Kuinka monta neliötä on yhdessä laminaatti paketissa? Noin suurinpiirtein. Esim. jos laittaa laminaatin 18 neliön eteiseen niin kuinka monta pakettia laminaattia pitää suurinpiirtein ostaa... Tarvisi laskea hintarvioita :)
Saisiko pikaisen vastauksen
11
9198
Vastaukset
- Laura***
Mutta jos yhdessä laminaattipaketissa on melkein 2 neliötä niin miksi sitä täytyy ostaa silti yli yksi paketti per neliö?
- matematiikka haussa?
nyt meni mun laskuopin mukaan pikkusen metsään edellisen arviot ... eli paketissa lienee yleensä 1,5-2 neliötä, 20 pakettia taitaa mennä kahteen eteiseen.
- Laura***
Laura*** kirjoitti:
Mutta jos yhdessä laminaattipaketissa on melkein 2 neliötä niin miksi sitä täytyy ostaa silti yli yksi paketti per neliö?
suurinpiirtein :)
- viikonloppuna
matematiikka haussa? kirjoitti:
nyt meni mun laskuopin mukaan pikkusen metsään edellisen arviot ... eli paketissa lienee yleensä 1,5-2 neliötä, 20 pakettia taitaa mennä kahteen eteiseen.
laminaattia ja paketissa oli 2,21 neliötä
- Laura***
viikonloppuna kirjoitti:
laminaattia ja paketissa oli 2,21 neliötä
Ei tarvi siis ostaa 20 pakettia :) Helpotus :)
Eli eteinen on n. 18-20 neliötä niin 15 pakettia pitäis ainakin riittää? - määrä
Laura*** kirjoitti:
Ei tarvi siis ostaa 20 pakettia :) Helpotus :)
Eli eteinen on n. 18-20 neliötä niin 15 pakettia pitäis ainakin riittää?Laminaattia asentaessa ei tule paljoa hukkaa joten mittaa eteinen ja osta aika tarkka määrä tai ainakin sovi että saat palauttaa täydet paketit. Jos paketissa yli 2m2 niin 10 pakettia piisaa!
- rakennusmyyjä
määrä kirjoitti:
Laminaattia asentaessa ei tule paljoa hukkaa joten mittaa eteinen ja osta aika tarkka määrä tai ainakin sovi että saat palauttaa täydet paketit. Jos paketissa yli 2m2 niin 10 pakettia piisaa!
laminaattipaketissa on 2,002 m2 elikkä sinulle riittää 10 pkt , mutta suosittelen että ostat 11 pkt aina kannattaa olla vähän enempi kuin aivan naftisti :)
- perusmatematiikkaa
Mitä täällä tuollaisia kysellään?
Asiahan selviää, kun menee liikkeeseen valitsemaan lattioita. Pakettien päällä on taatusti merkitty paketista saatava neliömäärä.
Jos ei itse selviä tuollaisesta helposta laskutehtävästä, myyjät ovat palvelemista varten.
Olen sitä mieltä, että parketit ja laminaatit ovat helppoja asentaa, ettei juuri hukkapaloja jää.
Tällöin on ihan turha ostaa ylimääräistä pakettia vain varmuuden vuoksi! - Anonyymi
Laminaatin alle kannattaa kaataa väkiviinaetikkaa niin pysyvät raikkaina aina ja iankaikkisesti.
- Anonyymi
Tarkoititko hinta-arviota? Kun sinulla on 18 neliön tarve niin katso paketin päältä neliömäärä ja laske siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3834364Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032705Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521920Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181858- 1201826
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551105