Kovasti toivomme, että moduuliyhdistelmät tulisivat nopeasti helpottamaan Euroopan pääväylien ruuhkia.
Mutta; joka ikinen huoltoasema, terminaali ja parkkipaikka on mitoitettu rekoille. Se on valtava urakka, kun nämä alueet laitetaan moduulikuntoon (venytetään parkkiruutuja ja kulkuväyliä, terminaalien pihoille tilaa vekslaamiseen ja toisen kärryn säilytykseen jne jne)
http://www.mellistruckpics.com/veckans/2006/v36-37-06/5.JPG
Mutta; joka ikinen huoltoasema, terminaali ja parkkipaikka on mitoitettu rekoille. Se on valtava urakka, kun nämä alueet laitetaan moduulikuntoon (venytetään parkkiruutuja ja kulkuväyliä, terminaalien pihoille tilaa vekslaamiseen ja toisen kärryn säilytykseen jne jne)
http://www.mellistruckpics.com/veckans/2006/v36-37-06/5.JPG
Vastaukset 9
Vanhimmat
jos tulee suomeen kun eine pysy tiellä nykyisellä pikku kalustolla??????????????
Ruotsiin ajava kaveri kerto että ruottalaiset ei käytä enää moduuleja, jonku kolarin takia ehdoton nopeusrajotus kaikkilla yli 24 metrisillä on 40 km/h! Pitääkö paikkaansa?
PIDÄ
Todistetusti viime yönä ajoi E4 tietä ylöspäin 25,25m metrinen motuuliyhdistelmä 125 km/h ihan vain kiusatakseen tasapäätä..
kaveris on varmaan käsittänyt jotain väärin mut ruotsin laki ei anna ajaa kuin max 40 km/h jos "niveliä" enemmän kuin kaksi! esim. suomessa näkee puolikkaan perässä varsinaisen peräkärryn niin sellainen ruotsissa vain 40 km/h!!
Se pitää paikkansa että max. 2 niveltä ja 80km/h mutta Coopilla on veturin, 2 citytrailerin ja dollyn yhdistelmä jolla on poikkeuslupa ajaa kuitenkin 80km/h. Tai noita yhdistelmiä on oikeammin kaksi. Kuva http://www.mellistruckpics.com/veckans/2006/v34-35-06/43.JPG
Normaaleilla 25,25m yhdistelmillä saa edelleen ajaa 80km/h, mutta tiedättekö mikä on nopeusrajoitus esim. moottoritiellä Ruotsissa jos jätetään perävaunu parkkiin ja mennään pelkällä nupilla?
muistaakseni 100km/h vai 90km/h
Valitsit fifty-fifty-mahdollisuuden ;-) Joo se on 90km/h.
Ei saksan eikä euroopan ruuhkat rekoista johdu.
syy on paska sakussa itsessään , normaalille (lue tyhmälle) germanille (arjalaisen voittaja kansan vesa)kahden asian tekeminen yhtäaikaa (esim purukuminsyönti ja auton ajo) on liikaa,pieneen älykkysosamäärään yhdistetään itsekeskeinen joustamaton luonne näillä eväillä saadaan paskasakujen suurin keksintö STAU aikaiseksi.
Kun saadaa jokakesäiset iki ihanat ilmiöt,nimeltään sellofaanihelvetit pyörimään joukkoon tummaan,niin soppa on valmis.