Tiedän omasta kokemuksesta, että Mersussa ei mene valot päälle ilman oikealle kääntyvää ranneliikettä.
Eilen illalla, pimeässä meinasin ajaa nokkakolarin valottoman Mersun kanssa. Mersukuski tietysti näki minut, koska itselläni on ajovaloautomatiikka ja valot aina päällä. Vaan minä näin Mersukuskin vasta viiden metrin etäisyydellä. Oli aikas tiukka väistöliike, ettei nokat kolahtaneet yhteen.
Ja käyttäkää toki niitä valoja päivälläkin!
Ei ne käytössä kulu ja jos kuluu niin kaupasta saa uusia.
Käyttäkää Mersumiehet valoja!
12
1700
Vastaukset 12
- Tarina!
Huomasit vasta 5m etäisyydeltä?? Kannattaako niitä valoja pitää päällä jos ei viittää metriä kauemmas näe?
Oli aikas tiukka väistöliike, ettei nokat kolahtaneet yhteen. Pysyisit omalla kaistallasi niin ei tarvitse väistellä!- neuvo
Pistäkääpä mersuilijat VALOT PÄÄLLE! Näin syksyllä valoitta ajaminen on vaarallista!Ei ne polttimot niin kalliita ole.Sitten kysyt kannaattaako valoja pitää päällä jos ei viittä metriä kauemmas näe? Myy tai anna mersu pois ja hommaa sokeainopaskoira ja siirry kevyenliikenteenväylille.
- Rraikku
Joo, kyllä täytyy myöntää syyllisyys...elämä ilman ajovaloautomatiikkaa on joskus hankalaa. Ei tarvitse muuta kuin että pikkumuksu viereisessä turvaistumessa kitajaa autoa käynnistäessä, nin unohtuu se ranneliike, joka sytyttää valot.
Ja valitettavasti on totta, että todella suuri osa valtateilläin ilman vaola ajavista autoista on wanhempia Mersuja :-(
Olen siis muuten itsekin wanhan mersun omistaja ja ajaja. Valoautomatiikka on ainakin meikäläisen aivokapasiteetille ihan tarpeellinen ominaisuus...- Kallonkutistaja
Ota sinäkin tavaksesi, että kytket valot samalla, kun kytket ajovaihteenkin päälle. Tuo ajovaihde ei ole vielä koskaan unohtunut yhdeltäkään vastaantulijalta, edes mersuilijalta.
- vek
Kallonkutistaja kirjoitti:
Ota sinäkin tavaksesi, että kytket valot samalla, kun kytket ajovaihteenkin päälle. Tuo ajovaihde ei ole vielä koskaan unohtunut yhdeltäkään vastaantulijalta, edes mersuilijalta.
Heh, tuo oli hieno oivallus!
- Löysä
Joo, oma mersu on vanha eikä valoautomatiikkaa. Unohtuu valot päältä toisinaan, mutta ei sentään pimeällä. Päivällä valojen puuttumista ei välttämättä itse huomaa. Väittäisin, että itse starttaan pihasta (tai muualta) ehkä yhden kerran viidestäkymmenestä ilman valoja. PImeällä en koskaan, piha kun on sen verran kaukana katuvaloista...
Tuntuu joskus siltä, että taas "mersumieheistä" tehdään idiootteja, tälläkin perusteella, suuresti yleistäen. Kerroit yksittäistapauksesta, tuskin KAIKKI tai edes kovin moni mersukuskikaan ajelee pimeällä ilman valoja. Rupeenpa laskemaan tuolla tien päällä...
Vanhemmissa mersuissa nyt ei ole sitä valoautomatiikkaa ja valot unohtuvat päältä useammin kuin muissa merkeissä keskimäärin. Tuskin kukaan mersukuski(kaan) kuitenkaan jättää valoja kytkemättä säästösyistä, vaikka vanhat mersut köyhien ihmisten autoja ovatkin. Tai ainakin halpoja.Tuli vaan mieleeni, että onko uusissakaan mersuissa valomuistia? Itselläni on C 200 cdi vm -01 (W203) ja siinä on kyllä hämärätunnistin eli valot on päällä pimeällä (jos valokatkaisija "auto" kohdassa), mutta päivällä valoja ei ole ellei niitä itse laita päälle.
- tiedoksi
snare kirjoitti:
Tuli vaan mieleeni, että onko uusissakaan mersuissa valomuistia? Itselläni on C 200 cdi vm -01 (W203) ja siinä on kyllä hämärätunnistin eli valot on päällä pimeällä (jos valokatkaisija "auto" kohdassa), mutta päivällä valoja ei ole ellei niitä itse laita päälle.
laitappa valoautomatiikka päälle! Katsos mulla on samanlainen kärry ja samaa vuosimallia ja voloautomatiikan voi kytkeä päälle. Omistajan käsikirjassa on selkeät ohjeet tähän.
tiedoksi kirjoitti:
laitappa valoautomatiikka päälle! Katsos mulla on samanlainen kärry ja samaa vuosimallia ja voloautomatiikan voi kytkeä päälle. Omistajan käsikirjassa on selkeät ohjeet tähän.
Kiitos paljon tiedosta! Kävin laittamassa valomuistin päälle. En tiennyt, että sen saa noin helposti toimimaan. Kiitokset!!! Mitähän muuta "kivaa" tuosta autosta mahtaa saada irti?!?!
- 111
snare kirjoitti:
Tuli vaan mieleeni, että onko uusissakaan mersuissa valomuistia? Itselläni on C 200 cdi vm -01 (W203) ja siinä on kyllä hämärätunnistin eli valot on päällä pimeällä (jos valokatkaisija "auto" kohdassa), mutta päivällä valoja ei ole ellei niitä itse laita päälle.
98-mallisessa ainakin on.
Jos on tilattu valomuistilla.
- Michael_
Tosin asiaa tapahtuu myös muissa merkeissä, joissa ei ole valoautomatiikkaa, joten ei ole pelkästään mersujen vika, mutta itselleni on myös sattunut muutama ikävä tilanne no. mersujen kanssa. Tuskin kukaan tahallaan jättää valoja pois ja varsinkaan pimeällä - vaan tilanteet koskevat päiväsajan tilanteita - ainakin omalla kohdallani. Tosin vaikka itselläni on valoautomatiikka niin en edes itse käytä niitä vaan laitan valot manuaalisesti päälle.
Itse en valoisaan aikaan käytä valoja. Mersussa on Keski-Euroopan markkinoille tarkoitettu "auto" -toiminto, joka sytyttää valot, kun alkaa hämärtää. Käytän aina tätä asetusta, koska:
- säästän polttimoita; H7:t eivät kestä ja ovat kalliita
- säästän polttoainetta; 110W lähivaloille kuluttaa varmaan 200W:n eli 0.2 kW:n edestä naftaa
- näin säästän myös laturia ja moniurahihnaa
- ja säästän myös ympäristöä turhalta polttimojätteeltä ja kasvihuonekaasuilta
Eli en aio laittaa valoja vieläkään. Seitsemän edellistä autoani olivat Volvoja enkä käyttänyt niissäkään päiväsaikaan valoja, joten kyse ei ole tietystä automerkistä vaan kuljettajan tekemästä valinnasta.
Cheers,
Master Eq
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231335Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️601173- 82921
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)105894Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21777Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet258734- 120705
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k210679- 62668
- 100606
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html287566Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.104518- 10516
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73481- 34455
- 39454
- 47440
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas23427Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko45423Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42423