Tuo on se päivä, lopultakin. Silloin julkistetaan Q3 -tilastot, missä näkyy selkeä ja romahdusmainen lasku hinnoissa. Mitään ei ole enää tehtävissä, ostohetki lähestyy ja suurvelalliset ryntäävät varastamaan rautakaupasta hamppuköyttä.
Ahhahaa, aurinko hymyilee ja naurattaa!
Ahhahaa, aurinko hymyilee ja naurattaa!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Käy ihan toisinpäin kuin haaveilet nyt ja haaveilit Q2:n kohdalla ja haavelit Q1:n kohdalla ja olet haaveillut vuosia vuokralla. Nousu vaan jatkuu.
Mutta paistaa se päivä vuokra-asunnon ikkunoistakin sisään, tsemppiä!
Presson "ennustukset" ovat aina olleet melkoista huuhaata, niiden varaan laskee vain markkinoista mitään tietämätön idiootti.
Oikeasti, asuntojen hinnat tulevat paraikaa alas reippaasti. Saatatte vielä hämmästyä, itselläni se merkitsee puolen vuosikymmenen odotuksen päättymistä ja omaa kotia!
"Presson "ennustukset" ovat aina olleet melkoista huuhaata"
Nehän ovat pitänneet kutinsa ihan hämmästyttävän hyvin!
Ja mikä riivattu on tämä "kilpaileva" tiedonantaja, jolta sinä nämä omat ennusteesi ammennat?
Välitysfirmojen omistuksesta:
- Kiinteistömaailma -> Sampo-pankki (franchising)
- Huoneistokeskus -> Sponsor Capital, Nordea
- OP-Kiinteistökeskus - tavaramerkki, Osuuspankki
- Aktia - Aktia Säästöpankki
- Igglo - Taivas-konserni/yrityksen avainhenkilöt
Igglo tulee siis tuossa pankkien siivellä mukana.
Tässäpä muutama. Tarvinneeko huomauttaa pankkien ja kiinteistövälitysfirmojen kytköksestä. Tämähän tarkoittaa sitä, että pitääkseen kaupan käynnissä markkinoille tuodaan riskisälää kuten vakuudettomia lainoja, omatakauksia ja persaukisille lainaturvaa vakuutusten muodossa. Korko on sivuseikka, laina on sisäänheittotuote, jonka avulla myydään nuo tuottavat tuotteet ja peitetään todelliset kustannukset. Ihan niin kuin lähikaupan sisäänheittotuote on halpa mäyräkoira.
Tämä edellä kerrottu tarkoittaa, että kenen leipää syöt, sen lauluja laulat. Joten edelleenkin se luotettava on virallinen Q3, kaikki muu on hevosmiesten tietotoimiston juttuja, myös Presso.
ennakkotiedot ovat ennustaneet neljännesvuositilaston antia yllättävänkin hyvin. Silloin on yksi ja sama mistä lähtötiedot tulevat.
Toisaalta on hyvä muistaa, että monet tuhnut epäilevät Tilastokeskuksenkin kuuluvan maailmanlaajuiseen tuhnujen vastaiseen salaliittoon.
Onko vuokraluukuissa ikkunoita? En usko...
pakkomyyntejä, eli et vieläkään pääse omaan. Ei mahdollinen 1-5% lasku vaikuta kenenkään elämään, paitsi ehkä palstakirjoituksiin. Valitettavasti edes tuon tasoista laskua ei ole näkyvissä, hintojen nousu tulee tasaantumaan noin 2-5% vuositasolla. Ensi vuonna korkoja taas aletaan laskemaan, ja hinnat kehittyvät taas muita markkinoita nopeammin varsinkin PK-Seudulla.
Tuhnujen ongelma ei ole se ettei ole varaa asuntoon, vaan se että halutaan enemmän kuin pystytään maksamaan. Isin ja äidin hoivista huudellaan internettiin maailman epäoikeudenmukaisuutta kun viikkorahat eivät riitä omakotitalloon. Hankkikaa kermaperseet koulutus, sitä kautta saatte hyvän duunin ja hilloa. Sen jälkeen voitte alkaa haaveilemaan tasokkaammasta asumisesta.
Korkeastikoulutettuja ollaan mutta silti palkka on vaatimaton. Ei rikkauksiin kyllä kouluja käymällä pääse, se on saletti.
Tekniikka, oikeus, liiketalous yms. lyövät kyllä rahoiksi. Humanisteilla taitaa olla hieman heikompaa.
vai olenko seonnut laskuissa? Niin monta kohtalonpäivää palstalla on jo ennustettu. No kohtalonpäiviä ne nousun jatkumisesta ilmoittaneet julkistuksetkin ovat joillekin olleet, riippuu näkökulmasta :)