Ongelma on siis seuraavanlainen eli -96 mallinen micra ei lähde käyntiin. Viime viikolla siihen alkoi tulemaan käynnistysongelmia ja kävin ostamassa uuden akun. Vaihdoin akun ja auto toimi muutaman päivän täysin moitteetta. Tänä aamuna, kun olin lähdössä liikenteeseen, auto ei inahtanutkaan... Siis kun kääntää virta-avaimesta ei tapahdu mitään. Onko jollain tietoa missä saattaisi olla vika ja paljonko korjauttaminen tulisi maksamaan
Micra -96
6
1062
Vastaukset
- os..
Tuo on helppo juttu. Katso ensin palaako ajovalot normaalisti. Jos akku on kunnossa, luultavasti starttimoottori ei saa virtaa. Vika voi olla monessakin paikassa, mutta hieman autosähköä tunteva löytää vian hyvin nopeasti. Ei se ole kallis korjaus.
- ei käynnisty.
Ei pala valot normaalisti eli ovat himmeämmät kuin normaalisti.
- reilu repe
ei käynnisty. kirjoitti:
Ei pala valot normaalisti eli ovat himmeämmät kuin normaalisti.
Voi olla laturi lopahtamassa. Kostaa muutaman satasen.
- os..
ei käynnisty. kirjoitti:
Ei pala valot normaalisti eli ovat himmeämmät kuin normaalisti.
Akku on tyhjä, jos valot on heikot. Ensiksi pitää ladata akku. Sen jälkeen pitää mitata latausjännite koneen käydessä. Se on 13.8 volttia, kun lataus toimii oikein. Laturin hiilet voi olla lopussa. Hiilet voi vaihtaa muutamassa minuutissa eräissä latureissa.
- ei käynnisty
os.. kirjoitti:
Akku on tyhjä, jos valot on heikot. Ensiksi pitää ladata akku. Sen jälkeen pitää mitata latausjännite koneen käydessä. Se on 13.8 volttia, kun lataus toimii oikein. Laturin hiilet voi olla lopussa. Hiilet voi vaihtaa muutamassa minuutissa eräissä latureissa.
Kiitos molemmille viesteistä. Tuota, voisitteko kertoa tietämättömälle missä on laturi moottorissa?
- yökyöpeli...
ei käynnisty kirjoitti:
Kiitos molemmille viesteistä. Tuota, voisitteko kertoa tietämättömälle missä on laturi moottorissa?
Yleensä laturia pyöritetään kampiakselilta tulevalla kumihihnalla. Ainakin vanhemmassa Micrassa tämä hihna näkyy hyvin ja sen perusteella löytää laturin. Varmaan 15cm kokoinen murikka se laturi.
Olethan tarkastanut, ettei mitään sähkölaitteita ole jäänyt päälle? Allekirjoittaneella pieni valo on syönyt akun tyhjäksi parissa päivässä. Tässä tapauksessa auto korjaantuu akun latauksella.
JOS viime viikolla käynnistysvaikeuksista huolimatta auto kävi hyvin käynnistyttyään, niin kaiken järjen mukaan laturin pitäisi olla kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322259Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749466Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297460Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806305SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825930Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344946HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084600Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1004359Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo852026Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771320