellä näyttiksenä X800GT ja hyvin toimii.. tosin tuo X800 toimi aiemmin ylikellotettunakin jollain vinkuintialaisella 300W virtälähteellä... Vaikuttaako vaihto AGPsta PCI-E:hen mitään virrankulutukseen?

    Ilmoitettujen kulutusarvojen mukaan X800GT ja 7900GS ovat hyvin samoissa lukemissa; veikkaisin tuon ylikellotetun X800GT:n vievän yhtä paljon tehoja kuin 7900GS.
    Yhdessä testissä oli ajettu kohtuu rankasti ylikellotettua 7900GS:ää seuraavalla setillä:
    *AMD Athlon 64 3700 @2.7 GHz (300MHz x 9)
    * ASUS A8R32-MVP Deluxe motherboard
    * 2*512 MB OCZ PC4800 Platinum Edition memory
    * Western Digital WD1200JD SATA hard drive

    Tuolloin raskaassa käytössä koko systeemin virrankulutus oli luokkaa 164W.. eli pitäisi melko helposti tuon virtiksesi riittää..

    ---

    Normaalisti tuo agp-> pci-e muunnos ei vaikuta kulutukseen. Pci-e väylän kautta korttiin saadaan hieman enemmän virtaa, mutta se periaatteessa tarkoittaa, ettei pci-e versiossa hypoteettisessa tapauksessa esim. ole lisävirtaliitintä, kun agp-versiossa on.

    Äänestä

oon sitä mieltä että ihan hyvä.
jos sattuu saamaan hyvin kellottuvan yksilön niin hinta/nopeus on hyvä.
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=114493
Leadtekin kortit ovat yleensä olleet hyviä kellottumaan.
mistä noin halvalla?itsekin aloin tuota miettimään budjettikortiksi kun DirectX 10 varmaan kohta tulee kuitenkin ja vähän nihkeetä ollut tämä saatavuus osissa/kannattaako hirveästi laittaa tässä vaiheessa korttiin.

Äänestä
  • ..katsoin. Leadtek GF7900GS 256mb PCI-E

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Thunderball kirjoitti:

Mitä mieltä olette GeForce 7900GS kortista? Olisi myynnissä hintaan 199€. Pyöriikö uusimmat pelit kohtuullisesti ja riittääkö 370W virtalähde tuolle? Valmistajan minimi on 350W ja liike suosittelee 400W poweria.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu