Lontoon ruokapaikkoja...

...edullisesti?

Eli löytyykö makuhermoja kutkuttavia vihjeitä Lontoon ravintoloista? En hae McDonald's tai kebab-tyylisiä paikkoja, enkä myöskään mitään fine dining -paikkoja. Edullisia lounaspaikkoja, kotiruokapaikkoja, eksoottisia, kunnon löytöjä? Mikä yllätti sinut positiivisesti, sen haluaisin minäkin kokeilla! =)

7

1089

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ullamaija2

      Itse olen syönyt edullisia ja maukkaita kasvisruokia intialaisissa Drummond Streetillä (Eustonin aseman lähellä) ja Chapel Marketilla (tube: Angel). Itse siis tiedän lähinnä kasvisruokapaikkoja mutta eiköhän noiden katujen varsilta löydy niitäkin paikkoja joissa saa myös liharuokia.

    • Kuttu

      Itse kun löysin Wagamaman ravintolat, olin positiivisesti yllättynyt. Ei sushia, vaan erilaisia nuudeliruokalajeja, keittoja yms. Isot annokset, kohtuullinen hinnat (silloin viimeksi kun kävin). Lontoossa on 23 eri Wagamaman ravintolaa, joten varmaan löytyy hotellin lähistöltä.

      Ainoa mihin pitää varautua, on ruokalamaiset pitkät penkit. Ei saa ihan omaa pöytää ellei ole liikkeellä isolla porukalla. Suomea jos puhuu omien seuralaisten kanssa, ei tarvitse juttuja kamalasti sensuroida. Jonottamaan voi joutua, mutta mielestäni se on sen arvoista. Ai niin, ja muistakaa pyytää aterimet erikseen, elleivät puikot pysy hyvin kädessä.

      Hyvää matkaa!

      • Zeynep1

        Ai ei tarvitse juttuja "kamalasti sensuroida" jos puhuu suomea Lontoossa?!? Saanen hieman kritisoida kommenttiasi.

        Iso-Britanniassa asuu n. 30 000 suomalaista joista suurin osa on pysyvasti Lontoossa. Kaypas Finn-Guildin keskustelupalstalla, siella aika ajoin Lontoon suomalaiset valittaa juuri niista reppanoista jotka tulevat tanne ja luulevat ettei kukaan ymmarra miten he valittavat kaikesta, puhuvat kovaan aaneen ymparilla olijoista ja kertovat omasta henkilokohtaisesta elamastaan...

        Kylla, suomalaisia on taalla myos ... tummaihoisia joita ei tavallinen savitaipaleen pullukka edes osaisi luulla suomalaisiksi!

        Jos ei halua antaa itsestaan "eka kertaa maailmalla" -juntin kuvaa kannattaa olla sen kummemmin revittelematta mitaan juttuja kielella milla tahansa: Lontoossa puhutaan melkein kaikkia maailman kielia. Seitseman vuoden aikana tassa kaupungissa voin sanoa etta kuulen suomea saannollisesti, noin kolme kertaa viikossa, eika kyseessa suinkaan ole turistit.


      • Kuttu
        Zeynep1 kirjoitti:

        Ai ei tarvitse juttuja "kamalasti sensuroida" jos puhuu suomea Lontoossa?!? Saanen hieman kritisoida kommenttiasi.

        Iso-Britanniassa asuu n. 30 000 suomalaista joista suurin osa on pysyvasti Lontoossa. Kaypas Finn-Guildin keskustelupalstalla, siella aika ajoin Lontoon suomalaiset valittaa juuri niista reppanoista jotka tulevat tanne ja luulevat ettei kukaan ymmarra miten he valittavat kaikesta, puhuvat kovaan aaneen ymparilla olijoista ja kertovat omasta henkilokohtaisesta elamastaan...

        Kylla, suomalaisia on taalla myos ... tummaihoisia joita ei tavallinen savitaipaleen pullukka edes osaisi luulla suomalaisiksi!

        Jos ei halua antaa itsestaan "eka kertaa maailmalla" -juntin kuvaa kannattaa olla sen kummemmin revittelematta mitaan juttuja kielella milla tahansa: Lontoossa puhutaan melkein kaikkia maailman kielia. Seitseman vuoden aikana tassa kaupungissa voin sanoa etta kuulen suomea saannollisesti, noin kolme kertaa viikossa, eika kyseessa suinkaan ole turistit.

        Yli 11 vuotta Englannissa (joista 4v. Lontoossa) asuneena tiedän hyvin, että suomalaisia pörrää täällä mitä yllättävimmissä paikoissa. Enkä ehdottanutkaan että pitäisi typeryyksiä kovalla äänellä kailottaa.

        Mutta kuinka todennäköistä on, että juuri ravintolassa osuu viereen toisia suomalaisia esim. Lontoon kokoisessa kaupungissa? Itselle ei ole koskaan sattunut.

        Ja kiva kiva, sillä itsellänikin on erivärisiä suomalaisia sukulaisia.

        Että sillä lailla.


    • andie1

      Itse kun olin lontoossa söimme tosi edullisesti pubeissa. Siellä saa ruokaa laidasta laitaan ja kertaakaan ei tullut huonoa. Hinnat ovat myös halvemmat kuin hienoissa ravintoloissa. samoin paddingtonin ja notting hillin ympäristössä halpoja pikkukiinalaisia,joissa monessa on seisova pöytä.

    • usvaputki

      Sellainen Burmalainen ravintola kuin Mandalay on käymisen arvoinen. Omistaja on mukava tyyppi ja naimisissa Norjalaisen naisen kanssa. Sponsaavat Norjan yhdistetyn joukkuetta. Kaveri tiesi myös Matti Nykäsen ja kehui hyväksi hyppääjäksi, en tosin valottanut myöhempiä vaiheita. Eksoottinen kokemus puhua Burmalaisen kanssa Lontoossa mäkihypystä:-) Paikka on pieni ja suht vaatimaton mutta hinnat halpoja ja ruoka hyvää. On voittanut monia hinta/laatu palkintoja. Kannattaa kysyä mitä annosta suosittelevat (tilataan monia pieniä ruokia) ja koska hinnat ovat halpoja ei käy kukkarolle. Yks hyvä Espanjalainen on kanssa todella hyvä ja edullinen Sohon lähellä mutta en tähän hätään sen nimeä. Kyllä siellä pystyy syömään ihan edullisesti kun ei mene pahimpiin juppi paikkoihin ja varsinkin etsiset ovat fantastisia. Turhaa pelottelevat sillä kalleudella niin paljon.

    • kytyt

      trafalgar squaren sivukadulla jossa on box officeja ja siellä kauempana se iso leffa teatteri.. niin siell oli semmonen aivan ihana pieni kahvila josta sai kebab ja leivoksia muah
      en muista nimeä mutta on varma että ku meen sinne parin viikon päästä niin heti ekaks sinne syömään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe