Läppäri Kanadasta?

Kannattaisiko läppärin hankinta Kanadasta, kun on tarkoitus käyttää sitä myöhemmin Suomessa? Tuleeko pulmia verkkojännitteen/taajuuden, käyttöjärjestelmän (MS XP) tai näppäimistön (skandit!?) toiminnassa?
2305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Useimpien kunnollisten läppäreiden virtalähteet ovat 110-260 volttisia eli toimivat lähes joka puolella. Ainoa hankaluus voi olla vaihtaa se seinään menevä osa. Paremmissa tuokin on helposti vaihdettavissa.

Käyttis (XP) taitaa olla vain englanniksi ja vaihto tehdään ostamalla uusi. Näppäinjärjestyksen kai saa suomeksikin. Fyysisessä näppiksessä on luultavimmin pieniä eroja. Ainakin jenkkinäppiksessä on pari näppäintä vähemmän.

Osta Macbook, sillä homma hoituu helposti. Virtalähde toimii varmasti missä vaan, käyttiksen kielen voi vaihtaa lähes lennosta. Myös suomeksi, ilman uudelleen ostoa tai asennusta.

Äänestä

Sähköpuoli järjestyy sillä, että hankit eurooppalaisen pistokoeadapterin, joka mahdollistaa koneen mukana tulleen pohjois-amerikkalaisen verkkojohdon käytön. Käytännössä kaikki tunnettujen merkkien verkkoadapterit toimivat sähköisesti kaikkialla maailmassa.

Näppäimistön osalta on kaksi vaihtoehtoa. Jos tilaat suoraan valmistajalta koneesi (lähinnä Dell tulee kysymykseen), saattaa olla mahdollista määritellä kokoonpanoon suomalais-ruotsalainen näppäimistö. Jos ei, ei kannata hyväksyä kanadalaistakaan layoutia, vaan tilata kone US-layoutilla, jollaisen varmasti saa Kanadassa kaikilta valmistajilta. Sen US-näppäimistön voi sitten Windowsissa määritellä US-International-näppäimistöksi, jolloin ä ja ö on mahdollista kirjoittaa suoraan näppäimistöltä ilman mitään numerokoodeja.

Kannattaa myös selvittää, että koneen takuu on kansainvälinen, mikäli se tulee takuuaikana Suomeen. Joillakin merkeillä Pohjois-Amerikassa joutuu maksamaan pienen lisähinnan takuun kansainvälisestä kattavuudesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rasco kirjoitti:

Kannattaisiko läppärin hankinta Kanadasta, kun on tarkoitus käyttää sitä myöhemmin Suomessa? Tuleeko pulmia verkkojännitteen/taajuuden, käyttöjärjestelmän (MS XP) tai näppäimistön (skandit!?) toiminnassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu