Sain tänään erään Afrikan valtion presidentin vaimolta sähköpostiviestin,jossa hän pyysi apua minulta,hän haluaa tallettaa tililleni 22 miljoonaa dollaria ja pyysi lähettämään vistin pojalleen.En tiedä mistä hän on saanut kuulla minusta.En ole mailannut siihen valtioon kenellekään.
viesti ulkomailta
Sanna
7510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
onpas omituisen kuullosta.en suosittele vastaamaan.
Tuo on niinsanottu nigerialaiskirje.Seuraavaksi tilinumeron ilmoittamisen jälkeen ilmenee yllättäviä vaikeuksia ja sinua pyydetään lähettämääm rahaa erilaisiin kuluihin.Rahanpyyntökirjeitä tulee niin kauan kuin sinä rahaa lähetät, ja sen jälkeen et heistä enää kuule.
Mä annoin joskus tilunumeroni ja homma onnistui. Tienasin viikossa enemmän kun mitä ihan normaalisti töissä ollessa ehkä kymmenessä vuodessa. Ei se ehkä ihan laillista ollut kokonaisuudessaan, mutta ei myöskään täyttä kusetusta. Lähde mukaan omalla vastuullasi jos uskallat.
Noissa on muutama suomalainenkin menettänyt jopa miljoonia markkoja. Jos viikossa tienaa enemmän kuin kymmenessä vuodessa niin ei se rehellistä voi olla. Kysymyksessä voi myös olla huumerahojen pesuyritys, ja jos siitä jää kiinni, voi tuomio olla aika pitkäkin.
Vie se kirja poliisille. Poliisilla niitä on jo entuudestaan.
Vastaaminen tuottaa yleensä vain harmia. Jos lopulta jotakin hyötyisit, olisit rikollisten kanssa tekemisissä. Ja sen myötä naimisissa. Tavallisinta on yksinkertaisesti, että näihin kirjeisiin vastaaja on aina ensisijainen uhri.
ns. ilmaista lounasta ei ole olemassakaan.
Tämä kirje oli ihan täyttä skeidaa. (ehtona vain on luultavasti, että lähetä 100 eur, niin sitten saat 22 miljoonaa.)
MUTTA! Älä koskaan suostu mihinkään ilmaiseen rahaan vaikka hän olisi paras kaverisi, koska sellaista ei ole olemassakaan.
Jos sellaista on, niin ilmaisen rahan hyväksymisestä tulee ainoastaan ongelmia.(ns. velkaa).
Toi on ihan selvä nigerialaiskirje niitä tulee kaikille,esim jos kirjoitat uutisryhmiin tai vastaaviin niiden ohjelmat nuuskii sieltä sun sähköpostiosoitteen.
Itse olen erittäin usein yhteydessä näihin veijareihin vastaan niille ja kerron kohta tulevani sinne afrikkaan tekemään bisneksiä,usein lähettäjä on edesmenneen valtiomiehen veli tai muu lähisukulainen,ihmettelen vaan kuka urpo noihin tarttuu tais muuten meidän entinen ministerikin Mattila mennä näiden halpaan,missään nimessä ÄLÄ lähetä mitään rahaa,poliisia ei noi enää kiinnosta , homma on siis kusetusta.