Olkaa loukkaantuneen vierellä, vaikka ja varsinkin jos hän on tajuton.
Itse olimme tajuttoman vierellä, vieraalla paikkakunnalla, loukkaanuneen vaimo, lapsi 7v. ja vaimon vanhemmat, reilu kolme viikkoa. Asuimme hotellissa, joka oli syöpäyhdistyksen ja sieltä sai edullisemmin huoneita tälläisissä tapauksissa.
Kävimme rukoilemassa kirkossa joka päivä, ja kun oikein pahalta näytti, pyysimme Jumalalta merkkiä jos rakkaamme selviää, ja uskotte tai ei , niin se tuli aina kun pyysimme (2kertaa), emme halunneet Jumalaa tilille tapahtuneesta ja sanoimmekin hänelle, että vain hän tietää miten tulee paras lopputulos. Jätimme kirkkoon myös esirukous pyyntöjä rakkaamme paranemiseksi.
Ja Jumala tiesi, rukoilimme, että vain jotain pientä vaivaa jäisi ja niin kävi.
Lääkärien suureksi hämmästykseksi, tämä potilas selvisi, vaikka lääkärit ei toivoa antanut.Sanoivat suoraan että potilas tulee menehtymään ja jos ihme tapahtuisi, että henkiin jäisi, hänestä tulisi pahasti vammainen.
Emme antaneet periksi ja taistelimme rakkaamme rinnalla, vaadimme parempaa hoitoa, pidimme tajuttoman potilaan puolta, riitaannuimme lääkärinkin kanssa, kun pidimme huolta potilaasta ja kaikki kannatti, nyt hän on työelämässä, voi hyvin ja heidän perheensäkkin on lisääntynyt yhdellä.
Neuvoksi että taistelkaa rakkaanne kanssa, niin kauan, kuin on elämää, on myös toivoa, mutta aina ei voi Jumalakaan valitettavasti auttaa, silloin rukoilkaa edesmenneen puolesta ja sen, että jaksatte uuvuttavan surutyön.
Voimia kakille vastaavissa tapauksissa olleille/ oleville ja rakkaansa mennettäneille.
Muistakaa rukoilla, siitä saa voimaa, ja kyllä Jumala kuuntelee ja jos katsoo ,että hän voi auttaa
ja te ja mahdollisimman monet sitä rukoilette, niin ehkäpä Jumala voi auttaa,ja sen tekee, jos mahdollista on. Joskus Jumala katsoo paremmaksi vaihtoehdoksi rakkaamme ottamisen tyköönsä, jos hän näkee, ettei rakkaamme ruumis tai sielu enää jaksa, ihmisarvoista elämää, niin hän tulee ja armahtaa hänet. Kaikille voimia !
Vakavasti loukkaantuneen omaiset
4
1532
Vastaukset
- Ellei kykene työhön.
Jos rakkaasi tai lähiomainen on vakavasti luokkaantumut tai sairas, et varmaankaan tai luultavammin kykene työhön, itket yhtenään, olet vaaraksi muille ja itsellesi työssä, koska et pysty työssä keskittymään ja voit tehdä pahoja virheitä.
Vain loukkantuneen läheisesi vierellä pystyt olemaan, vain siinä tunnet olevasi elävien kirjoissa, niin silloin on parasta hakea sairaslomaa järkytyksen vuoksi.
Ja se auttaa myös muita hätääntyneitä ja varsinkin loukkantunutta.
Työtä ehdit tehdä myöhemminkin ja nyt arvot järjestykseen.- paras lääke
eikä yhteiskunnan kuormittaminen turhilla sairaslomilla!!!!
Työ on paras lääke. halpa ja hyvä. mieltä piristävä.
Itsesäälissä kieriskely on mädättävää yhteiskunnassa. Työtoverisi tekevät töitä kahden edestä, ja sairastuvat oikeasti työtaakkansa alle. - ozze
Vaimo kuoli onnettomuudessa joka järkytti mutta lääkäri totesi työn olevan parasta terapiaa eikä antanut lomaa.
- Jumalaan lainkaan
ja tällänen lässytys joutaisikin jollekkin uskon palstalle...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3914439Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit174243Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483779KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1142807Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102457Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511952Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181928- 1231870
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439