Lombok

Siellä juuri ollut.

Majoituimme sengigi rannan hotelli alueelle, ja tykkäsimme tosi paljon paikallisten ihmisten ystävällisyydestä. Mikä ei ollut teennäistä, vaan aitoa ystävällisyyttä mikä näkyi oikeastaan kaikessa. Totesimme yks kantaan että onnistunut kohde valinta. Käykää ihmeessä syömässä Matahari Cafeessa, missä oli kiitettävän tasoista ruokaa tarjolla(sengigin pääkadun varrella). Gili saaret saaren pohjois päässä jätti sellaisen positiivisen latauksen myös että alta pois. Aluksi kaupittelevat poijaat hieman häiritsi mutta ajan mittaan niihin tottui, kun vaan selkeästi ilmaisee onko kiinostunut heidän tuotteista vai ei. Saari on hinta tasoltaan hieman halvempi kuin Thaimaa ja Maleisa, ja heidän ystävällisyytensä näihin maihin nähden oli aidompaa kaikkinensa. Suomalaiset menkää nyt käymään lombokilla, koska muutaman vuoden päästä se on samankaltinen kuin Bali on nyt. Totesimme että syyskuu on parasta matkailu aikaa lombokilla, koska silloin ei vesisadetta tule lainkaan(täyttä aurinkoa päivät läpensä, muuten mutta puolilta päivin saaren korealta rinjami vuorelta laskeutuu pilvi rypäs mikä kestää reilun tunnin). Täydet viisi tähteä annan myös saaren meren kirkaan veden takia, näkyvyys snorklatessa on noin 40-45 metriä. Mukavaa havaita, että indoeesialaiset ihmiset olivat erittäin vieraan varaisia ja huomaavaista porukkaa.

2

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gaabriel

      Kieltämättä Matahari Cafeessa on saaren parhaat sapuskat, niin me totesimme isolla porukalla keväällä 2006. Mitä kaupustelioihin tulee yhdyn edelliseen siinä, että on selkeästi ilmaistava onko heidän artikkeleistaan kiinnostunut. Itsekkin olen sitä mieltä että saari on todella kaunis ja ihmiset välittävän ystävällisiä. Ihmisten ystävällisyys on aidompaa kaikilla mittapuilla kuin esim. Thaimaassa, missä ystävällisyys on hieman teennäistä. Menkää ihmeessä käymään pohjoisessa sijaitsevilla Gili saarilla missä mahdollisuus nähdä isoja kilpikonnia on suuri, eikä haidenkaan näkeminen ole näillä vesillä harvinaista. Suosittelenkin ennenkuin lähdette reissuun käymään sukelluskurssin, niin saatte irti reissustanne miljoona kertaa enemmin kuin pelkästään snorklaamalla saaren vesillä. Puukäsityöt saarella ovat korkeatasoisia, joita kannattaakin tuoda lombokin saarelta, ne kun ovat kaikki tehty lombokin saarella. Nahkatyöt ovat myös hyvin tehty mitä kannattaa käydä Mataramin kaupungin ostarilta ostamassa, ovat todella edullisia verrattuna esim. Turkin vastaaviin hintoihin.

    • perhematkailija

      Onko Bali mielestäsi jo mennyt pilalle turistikohteena? Olemme lähdössä sinne pian kolmen lapsen kanssa. Olin ajatellut "skipata" Lombokin, kun ajattelin, että Balissa tarpeeksi nähtävää ja kalliiksikin tulisi. Lapset tykkää Snorklaamisesta, eikä Balilla kirkkaita vesiä? Meillä on pakettimatka, joten hotellit Balilla on maksettu. Tuleeko mieleesi, mitä muuta meidän pitäisi tietää.
      Utelias ja tiedosta kiitollinen, Jenny

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      149
      10891
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5200
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2413
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1514
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe