Shelttikö?

Olemme hankkimassa koiraa, joka olisi pienehkö-keskikokoinen ja lempeäluonteinen. Olisi myös hyvä, että koira viihtyisi päivisin ulkosalla häkissä. Shetlanninlammaskoira vaikuttaisi sopivalta. Otamme ilolla vinkkejä vastaan!
81184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mulla on ollut itsellä sheltti, aivan todella kultainen ja kiltti koirarotu! Ja sillä on niin paksu turkki, että meillä ainakin oli oikein mielellään ulkona! Mutta se pitää muistaa, että sheltti on seurakoira,eikä siis sovellu narun jatkoksi pysyvästi. Mutta todella suloinen rotu, turkki vaatii tietysti aika paljon hoitoa, mutta jos olette siihen valmiita, niin onnea ihanan oman shelttinne löytämiseen!

Äänestä

Sheltti on todella "laumariippuvainen" eikä varmasti viihdy yksin häkissä. Sheltti on rotu joka on omistajastaan koko ajan metrin säteellä ja aivan surku aina yksin jäädessään. Kun koira joutuu oleman päivällä yksin on sheltille parempi olla sisällä "turvassa" kuin yksin pelottavassa häkissä.

Äänestä
  • Juu. Itselläni on ollut neljä shelttiä ja voin kokemuksen syvällä rintaäänellä sanoa, että sheltti ei ole mikään tarhakoira. Se on äärimmäisen herkkä ja lempeä luonteeltaan ja rakastaa perhettään. Älkää missään tapauksessa laittako shelttiä tarhakoiraksi.

    Äänestä

  • Tricci kirjoitti:

    Juu. Itselläni on ollut neljä shelttiä ja voin kokemuksen syvällä rintaäänellä sanoa, että sheltti ei ole mikään tarhakoira. Se on äärimmäisen herkkä ja lempeä luonteeltaan ja rakastaa perhettään. Älkää missään tapauksessa laittako shelttiä tarhakoiraksi.

    Itellä on sheltti,joka tuli meille kun se oli 7kk, aiemmassa kodissa shelttini oli häkissä päivät pitkät yksin, muutenkin yksin ja huomioitta ym. Ja nykyään se näkyy koirassani monin tavoin esim, se ei tykkää ihmisistä (perheestä kylläkin, mutta ei perheen nuorimmaisesta), ei kaipaa rapsutuksia, ei pidä huomiosta, on enemmänkin vahti koira, pieniä lapsia ei siedä millään jne. Eli älkää laittako shelttiä ainakaan pennusta asti päiviä pitkin olemaan häkissä...!

    Äänestä

  • old_profile_10945 kirjoitti:

    Itellä on sheltti,joka tuli meille kun se oli 7kk, aiemmassa kodissa shelttini oli häkissä päivät pitkät yksin, muutenkin yksin ja huomioitta ym. Ja nykyään se näkyy koirassani monin tavoin esim, se ei tykkää ihmisistä (perheestä kylläkin, mutta ei perheen nuorimmaisesta), ei kaipaa rapsutuksia, ei pidä huomiosta, on enemmänkin vahti koira, pieniä lapsia ei siedä millään jne. Eli älkää laittako shelttiä ainakaan pennusta asti päiviä pitkin olemaan häkissä...!

    juu, sheltti ei oo kyllä pihakoira ja mielummin kaksi shelttiä kuin yksi, huomasin sen kun 3vuotias shelttini kaipasi todella paljon seuraa kun oli kotona työajat yksin, piristyi todella paljon kun sai toisen sheltti kaverin :) nyt shelttini ovat 13 ja 10 ja erottomattomat..Vähän pelkäänkin kun vanhemmalla on todella paljon sairauksia tullut viimeisen puolen vuoden aikana(elin ikää enää todella vähän),miten toisen käy..kun joutuukin nyt olemaan elämään loppuelämän yksin.. :(
    Turkista sen verran, että se on kyllä työtä vaativaa, ja kotona kyllä paljon karvoja..Vamistaudu päivittäiseen harjaukseen..

    Äänestä

Takkuuntuuko turkki herkästi ? onko turkki työläs ?

Äänestä
  • Me harjaamme ja kampaamme turkin noin kerran viikossa. Ja se riittää ihan hyvin eikä vaadi mitään kummempia konsteja. pari kertaa vuodessa turkki pestään. Eniten turkki takkuuntuu "villahousuista", muuten pysyy aika hyvänä.
    Sheltiltä voi "trimmata" korvien ja tassujen karvoja. Mutta siihenkin riittää silloin tällöin siistiminen, että pysyvät hyvän näköisinä. Tassuissa kyse on myös käytännöllisyydestä.

    Äänestä

Aivan ihana rotu!!! Sheltti on helppo kouluttaa,yksi parhaimmista agilityssä,turkki ei likaannu helposti nähtävyydestä huolimatta,eikä tarvitse tuntitolkulla liikuntaa mutta voi käydä pitkilläkin lenkeillä,sopivan kokoinen,sopii hyvin vahti-ja seurakoiraksi sekä harraste-koiraksi sekä paimentamiseen,suhteellisen terve rotu ja sheltillä on mitä suloisin katse...:D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koirakuumeinen kirjoitti:

Olemme hankkimassa koiraa, joka olisi pienehkö-keskikokoinen ja lempeäluonteinen. Olisi myös hyvä, että koira viihtyisi päivisin ulkosalla häkissä. Shetlanninlammaskoira vaikuttaisi sopivalta. Otamme ilolla vinkkejä vastaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu