Tiedätte varmaan että nykyisin näppäimistöt valmistetaan mahdollisimman halvalla ja yhtäaikaisten nappäimentunnistusten määrästä on tingitty.
Harmittaa kun ei voi pelata samalla koneella moninpelejä (esim. Wings) kun näppäimet "lukkiutuu" helposti.
Siis löytyykö enää mistään kunnollista pc-yhteensopivaa näppistä joka tunnistaa yli 5 nappia kerralla. Olisin valmis maksamaan
Harmittaa kun ei voi pelata samalla koneella moninpelejä (esim. Wings) kun näppäimet "lukkiutuu" helposti.
Siis löytyykö enää mistään kunnollista pc-yhteensopivaa näppistä joka tunnistaa yli 5 nappia kerralla. Olisin valmis maksamaan
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tuossa tapauksessa pitänee kyllä sitten melkeinpä lähteä penkomaan käytettyjen hyllyjä tai sitten tilata jostain kalliimmansorttinen. Käy jossain pienehkössä mikroliikkeessä kyselemässä, sellaisissa yleensä ymmärretään yskä hyvin, toisin kuin jossain PC-Superstoressa.
Itseänikin aikanaan vitutti, kun jossain Wingsissä tai Slicksissä hukkui kontrolli liian monen näppäimen painamisella. Toisaalta se oli myös hyvä tapa tehdä kiusaa; kun yksi henkilö löi kaikki näppäimet pohjaan, Wingsissä lähtivät alukset putoamaan ja Slicksissä autot lähtivät yleensä joko kurvista ulos tai sitten hyppyristä johonkin hankalaan paikkaan. Mutta hienoa aikaa se silti oli ja erinomaisen hauskoja pelejä. Wingsiä, Slicks'n Slidea ja Scorched Earthia tuli paukutettua oikein urakalla, paljon enemmän niistä oli silloin hupia kuin suurimmasta osasta nykypelejä on.
Jos löydät hyvän näppäimistön niin sellainen kannattaa sitten kanssa säilyttää viimeiseen asti. Onneksi osa näistä vekottimista on suhteellisen säilyvää laatua; oma näppikseni sai kerran vahingossa maistaa tonnikalaa öljyssä, joten ei kun näppis palasiksi, fairya ja tiskiharjaa kehiin, huolellinen kuivaus ja taas toimi kuin uusi.
Motivaationi tämän säilyttämiseen tosin on lähinnä siinä, että ei-win-näppikset tuppaavat nykyään olemaan vähän harvinaisemman sorttisia. :-)
Meni näemmä taas vähän jaaritteluksi, kun vanhat hyvät ajat palasivat mieleen.