Mulla on enää menkat 3-4 kertaa vuodessa. Lääkäri määräsi minulle hormooneja, joten menkat tulee taas ajallaan ja olo helpottuu. Kuinka kauan mä joudun syömään syömään niitä ja kärsimään menkoista. Mistä mä sitten tiedän, koska menkat on aidosti loppunut kokonaan. Työkaverini syö hormooneja mutta sillä ei oo silti menkkoja? Lääkärin mukaan sitten kun menkat on loppu voi ottaa niitä lääkkeitä??? Tarkoittaako se korvaushoitoa (mitä sitten onkaan) Tyhmä kun oon. En tiedä aloitanko kun olo on nyt syksyn tulla helpottnut (aivot ja muisti takeltelee vielä) Hikoilua on vähemmän ja olen saanut nukuttuakin.
hormoonihoito/korvaushoito
hikipinko
42483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ohjeiden mukaisesti. Minä olen tyytyväinen tasaisiin menkkoihin. Pääasia että vaihtarivaivat ovat poissa.
Olen ajatellut käydä n. kerran vuodessa gynellä ja tehdä lääkärin ohjeiden mukaisesti. Syön hormoneja vaikka sata vuotiaaksi. Menkat voi tulla yli 60-vuotiaallekin.
miulla alko vaihtarioireet 45 vuotiaana, kävin lääkärissä ja otettiin verikokeet. Miulla oli ollu menkat epäsäännölliset n. vuoden tuli 2-3 kk välein. Sain hormoonikorvaushoidon, ekat 2 vuotta oli sellaset et menkat tuli taukojen aikana.
Sit iha omatoimisesti kokeilin et voisinko elää ilman niitä, eihän siitä mitää tullu ku kauheet kuumat aallot puski päälle monta kertaa päivässä/yössä. Olin ilman hormooneja reilu 2 kk eikä kuukautisia tullu.
Keskustelin lääkärin kanssa asiasta. Hän oli sitä mieltä että tän ikäsen (47) on hyvä hoitaa vaihtarit hormooneilla osteoporoosiriskin vuoksi, oon kuulema niin nuori :) Sain nyt sitten vuodottomat hormoonit koska kuukautisia ei ollu tullu sinä aikana ku olin ilman hormooneja. Nyt oon ottanu joka päivä lääkkeen ja olo on mitä mainioin eikä oo ikävä ollu menkkoja.
En ole ehkä oikea henkilö vastaamaan, koska mun vaihtarit alkoi leikkauksen myötä. Mutta kavereillani on ollut näin:
hormonihoito aloitettu alkaneitten oireitten takia, vaikka menkat vielä ollu. Sitten he on joutunu pitään hoidossa paussin, jonka aikana tehty hormonitesti, että nähdään onko ne vaihtarit alkanu oikeesti ja menkat loppu.
Yksi 50-vee työtoveri alkoi saada kovia migreenikohtauksia, vaikkei aiemmin ollut sellaisia koskaan. Itse migreenistä kärsivänä keksin, että se migreeni voisi olla seurausta vaihtareista. Nainen meni lääkäriin, jossa vaihtarit todettiin testillä, sai hormonikorvaushoidon ja migreeni loppui siihen.
Eräs matkatoverini (51-vee) jatkaa hormonikierukan käyttöä lääkärin suosituksella, eikä vaihtarioireita eikä menkkoja tule. Hän on todella tyytyväinen.
Kirjastossa on uusiakin vaihtareita käsitteleviä kirjoja, lehdissäkin usein hyviä artikkeleita. Sulla on hauska nimimerkki :)
Kuukautiset loppuneet kesäkuussa,hyvin pienet elokuussa, hikoilukohtauksia.. siis: estrogeeni vähentynyt..? Onko parempi hankkia jokin lääke, kuin koettaa selvitä ilman ?Oireet eivät ole mahdottomat, mutta onko estrogeenin syöminen hyväksi silti? Lihoa en tahdo, ja lihottaako ne yhdistelmätabletit, joilla aiheutetaan keinotekoiset vuodot?Olen 48 - v.Miten voi tietää mikä hoitovaiheoehto on paras? Kun on sitten laastareita sun muuta..Tai; pitäisikö koettaa luontaistuotteilla..?Onko hyvä asia aiheuttaa hormoneilla uudelleen vuodot, eli jatkaa entistä..? Onko olotila normaalimpi ja nuorempi?Mikä ero ero hoidoilla on?