pitkin kaahaavan secun piiriauton. Autoa ajanut piirivartija näytti selvästi väsyneeltä, eikä autossa ollut pölykapseleita. Miten tähän tulisi suhtautua, kun väsyyneenä ajellaan 40km/h nopeusrajoitusalueella liki 60km/h. Väsynyt kaahailija on vaaraksi muille ja kun kyseessä on työtä tekevä vartija niin hänen työsuorituskykynsä laskee huomattavan prosentuaalisen määrän. Tapahtuma paikka oli siis latokartanontie, malmilla ja kello oli 23:52.
Eilen havaitsin
latokartanontietä
132099
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
"eikä autossa ollut pölykapseleita."
Kyseessä on ns. poliisivanteet, peltivanne oli vissiin maalattu myös mustaksi? Hyvin yleinen käytäntö vartioimisliikkeillä, tuo rutkasti lisää katu-uskottavuutta, eikä mene niin rahaa vartijoiden tärvelemiin/hukkaamiin pölykapseleihin.
"Miten tähän tulisi suhtautua, kun väsyyneenä ajellaan 40km/h nopeusrajoitusalueella liki 60km/h."
No jos antaisit vaan olla, ja hoitaisit edelleen vain omat asiasi, niin kaikilla olisi helpompaa. Tuo nyt on muutenkin niin tavanomaista.
"Väsynyt kaahailija on vaaraksi muille ja kun kyseessä on työtä tekevä vartija niin hänen työsuorituskykynsä laskee huomattavan prosentuaalisen määrän."
Eipä tuossakaan ole mitään perää. Ammattimies on aina ammattimies, ja kokenut ammattiautoilija ajaa vaikka puolen promillen maistissa paremmin, kuin 300 tavallista naisautoilijaa yhteensä. Vittu jokaisen oma asia, ajaako vähän väsyneenä vai ei.
Pysy kotona, jos niin pelkäät väsyneitä piirisikoja.
Lihava Sika kirjoitti:
>>Vittu jokaisen oma asia, ajaako vähän väsyneenä vai ei.
Pysy kotona, jos niin pelkäät väsyneitä piirisikoja.>>
Sanopa tuo sama ratsiassa puhalluspilliä tarjoavalle konstaapelille ;)
voihan olla et konstu vittuilee vähän takaisin tai vastaavaa mutta tietääkseni konstulle vittuilun kieltävää lakia ei ole.kunhan ei syyllisty herjauksiin tai muihin kunnianloukkauksiin ja muuten on paikalle tultu pykäliä noudattaen.se taas on eri asia että kannattaako oman rahapussin kannalta joka paikassa vittuilla.jätettäköön se lihavan sian omaan harkintaan.
Kuten tuossa joku jo mainitsikin, kytälle saa vittuilla lain puolesta siinä missä muillekin. Sillä kytän tarjoamalla pillilä kait mitataan alkoholipitoisuutta uloshengitysilmassa, ei väsymystä.
väsymystila, haluaisin nähdä myös sellaisen, puhalletaanko siihekin pitkä puhallus? vai pierrään?
Nykyajan autoissa pitäisi olla jo väsymyslukko. Toivottavasti tuollainen tulevaisuudessa on jokaisessa autossa. Montakohan kertaa tänäkin vuonna porukkaa on nukahdellut ratteihin tienpäällä ja aiheuttanut vaaratilanteita tai jopa onnettomuuksia. Ystävällisin terv. Kukkahattutäti Kulosaaresta.
kerran hänen autostaan oli rekisterikilven vasemmanpuoleinen valo sammunut, tällaiselta pitäisi ottaa vartijan kortti pois, häpeäksi koko ammattikunnalle.
tutkallako mittasit ,peelo?
näytti väsyneeltä. Sinäkin kirjoitat kuin karannut mielisairaalapotilas. Miten sinuun pitäisi suhtautua ? Karanneet hullut ovat vaaraksi koko yhteiskunnalle ja ne pitäisi saada samantien takaisin pehmustettuun yksiöönsä.
Kuka viitsii edes kommentoida moista huuheli stooria. Jos ei asiattomuuksia kommentoida niin ei niita kukaan jaksa kirjoitellakkaan. Asiallisin terv. Leijonaviina vartija.
Totuus on se, että kaikki alkoi niistä pölykapseleista. Pölykapselit ovat kaiken takana, aivan kaiken. Asiallisin terv. ex-patologi.
retkut vittuilee toisilleen.ei varmaan oo parempaa
tekemistä?menkää nukkumaan.kyllä varmaan paska työkin väsyttää ja sitäkautta vituttaa"milloin paska yövuoro loppuu"on yleinen kysymys itselleen klo 3.45
aamuyöstä kun vituttaa ja ja on pakko olla töisssä.
olitkohan itse kovin virkeä kun huomasit että jopa pölykapselit puuttui. taisit nähdä unta.