Kestävin auto ?

Carina 2

Autoni vm.90 1.6 xli onko kestävempää autoa olemassa.Itse olen ajellut reilu 400tkm ja en edes viitsi kertoa mitä autoon on tehty tuona aikana ei sitä kukaan varmaan uskoisi.Olen jutellut tässä monen autojen kanssa tekemisissä olevan ja he ovat todenneet, että kestävin auto mitä on tehty.

Ihmetyttää nuo kertomukset mitä ihmiset ovat autoihinsa joutuneet vaihtamaan.Itse en ole koskaan joutunut suurinta osaa osista vaihtamaan.
Mikä yllättävintä yleensä kuulee, että meneehän niitä kuluvia osia, mutta se ihme ainakin omassa autossa on, että kun niitäkään ei tarvitse vaihtaa.Kävin katsastamassa ja taas tuli leima papereihin ei moitetta katsastus mies löytänyt kehui vaan, että eihän näissä vikoja ole.

Miten muilla mitä mieltä olette onko samoja kokemuksia ja miten nämä uudemmat Toyotat.Hyvä aina töissä, kun kuulee mitä ihmiset puhuu jos jonkinmoisista vioista mitä niillä autoissa on.Tekisi mieli sanoa, että vaihda Toyotaan niin johan kestää.

13

6843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1.9cdti Astra

      Saatat olla Toyotassa kestävyyden suhteen oikeassa sitä en kiistä, mutta koeajoin viime syksynä uuden corollan(pieni) ja avensiksen jotka olivat lompakolleni sopivia mutta kun se saatanan penkki on sellainen joka ei herkälle selälleni sopinut ollenkaan. Ei tulisi kummallakaan ajaa saman päivän aikana 600km. ei saatana ei millään kun jo 30km jälkeen täytyy alkaa etsiä uutta asentoa penkin säädöistä jollaista ei löytynyt koko 150 km aikana, joten se niistä! Ei meikäläiselle (190cm/92kg) sovi millään, ehkä pienemmille ihmisille.

    • caarina2

      Mulla on sama auto, vm -89. Osat kuluu ja ruostuuhan se, mutta ajettu 370 tkm eikä loppua näy.

      • ikiliikkuja

        mulla oli samanlainen vm.-90 siinä oli mittarissa 438 tkm. kun menin vaihtamaan sen vm. -94 variant td golfiin jolla oli ajettu vain 210tkm ja siitä se riemu sitten alko.... sitä piti hitsata ja korjata mitä ihmeellisimpiä vikoja... toyotaan kun ei tarvinnu vaihtaa kun iskarit, jarrupalat ja jakoremmi sadantonnin välein!! Nyt sitten ajelen E carinalla. ja se kestää!


      • 84Golf
        ikiliikkuja kirjoitti:

        mulla oli samanlainen vm.-90 siinä oli mittarissa 438 tkm. kun menin vaihtamaan sen vm. -94 variant td golfiin jolla oli ajettu vain 210tkm ja siitä se riemu sitten alko.... sitä piti hitsata ja korjata mitä ihmeellisimpiä vikoja... toyotaan kun ei tarvinnu vaihtaa kun iskarit, jarrupalat ja jakoremmi sadantonnin välein!! Nyt sitten ajelen E carinalla. ja se kestää!

        diesel 1,6 ajettu 738tkm. Ovet alkaa vähän ruostumaan, jarrupaloja ja pakoputkea vaihdettu ei muuta. Ja tuulilasi, kun siihen lensi iso kivi. Aina on leima tullut.


    • kasipätkä

      850 tdi Volvo vm. 94, kilometrejä nyt 823 tuhatta ja matka jatkuu...

      Iskarit, jarruosat, kytkin sekä ohjausniveliä vaihdettu ja pakoputki on muuten alkuperäinen. Kestää...

    • mielestäni

      kestävin auto mitä on: MB w123 -81 300 td aut. kilsoja löytyy 1,15 miljoonaa. Osia alustaan on joutunut vaihtelemaan useampaan otteseen sekä alustaa on myös hitsailtu vähäsen. kansiremontti on myös tehty. varmaan toinen mokoma vielä kulkee, siinäpä mallia muillekin!

      • auto kyllä

        HKL:llä, niiden Volvoilla on ajettu melkein kaikilla yli 2miljoonaa pelkkää kaupunkiajoa. Tilaakin on enemmän kuin yhdessäkään Toyotassa.


    • RikmanT

      Nää carina II set on varmaan niitä viimisä autoa mitä on tehty kestämään. Eikö ne autot nykyään rakenneta hajoamaan. Jos autot ei hajoaisi niin ei niitä sitten tarvitsisi enään ostaakkaan, saati sitten varaosia.

    • mie vain

      Itse omistan Carina 2:n vm -89 mittarissa on kilometrejä tällähetkellä 192500... uskokaa tai älkää. olen auton toinen omistaja. ainoat kulut ovat verot ja bensiini, sekä normaalit vaihdettavat, (= öljyt,suodattimet,tulpat)

      Kun lukee näitä toisten kokemuksia kyseisestä autosta niin mieleen tulee että ehkä 10-15 vuoden päästä pitäisi autoa vaihtaa... hyvä niin sillä nyt ei ainakaan ole rahaa.

    • Gastraus

      ..se taitaa olla noiden japseissa valmistettujen ominaisuus ettei vikoja niinkään ole?

      Meidän Kaarina on ilmeisimmin kasattu Brittein saarilla ja pientä remppaa on silloin tällöin. Autolla ajetaan aika vähän n. 5-7 tkm/vuosi.

      Toisena autona meillä on Opel Astra vm. 2000. Olen pitänyt kaikki huolto-/korjauskuitit molemmista autoista ja ylläpitokulut on melkein tasan. Tosin Opelilla ollaan ajettu enemmän.

      Tosin nykyautoja seuratessa ei mitään hinkua ole vaihtaa Carinaa uudempaan esim. Avensikseen. Uusiin verraten kyllä vanha Carinamme on vielä auto isolla A:lla.

      • ecarina

        sama kampe minulla: 135tkm ajettu, kilometrimäärään nähden uskomattoman paljon mennyt rahaa erilaisiin korjauksiin, opeli oli aikaisemmin: ylläpito kulut oli selvästi halvemmat vaikka paljon enempi oli ajettu..


    • vw power

      No joo, empä minä vielä tuolla 400tkm ajetulla rupiais mitn hehkuttamaan. Itellä 432tkm ajettu syncro portteri eikä siinäkään mitään vikaa ole, ja näinhän se autoissa kuuluu ollakkin. Autoja on mullakin ollut monia ja erimerkkisiä, eihän siitä pääse mihinkään etteikö tojossa olisi luja tekniikka mutta niin on muissakin, vw, mersu, volvo yms yms...tätä listaa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkään.

    • sabaaaaaaaa

      Saabeilla kuulemma on ajettu hirveitä kilometrimääriä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      191
      7272
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      128
      3295
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1942
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      55
      1885
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1847
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1809
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      81
      1786
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1393
    Aihe