Plenware

55291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miellän plenwaren firmaksi, joka sopii ihmisille jotka viettävät mielellään vapaa aikansakin samojen ihmisten parissa, joiden kanssa työskentelevät. Pitävät paljon yhteisistä juhlista, jne.

Ei ehkä niikään ihmisille, joille työpaikka on vain työpaikka, ei kaveripiiri.

Jotakin häslinkiä firmassa oli yrityskauppojen aikaan, miten lienee nyt tilanne?

Äänestä
  • Plenware akoitti riistomeiningillä ja sitä jatkaa. Ei kannata pistäytyä. (En tiedä henkilöä joka olisi ollut siellä työssä yli 7 kk).

    Äänestä

  • spaa spaa kirjoitti:

    Plenware akoitti riistomeiningillä ja sitä jatkaa. Ei kannata pistäytyä. (En tiedä henkilöä joka olisi ollut siellä työssä yli 7 kk).

    >(En tiedä henkilöä joka olisi ollut siellä työssä yli 7 kk).

    Yrityksessä on alan pieninpiin lukeutuva vaihtuvuus. Uusia otettiin viime vuonna sata, joten ei heillä voi ollakaan kovin pitkää työhistoriaa.

    Äänestä

  • Oiva kirjoitti:

    >(En tiedä henkilöä joka olisi ollut siellä työssä yli 7 kk).

    Yrityksessä on alan pieninpiin lukeutuva vaihtuvuus. Uusia otettiin viime vuonna sata, joten ei heillä voi ollakaan kovin pitkää työhistoriaa.

    >Uusia otettiin viime vuonna sata, joten ei >heillä voi ollakaan kovin pitkää työhistoriaa.

    Ja viime vuonna varmaan irtisanottiin yli sata. Eikö Oulun puljusta uusittu kaikki johtoa myöten. Haisee kauas. Vuokratyöfirma lyhyillä soppareilla, hommaa ensin projektin - tilaajalle voi sanoa että osaaja on, sitten vasta tekijän, sitten tekijälle kenkää jos uutta sopivaa projektia ei ole heti. Voiton maksimointia.

    Ei varmasti voi kertyä pitkää työhistoriaa. Tai firmalle yleensäkään historiaa.

    Äänestä

  • "Miellän plenwaren firmaksi, joka sopii ihmisille jotka viettävät mielellään vapaa aikansakin samojen ihmisten parissa, joiden kanssa työskentelevät. Pitävät paljon yhteisistä juhlista, jne. "

    Tämmöisille firmoille käy huonosti.

    Kaikenlaiset haaveilijat syöttävät taivaansinisiä unelmia kivasta vapaa-ajanvietosta työ"kavereiden" kanssa. Käytännössä noissa tilaisuuksissa rakennetaan klikkejä ja kerätään ammuksia juorusotaan. Ambulanssiakin tarvitaan usein.

    Akat arvostelevat miesten vaatetusta omissa piireissään ja äijät kertovat mielipiteensä samojen akkojen vaatimattomasta ulkonäöstä.

    Erään kerran firmaan rekrytoitiin vähän tärähtänyt ruotsinkielinen. Minulle se ei kelvannut, vaan kolleegalle, joten se sitten valitti toiselle ruotsinkieliselle päästään vialla olevalla tuttavalleen, joka tuli sitten humalapäissään rettelöimään pikkujoulujuhlissa minulle. Sitäkin puolihullua insinööriä oli näköjään helppo juoksuttaa. Molemmat oli toki päässeet henkilöstöosaston palikkatestistä läpi.

    Eräässä konkurssiin menevässä firmassa yhteisten juhlien perusteet oli ymmärretty hyvin ja viimeisissä pikkujouluissa orkesteri soitti niin lujaa, että keskustelu uhkaavasta konkurssista oli mahdotonta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Almare kirjoitti:

Jotta totuus ei unohtuisi:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000036&posting=22000000011575491#22000000011575491

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000036&posting=22000000016404808#22000000016404808

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000036&posting=22000000001515407#22000000001515407

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000036&posting=22000000012740720#22000000012740720

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu