Moi,
voisko joku auttaa asiassa kun olemme ekaa kertaa menossa ryanairilla ja lento on perillä vasta 22.30 joten hotelliinkin ehdimme vasta sen jälkeen joten täytyykö hotelliin ilmottaa että tulo on vasta myöhään vai onko varaus normaalisti voimassa ja odottaa saapumistamme?
Entä poislähdön kanssa onko tullut vastaan että saisko pitää huonetta myöhempään kuin klo 12?
Kiitos jo etukäteen!
ryanair neuvoja kaivataan
3
616
Vastaukset
- Riina Ree
Kysymyksesi ei varsinaisesti liity Ryanairiin, vaan yleisiin hotellikäytänteisiin.
Ilmeisesti olette Riikaan menossa, jonne aikataulun mukainen saapuminen on klo 22.20. Yleensä kone laskeutuu kuitenkin jo noin klo 22. Kannattaa ilmoittaa hotelliin myöhäisestä saapumisesta. Jos olet maksanut hotellisi ennakkooon, tarkoittaa se yleensä sitä, että ei periaatteessa tarvitsisi vahvistaa myöhäistä saapumista. Jos et ole maksanut ennakkoon, vaativat hotellit yleensä luottokortin numeron vakuudeksi.
Huoneen luovutus on yleensä klo 12, mutta ainahan hotellilta voi kysyä, voiko huoneen pitää pidempään. Yleensä voi ainakin jättää matkatavarat säilytykseen.- hotellista
Ainahan hotelliin voi sähköpostilla myöhäisestä saapumisesta ilmoittaa. Jotkut varausjärjestelmät kysyvät sitä jo varattaessa. Mutta aivan kuten edellinen kirjoittaja sanoi, yleensä jos on etukäteen maksettu tai luottokortin tiedot annettu, he pitävät huonetta kunnes tulet tai et tule ja laskuttavat sitten tiettyjen ehtojen mukaisesti.
Tuo hotellissa viipyminen yli puolenpäivän taitaa olla vähän hotellikohtaista. Joskus olemme saaneet olla koko iltapäivän, tai käytännössä säilyttää tavaroita ja käydä siistiytymässä, kun huonetta ei ole tarvinnut siivota seuraavalle esim kello kahteen mennessä. Useimmilla hotelleilla taitaa kuitenkin olla erillinen taksa päivälle, eli laskuttavat muutaman euron tunnilta huoneen käytöstä. vastauksestasi. Nää on vähän epäselviä juttuja ja kun ei ole suomenkielistä asiakaspalvelua mistä kysyä moisia juttuja niin onneks on tällanen vaihtoehto mistä usein apua saa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1164496Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv632595Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko71127- 66864
- 21853
- 41825
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67787