Kestävin auto ?

Carina 2

Autoni vm.90 1.6 xli onko kestävempää autoa olemassa.Itse olen ajellut reilu 400tkm ja en edes viitsi kertoa mitä autoon on tehty tuona aikana ei sitä kukaan varmaan uskoisi.Olen jutellut tässä monen autojen kanssa tekemisissä olevan ja he ovat todenneet, että kestävin auto mitä on tehty.

Ihmetyttää nuo kertomukset mitä ihmiset ovat autoihinsa joutuneet vaihtamaan.Itse en ole koskaan joutunut suurinta osaa osista vaihtamaan.
Mikä yllättävintä yleensä kuulee, että meneehän niitä kuluvia osia, mutta se ihme ainakin omassa autossa on, että kun niitäkään ei tarvitse vaihtaa.Kävin katsastamassa ja taas tuli leima papereihin ei moitetta katsastus mies löytänyt kehui vaan, että eihän näissä vikoja ole.

Miten muilla mitä mieltä olette onko samoja kokemuksia ja miten nämä uudemmat Toyotat.Hyvä aina töissä, kun kuulee mitä ihmiset puhuu jos jonkinmoisista vioista mitä niillä autoissa on.Tekisi mieli sanoa, että vaihda Toyotaan niin johan kestää.

13

6818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1.9cdti Astra

      Saatat olla Toyotassa kestävyyden suhteen oikeassa sitä en kiistä, mutta koeajoin viime syksynä uuden corollan(pieni) ja avensiksen jotka olivat lompakolleni sopivia mutta kun se saatanan penkki on sellainen joka ei herkälle selälleni sopinut ollenkaan. Ei tulisi kummallakaan ajaa saman päivän aikana 600km. ei saatana ei millään kun jo 30km jälkeen täytyy alkaa etsiä uutta asentoa penkin säädöistä jollaista ei löytynyt koko 150 km aikana, joten se niistä! Ei meikäläiselle (190cm/92kg) sovi millään, ehkä pienemmille ihmisille.

    • caarina2

      Mulla on sama auto, vm -89. Osat kuluu ja ruostuuhan se, mutta ajettu 370 tkm eikä loppua näy.

      • ikiliikkuja

        mulla oli samanlainen vm.-90 siinä oli mittarissa 438 tkm. kun menin vaihtamaan sen vm. -94 variant td golfiin jolla oli ajettu vain 210tkm ja siitä se riemu sitten alko.... sitä piti hitsata ja korjata mitä ihmeellisimpiä vikoja... toyotaan kun ei tarvinnu vaihtaa kun iskarit, jarrupalat ja jakoremmi sadantonnin välein!! Nyt sitten ajelen E carinalla. ja se kestää!


      • 84Golf
        ikiliikkuja kirjoitti:

        mulla oli samanlainen vm.-90 siinä oli mittarissa 438 tkm. kun menin vaihtamaan sen vm. -94 variant td golfiin jolla oli ajettu vain 210tkm ja siitä se riemu sitten alko.... sitä piti hitsata ja korjata mitä ihmeellisimpiä vikoja... toyotaan kun ei tarvinnu vaihtaa kun iskarit, jarrupalat ja jakoremmi sadantonnin välein!! Nyt sitten ajelen E carinalla. ja se kestää!

        diesel 1,6 ajettu 738tkm. Ovet alkaa vähän ruostumaan, jarrupaloja ja pakoputkea vaihdettu ei muuta. Ja tuulilasi, kun siihen lensi iso kivi. Aina on leima tullut.


    • kasipätkä

      850 tdi Volvo vm. 94, kilometrejä nyt 823 tuhatta ja matka jatkuu...

      Iskarit, jarruosat, kytkin sekä ohjausniveliä vaihdettu ja pakoputki on muuten alkuperäinen. Kestää...

    • mielestäni

      kestävin auto mitä on: MB w123 -81 300 td aut. kilsoja löytyy 1,15 miljoonaa. Osia alustaan on joutunut vaihtelemaan useampaan otteseen sekä alustaa on myös hitsailtu vähäsen. kansiremontti on myös tehty. varmaan toinen mokoma vielä kulkee, siinäpä mallia muillekin!

      • auto kyllä

        HKL:llä, niiden Volvoilla on ajettu melkein kaikilla yli 2miljoonaa pelkkää kaupunkiajoa. Tilaakin on enemmän kuin yhdessäkään Toyotassa.


    • RikmanT

      Nää carina II set on varmaan niitä viimisä autoa mitä on tehty kestämään. Eikö ne autot nykyään rakenneta hajoamaan. Jos autot ei hajoaisi niin ei niitä sitten tarvitsisi enään ostaakkaan, saati sitten varaosia.

    • mie vain

      Itse omistan Carina 2:n vm -89 mittarissa on kilometrejä tällähetkellä 192500... uskokaa tai älkää. olen auton toinen omistaja. ainoat kulut ovat verot ja bensiini, sekä normaalit vaihdettavat, (= öljyt,suodattimet,tulpat)

      Kun lukee näitä toisten kokemuksia kyseisestä autosta niin mieleen tulee että ehkä 10-15 vuoden päästä pitäisi autoa vaihtaa... hyvä niin sillä nyt ei ainakaan ole rahaa.

    • Gastraus

      ..se taitaa olla noiden japseissa valmistettujen ominaisuus ettei vikoja niinkään ole?

      Meidän Kaarina on ilmeisimmin kasattu Brittein saarilla ja pientä remppaa on silloin tällöin. Autolla ajetaan aika vähän n. 5-7 tkm/vuosi.

      Toisena autona meillä on Opel Astra vm. 2000. Olen pitänyt kaikki huolto-/korjauskuitit molemmista autoista ja ylläpitokulut on melkein tasan. Tosin Opelilla ollaan ajettu enemmän.

      Tosin nykyautoja seuratessa ei mitään hinkua ole vaihtaa Carinaa uudempaan esim. Avensikseen. Uusiin verraten kyllä vanha Carinamme on vielä auto isolla A:lla.

      • ecarina

        sama kampe minulla: 135tkm ajettu, kilometrimäärään nähden uskomattoman paljon mennyt rahaa erilaisiin korjauksiin, opeli oli aikaisemmin: ylläpito kulut oli selvästi halvemmat vaikka paljon enempi oli ajettu..


    • vw power

      No joo, empä minä vielä tuolla 400tkm ajetulla rupiais mitn hehkuttamaan. Itellä 432tkm ajettu syncro portteri eikä siinäkään mitään vikaa ole, ja näinhän se autoissa kuuluu ollakkin. Autoja on mullakin ollut monia ja erimerkkisiä, eihän siitä pääse mihinkään etteikö tojossa olisi luja tekniikka mutta niin on muissakin, vw, mersu, volvo yms yms...tätä listaa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkään.

    • sabaaaaaaaa

      Saabeilla kuulemma on ajettu hirveitä kilometrimääriä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      63
      5154
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      56
      4615
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      123
      4569
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      327
      1874
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      85
      1513
    6. 91
      1472
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      235
      1370
    8. 320
      1083
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      961
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      51
      893
    Aihe