http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=5&ag=35&t=91&a=01672
Huomioikaan erityisesti eturekisterikilvet, jotka näyttävät erityisen tehokkailta leikkureilta.
Huomioikaan erityisesti eturekisterikilvet, jotka näyttävät erityisen tehokkailta leikkureilta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Joopa etukilpi oli pakollinen vielä 70-luvun alussa, onneksi siitä päästiin eroon.
Kiitos erinomaisesta linkistä. Melkein siinä liikutuin kyyneliin, kun muistin miten nättejä tytöt vielä silloin olivat...vaan ei oo enää vaimokaan yhtä hehkeä ja itse muistutan lähinnä perunasäkkiä. Pyörät sentään on nykyään paremmat.
Vaan ei oo paluuta enää nuoruuteen (huokaus).
tuommoista vanhan ajan moottoripyörää "ihan uutena" ja verrata nykypäivän härveleihin.
Kuinka paljon ajo-ominaisuudet ovat oikeasti tämmöisen tavanharrastajan näkökulmasta kehittyneet?
Mutta kun ainakin toistaiseksi kun enimmät kilometrit olen ajellut juuri tuon ajan pyörillä, niin uskallan sanoa. Että ajonautintoja ajatellen et ole mitään menettänyt, niin suuri ero uudempien hyväksi kuitenkin on.
Lajin tuntemuksen kannalta olis tietysti mielenkiintoista kokeilla 70-luvun pyöriä, kuka ei niillä ole vielä ajanut. Onhan niitä museokilvissä jo melkoinen määrä, eiköhän se jossain onnistuiskin.
Kyllähän tekniikkakin on kehittynyt melkoisesti noista ajoista ja erityisesti luotettavuus on parantunut. Mutta ehkäpä eniten juuri ajo-ominaisuudet.
Heh,
Aloitin viime vuonna "uusiomotoristina" -78 mallisella Kawa Z1000:lla, enkä tiedä mitä olen menettänyt, kun en ole vielä kokeillut uutta mopoa.
Kaikki on pelannut ja kilometrejä on tullut paljon - ei ole museorekisterissä.
70-luvun lopulla oli jo saatu ajo-ominaisuudet hiukan paremmiksi verrattuina Just esim Kawan ensimmäisiin "superpyöriin".
Olet menettänyt paljon jos et uudemmalla ole ajanut ;-)) Mutta niin...eihän toi sun kawasi vielä niin kovin vanha ole. Ajelin itse jo -70 luvulla, niin 4t kuin 2t pyöriä. Ja kyllä ne nelitahtiset tuntu jo silloin moottoripyörältä. Vaikkakin niitten ajo-ominaisuuksia ei voikaan verrata näihin nykyisiin peleihin. Mutta kaikista karmeimmat kokemukset on tuon -70 luvun 2t tehohirviöistä. Jumalauta, ne oli pyöriä joilla ei paskahousut ajelleet. Ja on varmaan vieläkin, joilla ei ajaisi muuten kuin paskat housussa. Hirveitä koneita. Ja siihen aikaan 16v pääsi suoraan puikkoihin ilman kypäräpakkoa...luoja mitä aikaa.. ;-)))
kawaasi sen ajan muihin pyöriin. Syystä että: rengastus on aivan eri luokkaa. Mutta jos pyöräsi on alkuperäisessä kunnossa niin muuten kyllä. Ne ajo-ominaisuudet on aika pitkälti renkaista kiinni. Nyky pyöräkin muuttuu käytökseltään kehnoilla kumeilla huonoksi. Mutta ei aivan niin huonoksi kuitenkaan kuin noi seitkytlukulaiset. Oli se karmeaa se pukeutumistyylikin silloin. Nailonpaidat kaameat housut ja ne hirveät korkeakorkoiset kengät. Toiset ajelikin niissä varusteissa :-)))) Ja monelta paloi se paita kun polttelivat ajaessaan...vittu mitä aikaa..onneksi se on takana ja toivottavasti kukaan ei sitä uudelleen ala lämmittää. Itse olenkin sitten -80 luvulle juuttunut, paitsi pyörä ;-)
70-luvulla ihan omaa luokkaansa ajo-ominaisuuksiltaan. Sen perusteella ei pidä arvioida muitten aikalaistensa ominaisuuksia. Esimerkiksi Kawan ero tuuttihondaan oli melkoinen vaikka saman ajan tuotteita olivatkin.
Kauhein vempula millä silloin olen ajanut oli Suzukin T500 2-tahtari. Runko/etupää olivat suunnilleen yhtä jäykkiä kuin keitetty makarooni. Mutkatiellä pyörä vaappui ja notkui, niin että yritti karata väkisin lapasesta. Jos sellaiseen runkoon laitettais nykytehoinen moottori, niin se olis ehdoton tappokone, ainakin kuskille.
Suzukin GT550 oli minusta ajoltaan ehdoton huippu sen ajan 2-tahtareista, mutta sekin kaukana Z-Kawasta. Siinä oli moottori kumityynyillä rungossa, ei paljon täristellyt käsille.
Aika ilmeisesti kultaa muistot...?
kawasakin 350-500-750 sarjan. Siinä vasta pyöriä. Suzukilla oli myös se ram-air 380. Ja mitä niitä muita...yamahan rd 350 oli isojen poikien kone..;-) Kaikissa noissa se yhteinen piirre, että kone oli tämän tästä levällään. Aina joku mäntä tai laakeri leipoi. Kyllä on onni että ollaan päästy tuon ajan yli...ja vielä kekkosestakin ;-) Tosin. Kekkonen on yhä vieläkin ollut puolet elämästäni presidenttinä, mutta kait se raja kohta rikkoontuu ;-)))))
modernintaiteenmuseossa oli kuulemma oma osastonsa: "Nuorison mukaelma 500cc Kawasakin etuhaarukasta". €;0/
Kun 500 Tripleä oli kesällä 1970 tuotu maahan jo vuoden ajan, kertoi maahantuoja vanhimman kolaroimattoman yksilön olevan 3 kuukautta vanha.
Äijiä makas tuohon aikaan rivissä sairaalan pedeillä mittaillen viivottimella, kuinka paljon leikkaushaavaa kustakin löytyy: parhaalla ( tai pahimmalla, kuinka vaan...) oli leikkaushaavaa yhteensä toista metriä. Mä en pärjännyt siinä kisassa --- vaivaiset 15 senttiä oli oma henk.koht.tulokseni.
Hyvä viestiketju muuten! Kiitokset linkistä!
Suzukin 2t triplat olivat:
- 380 GT (ram air ilmajäähdytys)
- 550 GT (ram air ilmajäähdytys) mulla oli
- 750 GT (nestejäähdytys eli "vesipyssy")
Kawan 2t triplat olivat: nää oli kaikki ilmajäähdytteisiä pelejä
- 250 S1
- 350 S2 mulla oli tämmönen
- 500 (olisko ollu joku Mahc III?)
- 750 (olisko ollu joku Mahc IV?)
Monet olivat sitä mieltä, että nämä varsinkin ilmajäähdytteiset ovat herkkiä leikkaamaan kiinni!
Minulla ei ollut koskaan sen asian kanssa ongelmia, kun pidin huolen, että seokset ja säädöt olivat aina kohdallaan. Kerrankin oikein kokeilin että saako Suzukin koneen ajamalla leikkaamaan kiinni. Eipä saanut, ajoin kakspäällä Turusta (laivalta) Kuopioon yöllä niinpaljon kun kulki/sielu sieti koko matkan. Bensaa kului noin 15 litraa/100 km.
pitää saada sammakkokevennys ja Kawan kilinää;
http://www.youtube.com/watch?v=JtYe-z-qQyA&mode=related&search=
ja
http://www.mojoflix.com/Video/Crazy-Frog-Video.html
...ties monennenko kerran ja nyt taas... €:o)
Elä puhu paskaa, minulla oli h2 750 ja oli erittäin luotettava pyörä. Ajoin sillä 50tkm.
Melkein aitoon tunnelmaan pääsee Royal Enfieldillä. Tekniikka on takuuvintagea vaikka pyörät ovat uusia.
http://www.motoitalia.fi/royalenfield/www/
ole vielä matka eikä mikään. Ja kyllä se pääsääntöisesti oli niin että ne vehkeet ei juuri kestäneet. Tietysti oli eri juttu, jos piti pyörästään hyvää huolta. Niin kuin ilmeisesti olit pitänyt. Juontaa juurensa muuten tuolta ajalta ja noista pyöristä se, että vielä nykyäänkin pidetään ennakkoluuloisesti kiinni siitä seikasta, että 50 tkm ajettu pyörä olisi jo raato. No, ehkä se toisten kohdalla yhä niin onkin, ainakin mitä tulee juttuihin pyörän huollosta ja ajotavasta :-)
Kaikenkaikkijaan sillä oli ajettu 75tkm.
Mukavampia pyöriä noista 18:sta mitä on ollut.
Muistakaapas te jotka kyllin vanhoja... siis varttuneita olette, että niihin aikoihin myös pienempien autojen moottoreiden peruskorjausväli oli 100tkm:n luokkaa. Ja sen aikuisilla metallurgialla, vapailla nopeuksilla, öljyillä ja muilla litkuilla sekä 16-kesäisenä kortin saaneen käytöllä/huollolla (vrt. nykykollien mopojen ja kevareiden kunto...) pelit kyllä tahtoivat kypsyä vähän ennen aikojaan. Tottahan silloinkin oli "kuin kukka kämmenellä" -prätkän omistajia, mutta kyllä ne mielestäni oli vielä -60-70-luvuilla enempi "vain" käyttöesineitä.
Olihan se vissiin hullua ajaa h2 750:llä viikon ryyppyputken jälkeen vuonna 80, Kokkolasta Helsingin eteläsatamaan Ruotsinlaivalle lisää ryyppäämään. Keskinopeus, välillä pitkästi keskiviivaa oli n.140-160.
on aikaa. Mutta ketä kiität että elät. Vai olisko sittenkin ollut parempi....jo silloin..vai miltä nyt tuntuu ?
sitten on.? Mankelix.
jutun, kun yks mun kaveri viritteli Tunturi Sportiaan joskus -71. Kaveri järkeili, että se kulkee kovempaa, kun päästää rattaiden liikettä vastustavat turhat öljyt pois seurauksella, että kadulle putosi kasa mustaa rautaa.
Sama kaveri hitsasi kevariinsa "megafonit" firman siivouskomerosta löytämistään pölyimuriputkista. Arvatkaa millainen mäike kuului kaupungilla.
Meidän porukassa oli kylläkin myös näitä huolellisia. Yhdellä oli uusi kevarinsa talvella huoneessaan - omakotitalon toisessa kerroksessa.
Mulla oli silloin Yamaha TwinJet 100cc, josta vääntyi kotelorunko, kun ajoin kolarin.
Oikaisin sen itse autotallissa, kontti kipsissä.
Aika suora siitä tuli - kaverit vaan puhui jostakin ajokoirasta???
aito englantilainen 750:nen.Pyörän omistaja on tosin varsinainen friikki, se myydään vain alan miehelle hyvään kotiin, meikäläinen tippu jo puhelinhaastattelussa, mutta nyt on sitten suklaakilo omistuksessa, hyvä peli.
Vai että hyvään kotiin,eiköhän se ole aivan sama mihin kotiin, kun saa hillot kännyyn.
Oletan kirjoittajan tarkoittavan kokonaisvaltaisempaa harrastusta prätkäin kanssa, ei ainoastaan ajamista. Ainakin mulle ne on nyt (itse asiassa aina ollu) ENEMMÄN kuin vain käyttöpelejä. Comprende?
mitkä? Ei oikein avautunut kysymyksesi...onkohan verbaalinen salauksesi jäänyt päälle ?...;-)
toki on, mutta jotkut vanhojen pyörien harrastajat ovat toisen sortin ihmisiä,omani myyn heti kun joku pistää 14500 käteen.
http://www.vmpk.fi/page/merkkikerhot.
juntit vuonna 1 ja 2.
Ikävää, että tällaiset nykyjuntit, jotka eivät vanhasta kunnon prätkäkulttuurista mitään tiedä, tuntuvat kuvittelevan - J.Tervoa mukaillen - että kaikki ennen HEITÄ tapahtunut on vain alkusoittoa juuri HEIDÄN ilmestymiselleen maailmaa kirkastamaan! Ja yhdys sanoissakin nyky junteilla tuntuu olevan parantamis varaa...