Käyttäkää Mersumiehet valoja!

Olkaa hyvä

Tiedän omasta kokemuksesta, että Mersussa ei mene valot päälle ilman oikealle kääntyvää ranneliikettä.

Eilen illalla, pimeässä meinasin ajaa nokkakolarin valottoman Mersun kanssa. Mersukuski tietysti näki minut, koska itselläni on ajovaloautomatiikka ja valot aina päällä. Vaan minä näin Mersukuskin vasta viiden metrin etäisyydellä. Oli aikas tiukka väistöliike, ettei nokat kolahtaneet yhteen.

Ja käyttäkää toki niitä valoja päivälläkin!
Ei ne käytössä kulu ja jos kuluu niin kaupasta saa uusia.

12

1700

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarina!

      Huomasit vasta 5m etäisyydeltä?? Kannattaako niitä valoja pitää päällä jos ei viittää metriä kauemmas näe?

      Oli aikas tiukka väistöliike, ettei nokat kolahtaneet yhteen. Pysyisit omalla kaistallasi niin ei tarvitse väistellä!

      • neuvo

        Pistäkääpä mersuilijat VALOT PÄÄLLE! Näin syksyllä valoitta ajaminen on vaarallista!Ei ne polttimot niin kalliita ole.Sitten kysyt kannaattaako valoja pitää päällä jos ei viittä metriä kauemmas näe? Myy tai anna mersu pois ja hommaa sokeainopaskoira ja siirry kevyenliikenteenväylille.


    • Rraikku

      Joo, kyllä täytyy myöntää syyllisyys...elämä ilman ajovaloautomatiikkaa on joskus hankalaa. Ei tarvitse muuta kuin että pikkumuksu viereisessä turvaistumessa kitajaa autoa käynnistäessä, nin unohtuu se ranneliike, joka sytyttää valot.

      Ja valitettavasti on totta, että todella suuri osa valtateilläin ilman vaola ajavista autoista on wanhempia Mersuja :-(

      Olen siis muuten itsekin wanhan mersun omistaja ja ajaja. Valoautomatiikka on ainakin meikäläisen aivokapasiteetille ihan tarpeellinen ominaisuus...

      • Kallonkutistaja

        Ota sinäkin tavaksesi, että kytket valot samalla, kun kytket ajovaihteenkin päälle. Tuo ajovaihde ei ole vielä koskaan unohtunut yhdeltäkään vastaantulijalta, edes mersuilijalta.


      • vek
        Kallonkutistaja kirjoitti:

        Ota sinäkin tavaksesi, että kytket valot samalla, kun kytket ajovaihteenkin päälle. Tuo ajovaihde ei ole vielä koskaan unohtunut yhdeltäkään vastaantulijalta, edes mersuilijalta.

        Heh, tuo oli hieno oivallus!


    • Löysä

      Joo, oma mersu on vanha eikä valoautomatiikkaa. Unohtuu valot päältä toisinaan, mutta ei sentään pimeällä. Päivällä valojen puuttumista ei välttämättä itse huomaa. Väittäisin, että itse starttaan pihasta (tai muualta) ehkä yhden kerran viidestäkymmenestä ilman valoja. PImeällä en koskaan, piha kun on sen verran kaukana katuvaloista...

      Tuntuu joskus siltä, että taas "mersumieheistä" tehdään idiootteja, tälläkin perusteella, suuresti yleistäen. Kerroit yksittäistapauksesta, tuskin KAIKKI tai edes kovin moni mersukuskikaan ajelee pimeällä ilman valoja. Rupeenpa laskemaan tuolla tien päällä...

      Vanhemmissa mersuissa nyt ei ole sitä valoautomatiikkaa ja valot unohtuvat päältä useammin kuin muissa merkeissä keskimäärin. Tuskin kukaan mersukuski(kaan) kuitenkaan jättää valoja kytkemättä säästösyistä, vaikka vanhat mersut köyhien ihmisten autoja ovatkin. Tai ainakin halpoja.

      • Tuli vaan mieleeni, että onko uusissakaan mersuissa valomuistia? Itselläni on C 200 cdi vm -01 (W203) ja siinä on kyllä hämärätunnistin eli valot on päällä pimeällä (jos valokatkaisija "auto" kohdassa), mutta päivällä valoja ei ole ellei niitä itse laita päälle.


      • tiedoksi
        snare kirjoitti:

        Tuli vaan mieleeni, että onko uusissakaan mersuissa valomuistia? Itselläni on C 200 cdi vm -01 (W203) ja siinä on kyllä hämärätunnistin eli valot on päällä pimeällä (jos valokatkaisija "auto" kohdassa), mutta päivällä valoja ei ole ellei niitä itse laita päälle.

        laitappa valoautomatiikka päälle! Katsos mulla on samanlainen kärry ja samaa vuosimallia ja voloautomatiikan voi kytkeä päälle. Omistajan käsikirjassa on selkeät ohjeet tähän.


      • tiedoksi kirjoitti:

        laitappa valoautomatiikka päälle! Katsos mulla on samanlainen kärry ja samaa vuosimallia ja voloautomatiikan voi kytkeä päälle. Omistajan käsikirjassa on selkeät ohjeet tähän.

        Kiitos paljon tiedosta! Kävin laittamassa valomuistin päälle. En tiennyt, että sen saa noin helposti toimimaan. Kiitokset!!! Mitähän muuta "kivaa" tuosta autosta mahtaa saada irti?!?!


      • 111
        snare kirjoitti:

        Tuli vaan mieleeni, että onko uusissakaan mersuissa valomuistia? Itselläni on C 200 cdi vm -01 (W203) ja siinä on kyllä hämärätunnistin eli valot on päällä pimeällä (jos valokatkaisija "auto" kohdassa), mutta päivällä valoja ei ole ellei niitä itse laita päälle.

        98-mallisessa ainakin on.
        Jos on tilattu valomuistilla.


    • Michael_

      Tosin asiaa tapahtuu myös muissa merkeissä, joissa ei ole valoautomatiikkaa, joten ei ole pelkästään mersujen vika, mutta itselleni on myös sattunut muutama ikävä tilanne no. mersujen kanssa. Tuskin kukaan tahallaan jättää valoja pois ja varsinkaan pimeällä - vaan tilanteet koskevat päiväsajan tilanteita - ainakin omalla kohdallani. Tosin vaikka itselläni on valoautomatiikka niin en edes itse käytä niitä vaan laitan valot manuaalisesti päälle.

    • Itse en valoisaan aikaan käytä valoja. Mersussa on Keski-Euroopan markkinoille tarkoitettu "auto" -toiminto, joka sytyttää valot, kun alkaa hämärtää. Käytän aina tätä asetusta, koska:

      - säästän polttimoita; H7:t eivät kestä ja ovat kalliita
      - säästän polttoainetta; 110W lähivaloille kuluttaa varmaan 200W:n eli 0.2 kW:n edestä naftaa
      - näin säästän myös laturia ja moniurahihnaa
      - ja säästän myös ympäristöä turhalta polttimojätteeltä ja kasvihuonekaasuilta

      Eli en aio laittaa valoja vieläkään. Seitsemän edellistä autoani olivat Volvoja enkä käyttänyt niissäkään päiväsaikaan valoja, joten kyse ei ole tietystä automerkistä vaan kuljettajan tekemästä valinnasta.

      Cheers,
      Master Eq

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1335
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      60
      1173
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      921
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      894
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      777
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      258
      734
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      705
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      210
      679
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      668
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      100
      606
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      287
      566
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      518
    13. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      10
      516
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      481
    15. 34
      455
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      454
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      440
    18. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      427
    19. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      45
      423
    20. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    Aihe