Facomin

työkalut

Hinta on ainakin kova, entä laatu? Ranskalaisuus epäilyttää, eli uskaltaako/ kannattaako ostaa?

18

5164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammattikäyttöön

      tarkoitettuja.

    • vehkeitä

      Ranskalaisuudesta huolimatta ovat kyllä hyvien vehkeiden maineessa. Monasti erot on lähinnä maku ja-mieltymysasioita.
      Hyvien vehkeiden maineessa on myös stahlwille,bahco,kamasa,snap-on,belzer.
      Itellä on biltemasta ja hyvin on toiminut nekin koska käyttö ei ole niin rajua jotta vaatisi noita ammattimerkkejä.

      • Nimetön

        facom ylihintainen. Kamasa ei kovin häävi ja bahcoltakin löytyy leluja ei sen parempia ku biltemannin kiintoavaimet.


      • sanottu
        Nimetön kirjoitti:

        facom ylihintainen. Kamasa ei kovin häävi ja bahcoltakin löytyy leluja ei sen parempia ku biltemannin kiintoavaimet.

        maku-ja mieltymys asioita. Jotkut sanoo samaa mm.snap-on:ista ylihintaisena mossona.Joku taas parhaana mitä on.
        Työkalut kannattaa yleensä ostaa tarpeen mukaan ei sen mikä on paras. Bilteman vehkeet on ihan hyviä jos tarpeet on pienet. Jos on vaativat tarpeet voi olla aiheellista investoida parempaan.
        Jos taas haluaa investoida vehkeisiin ego tms. syistä niin silloin kannattaa ostaa kallista ja nimekästä.


      • sukka
        Nimetön kirjoitti:

        facom ylihintainen. Kamasa ei kovin häävi ja bahcoltakin löytyy leluja ei sen parempia ku biltemannin kiintoavaimet.

        Perintö facom on kestäny kuutisenkytä vuotta räikkä alakaa olla kulumalla välijä ja tällä otetaan irti sitte ku muilla ei saanu (tuumaanen) eli vasaralla hylysy mutterinpäähän sitte vain toivotahan jotta irtoais eikä katkeesi.


    • takuusta

      ostin aikoinani facomin käsiräikän ja myyjä sanoi että sillä on ikuinen takuu. nyt jouduin siis OsTAMAAN korjausarjan siihen ikitakuulla olevaan vehkeeseen koska ei ollut kuittia.
      luuleeko ne et mä olen sen tuonu ulkomailta vai mitä. facomin kotisivuillakin sanotaan 20 ja 40 vuoden takuista mutta eipä toimi suomessa...

      • Hyvää jälkeä vain kunnon vä...

        Olen vuosien (kymmenien;-) varrella kasvattanyt työkaluvalikoimaani pikku hiljaa. Käsityökaluissa valintani on alusta alkaen ollut Facom. Hylsysarjat, kiintoavaimet, meisselit, pihdit ym. Kalliita ovat mutta mitään ongelmia ei toisinaan aika rajuistakin "väärinkäytöksistä" huolimatta ole esiintynyt. Voin suositella. Tosin työkalut pitää valita käytön mukaan. Joskus halpa kiinalainen tai biltema on kertakäyttöoperaatioon parempi valinta kuin laadukas ammattiväline.

        Olen pitänyt työkaluvalikoiman kerryttämisessä semmoista periaatetta että kerran kuussa hankin jotakin yleishyödyllistä vaikka ei akuuttia tarvetta olisikaan. Ei pahemmin rasita taloutta vaikka ostaakin kunnollista ja esim. kymmenessä vuodessa (10x12=120) kalusto on kartunut jo aika kattavaksi;-)


      • Anonyymi

        Kyllä ikitakuu merkitsee ikitakuuta. Myyjä saa 100% katteen korjaussarjasta. Mitä se sitten maksoikaan. Ilmaiseksi ne tulee kaikille myyjille.
        Ei ikitakuu työkaluista tarvitse kuittia näyttää.


      • Anonyymi

    • Tekijä10000

      Facomin työkalut ovat parhaimpia ammattityökaluja. Iso firma joka omistaa muitakin merkkejä. Vaikkei luekaan Made in Germany niin ei todellakaan tarvitse vieroksua. Kalliitahan kaikki laatumerkit ovat.

    • pullaaa-

      Facom on ammattimerkki ja hyvän merkin maineessa. Ite satsaisin kyllä mainituihin stahlwilleen tai belzeriin. Kamasa myös ok. jos ei lainaa työkaluja. Pienemmällä käytöllä biltemankin rojut on olleet ihan hyviä. Tosin ne pitää hiukan valikoida kun osa on huonoja.
      Bahcon jättäisin pois kun laadusta on enää muistot jäljellä kun firma on myyty pääomasijoittajille joita kiinnostaa markkinoiden lypsäminen enemmän kuin työkalujen valmistaminen.
      Snap-on myös hyvän ja monien mielestä parhaan maineessa mutta niin on hintakin.

    • adac2

      Ylihintaisia ovat, laatu on tosin ok mutta ammatti käytössä kaikki työkalut menee paskaksi , joten jätän tämän merkin hyllyyn.
      Ainiin Facomin pihdit ovat aivan paskoja, siis kaikki pihdit.
      Ja isku työkalut myös.

    • rempparepe678

      Stahlwillen ikuinen takuu on ainakin minun kohdallani toiminut, 15 vuotta vanha räikkä laukesi, sain korjaussarjan veloituksetta, eikä kyselty kuitteja.

      • jjejedd33

        Itsellä on ollut kohta 10 vuotta kovassa ammattikäytössä ollut taiwanissa tehty hylsysarja joka maksaa alle stahlwillen 1/2 räikän hinnan.Nykyään perustyökaluja tehdään samanlaatuisia ja kestäviä avaimia ympäri maailman.Jos ajatellaan omaa kukkaroa.

        Pihdeissä ja leikkureissa vielä esim knipex on ylivoimainen verrattuna,muiden maiden valmistajiin,ja hinta on edullinen kun ostaa oikeasta paikasta.


      • Jorma6987

        Yhdyn edelliseen..


    • jakoavainko

      Ennen oli myös Gedore laatutyökalu, itsellä ei ole vaan ollut ikinä varaa investeoida laatukamoihin.

    • Anonyymi

      Facomin omistajakin "yhtiö" siirtänyt kauan valmistusta muualle ja ostavat merkille työkaluja valmistajilta. Säästöjä, katetta enemmän. Jos avaimessa, räikässä, pihdeissä, kuusiokolohylsyn sivussa ei lue made in france, france niin se tulee aika varmasti muualta, taiwanissa tehty voi olla itseasiassa parempi. Ranskassa taottu ja viimeistelty jätti enemmän euroja teollisuuteen tänne ja työllisti, joku ostaja varmaan antoi arvoa sillekin.

      Gedore myy saksassa tehtyjä hylsyjä, vääntimiä, sarjoja sekä tarjoaa edullisempia taiwanista ostettuja hylsysarjoja. ennen "carolus" red punainen kapeampi valikoima. Pieniä eroja, esim pinnoitteissa, hylsyjen muodoissa, sisäpuolella ja ulkona.

      vkl korjasin 2 autoa, kumpaankin jarrulevyjä, paloja, nivelen, pyöränlaakerit 2kpl, pakoputken kannake. Käytin saksassa tehtyjä hylsyjä oli myös ks-tools, biltema taiwan hylsyjä, kuusiokolo, xzn joita joskus hankittua. Joskus ostin sarjan pitkiä 1/4 hylsyjä ks-tools merkiltä kaikki koot kiskossa, paksu kromi ja tiukasti sopii laatupultin kantaa, sopiva seinämän paksuus, 1/4 sisäneliö on tiukka. Maksoi saksan veron kanssa työkalukaupasta 17€, siitä on 15 vuotta aikaa.

    • Anonyymi

      Ne Facomin työkalut joita omasta työkalulaukusta löytyy, vaikuttavat ikuisilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6137
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4673
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      51
      4440
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2682
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2182
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      132
      1552
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1463
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe