Meille syntyi tyttövauva ja nimeä mietitään. Isä on Roberto ja Äiti Miia.
Isosisko on Isabella Jolanda ja isoveljet Nico Roberto ja Casimiro Samuele.
Toiseksi nimeksi tulee Alessandra. Etunimi siis puuttuu.
Sara
Sofia
Sonia
Simona
Susanna
Silvana
Savina
Samanta
Rebecca
On joitain mitä olen itse miettinyt. Mieheni on siis italialainen =).
Italialaisia nimiä
32
19200
Vastaukset
- sinihelmikki
on suosikkini. Silvana myös kaunis. Italiaksi ei samoja ongelmia kuin esim. englannin ja suonen kielien lausumisessa
- mullekin
osui silmään juuri sonia ja silvana kauniina niminä!
mullekin kirjoitti:
osui silmään juuri sonia ja silvana kauniina niminä!
MUTTA...
Sonia on kiva nimi Sonjan rinnalla.
- muutamia...
Erica, Esmeralda, Jessica...
Tässä on yks sivu missä on italialaisia nimiä http://babynames.indastro.com/italianonefH.html - sinihelmikki
on kauniimpi kuin Aleksandra. Ehken Italiasta saisi enemmänkin pehmeitä nimiä myös Pohjolaan
- sogni d´oro
Sigismunda
Zosima
Tarquinia
Teodolinda
Veneranda
Teodosia
Vunibalda
Gelsomina
Giacinta
Gioacchina
Guendalina
Quartilla
tai jos on viimeinen lapsenne niin miksi ei Ultima?
Chi più sa, meno crede...- sogo d´oro
Cambiano i suanatori ma la musica è sempre quella!
- Bella-Mia
Silvana on todella kaunis myös omasta mielestä. Mieheni ehdottaa Chiara- nimeä, mitä mieltä siitä?
- sogni d´oro
Se non è vero; è ben trovato!
- Liisa-Mari
aivan tavallisia: Adriana, Agatha, Alexia, Anna, Antonia, Antonina, Barbara, Beatrice, Brigida, Cecilia, Chiara, Clara, Claudia, Christina, Elena, Felicia, Filippa, Galina, Giulietta, Hilaria, Julia, Laura, Laurentia, Letitia, Liza, Lucia, Lucina, Margarita, Maria, Marina, Natalia, Olga, Paola, Paulina, Perpetua, Petra, Piama, Ramona, Regina, Roza, Sabina, Silvia, Sorella, Stefanida, Susanna, Teresa, Thekla, Una, Valentina, Vera, Veronica, Vivia, Xenia.
En tiedä, mitä Italiassa käytetään, mitkä nimet ovat siellä nyt muodissa. Nämä ovat tavallisia kristillisiä nimiä.- julia
en tiennytkään että nimeni on italialainen. hihiih julia siis italiasta, jasmine jostain intiasta mutta entäs karoliina, tulee varmaan karolinesta?
- neljän tenavan äiti
Elena Alessandra
Cristel Alessandra
Erica Alessandra
Carolina Alessandra
Rachele Alessandra
Federica Alessandra
Aurelia Alessandra
Beatrice Alessandra
Valentina Alessandra
Ludovica Alessandra
Arianna Alessandra
Victoria Alessandra
Maddalena Alessandra
Carlotta Alessandra- neljän tenavan äiti
Lara Alessandra
Luna Alessandra
Debora Alessandra
Concetta Alessandra
Ottavia Alessandra
Lucrezia Alessandra
Ilaria Alessandra
Giulia Alessandra
Ilenia Alessandra
Cristabel Alessandra - Medaljör
neljän tenavan äiti kirjoitti:
Lara Alessandra
Luna Alessandra
Debora Alessandra
Concetta Alessandra
Ottavia Alessandra
Lucrezia Alessandra
Ilaria Alessandra
Giulia Alessandra
Ilenia Alessandra
Cristabel Alessandrameil on kissa minkä nimi on Luna
- suocera
ilman muuta! Vai mitä "marito" sanoo, Bella-Mia?
Haluaisin kuulla mielipiteesi nimestä ja kuinka traditionaalinen merkitys voi vaikuttaa sen antoon.
Itsetuntosi on ainakin korkealla, kun oikein kauniiksi-Miaksi itseäsi kutsut!- suocera
tytöltä sormi suuhun?
Nyt kun amerikkalainen, englantilainen ja italialainen puoliso ja lapset on käyty läpi niin miten olisi vaikka jemeniläinen? Anna mielikuvituksen taas lentää, "marito" voisi olla vaikka joku romanttinen Lontoossa asuva sheikkimiljönääri!
Odotan innolla seuraavaa avaustasi... ja miksei myös mielipidettäsi Concetta-nimestä.
- Heluuna Hetaleena
Raili olis pirun staili, sopisi hyvin Raili Alessandra
- pienen pojan äiti
Sofia on kaunis nimi. Aika suosittu nykyisin mutta taitaa olla enemmänkin toisena nimenä. Sofia Alessandra kuulostaa hyvältä..
- nomen est omen
Letizia Alessandra
Giovanna Alessandra
Chiara Alessandra
Grazia Alessandra
Benedetta Alessandra
Maddalena Alessandra
Francesca Alessandra
Onhan noita...- neljän tenavan äiti
Antonella Alessandra
Elisabetta Alessandra
Lilia Alessandra - SOFIALABELLA
neljän tenavan äiti kirjoitti:
Antonella Alessandra
Elisabetta Alessandra
Lilia Alessandraneljän , viiden, mariton lisäksi:
Alessandra Evangelina!!!!!
- julia
italia on niin kaunis kieli. rakastan sitä. lähes kaikki italialaiset niaset ovat todella kauniita ja miehet ne vasta komeita onkin.
- Urhoska
Ostin tänään italialaisia persikoita, joiden lajike oli Maria Aurelia. Siitäpä tuli mieleeni, voiko olla kauniimpaa nimeä ja ennen kaikkea sopivampaa, mitä tulee vanhempiin: Michele ja Anita! :)
- urhoska
Urhoska kirjoitti:
Ostin tänään italialaisia persikoita, joiden lajike oli Maria Aurelia. Siitäpä tuli mieleeni, voiko olla kauniimpaa nimeä ja ennen kaikkea sopivampaa, mitä tulee vanhempiin: Michele ja Anita! :)
katselin tuosta ylempänä olevasta linkistä nimiä ja silmiin sattui mm. aiuto (suom. apua/auttakaa) pojan nimeksi.. liekö vanhempien hiljainen avunhuuto tms. jos tuollaisen nimen antaa?
- NimiTäti
Robertta Alessandra.
- nimifriikki..
nimi Lisa Aleksandra tai Lisa Alessandra.. Lisa on paljon italiassa käytetty nimi, tunnen erään italialaisen tytön joka on nimeltään Lisa.. Ja jos suomessa asutte, Lisa on siinäkin mielessä helppo..
- unkno
Maeisa Alessandra ehdottomasti!!!
- unkno
siis Marisa Alessandra
- Perlusgoni
Cara.
Helena.
Gina.
Carla. - Aída Emily
Minun toiset nimeni ovat Aída Emily Isäni äiti on Italialainen joten Aída tuli sieltä ja äitini taas puoliksi Ruotsalainen ja tykkää nimestä Emyly oikea nimeni on kyllä ihan perus suomalainen
- Suometar
Hei
Oletko koskaan ajatellut, että aitoa kansainvälisyyttä on se, että jos vanhemmat edustavat eri kulttuuritaustaa, kumpaakin kulttuuria tuodaan mukaan lasten elämään samanarvoisina. Nyt aiemmat nimivalintasi kertovat, ettet arvosta omaa kulttuuriasi ollenkaan, mikä on kyllä sääli!- Ernesti666
Onko pakko nostaa näitä 100v vanhoja ketjuja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????????!!!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei823646Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071802- 1061102
- 991085
- 60933
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate165855- 42836
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57791Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g59769Kannan sinua mukanani
Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii28745