Kuuntelin radiossa mutta meni ohi, että mikä ravintola se oli. Helsingissä kuitenkin on joku ravintolailta 50 vuotiaille ja sitä vanhemmille. Kuulemma portsari katsoo ovella paperitkin ettei paikalle saavu "alaikäisiä". Niitä teemailtoja on silloin tällöin. Tulispa Manseenkin sellainen. Onko kukaan käynyt näissä vartuneiden ravintolailloissa ja onko "tarttunut takkiin" mitään /ketään?:)
Ravintolailta 50-vuotta täyttäneille
5-kypänen
82703
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
..kun on kuitenkin "pikku takki pakko", kuten 60-70 luvulla,..;)
että kyseessä ovat nimenomaa disco-illat 50 vuotta täyttäneille. Sanottiin ettei papereita katsottaisi ovella eikä humppaa soitettaisi ensinkään. Ravintola toimii muulloin ihan normaalisti, mutta yhtenä iltana viikossa discoillaan vain "aikuisten" kesken. Näin kuulin kerrottavan, ellei muistini takkuile.;)
Y.M.C.A vetää lattian täyteen.
Eli entisen Kuvataideakatemian tiloissa Yrjönkatu 18:ssa on lauantaisin klo 21.00 disco K50. Jonot ovat ulos asti. Sisäänpääsyyn vaaditaan vähintäin 50 v.
Vaikka kyseessä on disco, niin bilejuomien oluen ja siiderin sijasta siellä suosituin juoma on viini.
Naisten yleisin asu on jakku ja miehillä pikkutakkeja tai vähintäin kauluspaita.
Meno on kuulema kovaa ja musiikki pääasiassa 60 ja 70-lukujen diskohittejä.
Paikan nimi on G18 ja seuraavat bileet 7.10.,11.11 ja 9.12. Liput 10 euroa.
mukavalta:) Harmi ettei täällä Tampereella kukaan järjestä tuollaisia iltoja. Sedu Koskinenhan on kovasti vallannut kaupungin rarvintoloita joten josko johonkin niistä saataisiin joku vastaava teemailta.
Voishan siellä Hesassakin pistäytyä jos sattuisi olemaan sielläpäin sopivaan aikaan liikenteessä.
Kiitos!
kiva joskus pistäytyä, voitas samalla vertailla toistemme ryypyt.. eiku siis ne rypppppp..pyt :)
*tulihan se sieltä*
Eipä ehtinyt paljon ryppyjä vertailla. Paikassa oli sellainen energia ja meno päällä että ei uskoisi jos ei olis omin silmin nähnut ja kokenut. Niin hauskaa ja vapautunutta aitoa iloa ja tiivistä tunnelmaa en ole vuosiin kokenut missään.
et meiänkin ikäisille on järjestetty jonkinmoinen oma paikka, kuulostaa kivalta ja mukavalta. Taidanpa poiketa joskus kahtomaan.