Meillä on reilun 4kk ikäinen tyttö.Olen antanut jo vähän hedelmä pilttejä aamua iltaa,ja myös vähän puuroja,jotka on valmiina purkeissa.Mut nyt ongelmana perunan syönti?Ei tahdo "suolanen" maistua,ku on syönyt makeita hedelmäsoseita.Mitenköhän saisi opetettua potun jne syöntiin.Tänäänkin vain yökkäili kun annoin perunaa ja viimein alkoi itkemään.Onko muilla samoja ogelmia ollut???Rinta ruokinnalla edelleen.
vauvan kiinteästä ruoasta
tilta
5577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niinhän sitä sanotaan että pitäs alottaa noilla potuilla ja porkkanalla että tottuu syömään sitäki ennenkö annetaan makeita soseita. Mut turha sitä enää miettiä.. =) Ootko kokeillu porkkanaa, se on vähän makeampaa ku pottu ja maistu ainaki meillä vähän paremmin? Kannattaa yrittää ujuttaa vaikka hedelmäsoseiden kanssa yhtä aikaa, ensin makeaa sitten pottua/porkkanaa ja taas makeaa. Onnea yritykseen!
alkoi noi "suolaset" maistuun vasta pari päivää sit ja ollaan syöty niitä (tai siis maisteltu vaan kun ei oo neidille kelvannu)jo 2kk. alotettiin niil ja silti vaan hedelmät meni,puurokaan ei ollenkaan. Kai se on joidenkin lasten kohdalla vaan tottumus kysymys. Koita jaksaa vaan antaa niin kyl se joskus maistuun alkaa....ja tos joku ehdottikin jo et laita sekaan porkkanaa kerta se on makeeta niin seki vois auttaa :)
Meillä myös peruna tökkii, mutta menee kuitenkin mutta ei niin hyvin kun muut. Peruna/maissisosetta saan menemään. Porkkana tulee ylös joten se ei käy meille. Voisit myös kokeilla lisätä hieman bataattia perunan joukkoon, se on kans vähän makeempaa. Meillä kokeillaa sitä seuraavaksi.
Niin siis annatko ihan itse keitettyä perunaa vai jostain purkista? Itse alotin ihan itse keittämällä perunalla maistatuksen ja sehän maistuu ihan kamalalta, kun seassa on vain keitinlientä. YÖK! Joo, ei mennyt meiän pojallakaan se alas, mut kokeile kaupan perunaporkkana sekoitusta, siitä meillä ainakin pidettiin. Niin tai tee itse sellaista, porkkana kun on makeempaa... Niin tai sekaan omaa äidinmaitoa...
Meillä on aloitettu hedelmäsoseilla, ja peruna on oksennettu 7 kk ikäiseksi asti. Kun vatsa on alkanut kestämään perunaa, on sitä sitten syöty hyvällä ruokahalulla.
Suosittelen kokeilemaan porkkanaa, bataattia tai maissia. Ja perunaa sitten myöhemmin, johonkin muuhun kasvikseen sekoitettuna.