tiedottaja oona 3 w

pikkusuwi

oltiin sovittu et oona saa kertoa papalle tulevasta vauvasta ja papan ilme oli aika söpö kun oona kuiskasi että äitillä on vauva mahassa :)

3

1426

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elvia

      Tuohan oli suloinen idea. Mutta silloin, kun erään ystäväni pikkutyttö kuiskasi saman uutisen toisen, vuosia lapsettomuudesta kärsineen, ystävämme korvaan, en voinut kuin ihmetellä, mitä tytön äidin mielessä liikkui. Tarpeetonta kai kertoa, että lapsettoman ystävän ilme ei ollut lainkaan söpö.

      • lapsettomallekin

        voi perheenlisäyksestä kertoa? Jos asia on oikeasti niin arka, ettei osaa suhtautua normaalisti muiden perhe-elämään, niin ne solmut olisi selviteltävä ammatti-ihmisten kanssa, ennen ulkomaailmassa liikkumista.

        Vrt. tilanteeseen: mieheni on orpo. Pitäisikö minun vaieta vanhemmistani sen vuoksi?

        Ystäväni on työtön, joten toisten työpaikat ovat tabuja? Enkö saisi kertoa hänelle, että olen saanut ylennyksen...


      • voi asian
        lapsettomallekin kirjoitti:

        voi perheenlisäyksestä kertoa? Jos asia on oikeasti niin arka, ettei osaa suhtautua normaalisti muiden perhe-elämään, niin ne solmut olisi selviteltävä ammatti-ihmisten kanssa, ennen ulkomaailmassa liikkumista.

        Vrt. tilanteeseen: mieheni on orpo. Pitäisikö minun vaieta vanhemmistani sen vuoksi?

        Ystäväni on työtön, joten toisten työpaikat ovat tabuja? Enkö saisi kertoa hänelle, että olen saanut ylennyksen...

        ilmaista. Lapsettomuudesta kärsivälle ei todellakaan laiteta viatonta, suloista lasta kuiskaamaan asiaa, jolloin se tuntuu vieläkin pahemmalta. Tällaisessa tilanteessa voisi aikuinen itse mitenkään erityisesti hehkuttamatta kertoa asiansa eikä käyttää lasta välikappaleena.

        Eihän työttömällekään hehkuttamalla hehkuteta omaa uutta työtä tai orvon kuullen ihailla ja ihannoida omaa lapsuutta rakastavien vanhempien keskellä, jos asia on arka. Aikuisten ihmisten pitäisi tietää, kuinka toiset otetaan huomioon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 153
      2006
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      347
      1458
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      176
      1024
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      279
      744
    5. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      269
      636
    6. 33
      631
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      621
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      573
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      20
      522
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      42
      512
    Aihe