Kertokaa nyt viisaammat, että kun menee ostamaan poreammetta niin mihin kaikkeen olis hyvä kiinnittää huomiota? Kaiken maailman jalkahieronnat ja selkähieronnat, suuttimet ja lämmittimet, hipaisukytkimet ja niskatuet!!! Kyllä on monimutkaista.Haluan suorakaiteen muotoisen tai upotettavan 2-3 hengen kunnollisen ja laadukkaan ammeen, ettei tarttis heti katua.
Poreamme?
Aqua Spa
63251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tässä joitain näkökohtia...
Melutaso on ensimmäinen viihtyvyyteen vaikuttava asia. Kannattaa kokeilla ihan käynnistää niitä liikkeessä, jos vain on mahdollisuus.
Huollon helppous. Omastani meni ilmapumpun hiilet 5 vuoden jälkeen. Jos niiden uusimiseen pitää purkaa puolen kylppärin laatoitus niin taitaa poreilu loppua lyhyeen. Nuo hiilet ovat siis kuluva osa sähkömoottorissa ja niitä pitää aina silloin tällöin uusia.
Välipohjallinen malli on hyvä. Siinä on silloin kymmeniä tai jopa satoja reikiä joista ilma poreilee paljon tasaisemmin kuin muutamasta isosta suuttimesta.
Tämä nyt voi olla typerääkin typerämpi kysymys, sillä tiedän poreammeista juuri sen verran kuin kerran kokeilemalla saatan oppia (eli ilmaa tulee ja se tuntuu kivalta).
Mutta tuo huoltopuoli tosiaan herätti mielenkiinnon... Sanoit, että jos huoltotoimien takia pitää purkaa puolet laatoituksesta jne. Miten tuo huolto käytännössä hyvin suunnitelluissa ammeissa toimii? Pystyykö huollon tekemään esim. yläpuolelta? Kyselen siksi, että nykyäänhän on suuressa huudossa "upottaa" poreammeet, niin että käytännössä itse ammeesta näkyy vain se yläpuoli.
Jos kaakeloit kylpyammeen niin aika vapaasti voit huidella laattoja ympärille. Mutta jos kyseessä on poreamme niin:
1) Tee reunat laatoitettavista kevytseinäkkeistä.
2) jokaiselle kortille/sähkörasialle huoltoaukko. Tee saumaukset ja silikoonitiivisteet samalla sävyllä niin ei erotu toisistaan. Huoltoaukot voi näin kätsästi piilottaa (ovat vain silikoonilla kiinni).
3) viemäriaukolle kanssa reiällinen huoltoaukko ja tuuletus hoituu samalla.
Älä ala rakentaa mitään teräsbetoni/harkkohässäkkää. Jos iki maailmassa joudut tekemään jotain isompia huoltotöitä, niin vihoviimeinen homma alkaa nostaa ammetta pois paikoiltaa.
Akryylin läpi ei oikein voi sulakkeita vaihtaa, joten ylhäältä päin ei huollot onnistu.
Niin, siis mitään poreammettahan ei meille ole edes tulossa. Heräsi vain kysymys mieleen. Eikä varmasti olisi tullut mielenkään ammetta ruveta laittamaan ilman, että asioista olisi ottanut selvää. Toivottavasti ei muillekaan...
Mutta kiitos vastauksesta. Siitä kävi selväksi se mitä ihmettelin.
Hei poreilija.
Kun kehut välipohjallista ammetta, mitä pitäisi tehdä kun ammeen välipohja haisee ja sieltä irtiaa mustia kokkareita.
Allasta tyhjentäessä viimeinen likainen vesi kun painaa reikiin ja likaa kanaalia vähitellen.
Olen yrittänyt puhdistaa ja rassata reikiä, mutta sitä ei saa paineella huuhdottua kuten sivusuuttimia ja asia ei ole korjaantunut ponnisteluista huolimatta.
Ystäväni sanoi, että vika on juuri kaksoispohjassa. Jos ammeessa olisi putket suuttimille, ne olisi vaihdettavissa uusiin ja puhtaisiin tunnissa.
Onko ammeeni kaatiskamaa?
Itse valitsin Baltecon altaan. Hinta kohtuullinen ainakin siitä syystä, että sain mallikappaleen, joka tulee FinnBuild messuille. Tuossa listaa ihan järkeen käyvistä laatukriteereistä.