eliskä mitä öljyä ootte laittanu tehostimeen.huomasin että oli säiliöstä hävinnyt ja alko tehostin käännettäessä ääntämään.laitoin hiemän atf:ää sitä punasta automaattiöljyä.ilmeisesti säiliössä oli jotain muuta ,koska se ei ollut punasta.eli käykö ne öljyt keskenään,kestääkö tiivisteet vai ..auto astra vm.93
mitä öljyä??
stiller
4805
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voit laittaa sinne vaikka rypsiöljyä, ei se Opel eli Saksan Lada siitä niin välitä, ettei sinne vois vaikkapa laittaa rypsiöljyä. On meinaan niin väljä auto tää Opel, ettei se moisesta hätkähdä.
Parilla tutulani oli Astroissaan sama ongelma.
Mikään muu ei auttanut kuin uusia tehostimen pumppu
ja hammastanko ja rempalle kertyi hintaa 1000-1500€
korjaamosta riippuen. Eli vaihda auto vielä kun voit
ja jätä ongelma jollekin muulle.
Jep, sinne tulee automaattilootan öljyä. Mobil ATF SHC, Mobil ATF tai Mobil ATF 220. Tuota Mobil ATF:ää ei enää ilmeisesti ole (olisiko nykyään Mobil 1 Synthetic ATF). Itse laittaisin tuota Mobil ATF SHC ohjaustehostimeen. Laatikkoon tulee Mobilube 1 SHC 75W-90.
Siis manuaalilaatikkoon tulee tuo mainitsemani Mobilube 1 SHC 75W-90.