Olemme hankkimassa asuntoa as.oy:stä, missä nykyisillä osakkeenomistajilla on etuosto-oikeus. Kysynkin, onko totta vai pelkkää legendaa se, että hänen, joka haluaa ostaa asunnon(nenämme edestä)on ostettava se näkemättä, 'sokkona'?Siis hänelle ei ole pakko näyttää asuntoa? Jos näin on, niin mihin tämä tieto perustuu, jotta voin näyttää mustaa valkoisella, kun asiasta kiistellään... :))
Kuka tietää?
Lunastuslauseke
3342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Siis hänelle ei ole pakko näyttää asuntoa?"
Voit sinäkin ostaa asunnon näkemättä sitä!
Jos yhtiössä on lunastuslauseke, niin silloin osakkeenomistajilla on mahdollisuus lunastaa se siihen hintaan, jonka sinä tarjosit. Aikaa yleensä kuukausi.
Pistä nyt reilu hinta peliin . . .
Ei huoneiston haltijan tietenkään tarvitse vasten tahtoaan kotiinsa päästää ulkopuolista, jos siihen ei mikään lakipykälä erikseen velvoita.
Huoneiston lunastuksesta kiinnostuneille ei tietääkseni ole sellaista lainkohtaa tehty. Kohdetta pääsee siis katsomaan ainoastaan huoneiston haltijan luvalla.
Jos nyt jotain virallista tekstiä on pakko olla, esimerkiksi hakusanalla kotirauha voisi jotain lisätietoa löytyä.
Olimme mieheni kanssa ostamassa asuntoa (Hki, kantakaupunki). Taloyhtiössä oli lunastuspykälä. (30vrk). Tehtiin kaupat, odotettiin 30vrk, ja sen lunasti joku talonasukki. Silloin kyllä masensi, sillä tarjonta ko. alueelta oli heikkoa silloin.. Kyllä meillä oli ostajan & välittäjän kanssa juttua siitä että asuntoa ei pitäisi näytellä enää 'naapureille', jos haluaisivat tulla katsomaan.
Mutta kyllähän taloyhtiön osakkeenomistajat voivat piipahtaa ensiesittelyyn. Sitä paitsi nykyisessä asunnossamme jaetaan osakkaille postiluukusta kiinteistövälitysfirman taholta ilmoitus taloyhtiössä myynnissä olevasta asunnosta.
Idea siinä on se, että joku ulkopuolinen kun on saanut sovittua sen ostohinnan (pyyntihän on yleensä enemmän kuin millä se sitten myydään) niin taloyhtiön osakkeenomistaja voi sitten törkeästi vetää sen asunnon välistä, ja sillä ostajan neuvottelemalla hinnalla.