Minne matkustaa 1-3kuukaudeksi?

NainenYksin

Burn out alkaa uhata ja ajattelin, jospa ottaisi lentokoneen ja lähtisi jonnekin lepäämään, kuukaudeksi tai pariksi. Mutta mihin, pitäisi olla halpaa mutta luotettavaa majoitusta yksinäiselle naiselle, halvat elinkiustannukset, että parilla kolmella tonnilla eläisi useamman kuukauden. Sitten pitäisi voida ottaa läppäri mukaan, että jos vaikka tekisi sen gradun loppuun.

Tämä nyt on ihan uusi ajatus, että en ole todella lainkaan miettinyt mitään yksityiskohtia tms. Mutta, kertokaa kokemuksianne ja antaakaa vinkkejä, kiitos.

6

1690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NainenYksin

      Tuli vain tämä Aasia ensimmäisenä mieleen edullisena kohteena, mutta entäpä sitten Afrikka, jospa sinne pääsisi jonnekin vapaaehtoistyöhön?

    • Aurinkoon toipumaan

      Loka-joulukuu 2006 aurinkoon ja lämpöön toipumaan burn outista yksinäisenä naisena..haluatko matkaseuraa kuluja jakamaan tai sitten myös vinkkejä edullisista asunnoista ja kivoista paikoista Eurooppa - Aasia akselilta??

      • reppu ja nainen

        Itse lähden marraskuussa Intiaan. Olen ollut aikaisemminkin, ja siellä on sen verran erilaista, että irtiotto arjesta onnistuu.
        Ja Goa on leppoisa paikka jos etsii rauhaa, enkä tietysti tarkoita niitä turistirantoja. Ja taatusti eläminen on edullista.


      • naisena
        reppu ja nainen kirjoitti:

        Itse lähden marraskuussa Intiaan. Olen ollut aikaisemminkin, ja siellä on sen verran erilaista, että irtiotto arjesta onnistuu.
        Ja Goa on leppoisa paikka jos etsii rauhaa, enkä tietysti tarkoita niitä turistirantoja. Ja taatusti eläminen on edullista.

        Minä lepäilen pari kuukautta talvisin Indonesiassa. Naisena yksin turvallista kulkea ja erittäin edulliset elinkustannukset. Pari kuukautta reissussa ilman lentoja majoituksineen, 1500e.


      • halvempaa
        naisena kirjoitti:

        Minä lepäilen pari kuukautta talvisin Indonesiassa. Naisena yksin turvallista kulkea ja erittäin edulliset elinkustannukset. Pari kuukautta reissussa ilman lentoja majoituksineen, 1500e.

        Hei!
        Minä olen muutaman kerran seikkaillut Intiassa, ja tuohon verrattuna halvemmaksi tulee. Muutoin vaikea vertailla.


      • joopasjoop
        halvempaa kirjoitti:

        Hei!
        Minä olen muutaman kerran seikkaillut Intiassa, ja tuohon verrattuna halvemmaksi tulee. Muutoin vaikea vertailla.

        Intiassa on varmasti halvempaa, mutta usein myös kurjemmat olot, ainakin maaseudulla. Toki Indonesiassa pärjää alle tuon 1500e/2kk. Jos ottaa B&B-huoneen 2,5e/yö ja paikallista ruokaa syömällä budjetti hupenee noin 2-3e/päivä, joten pakolliset kustannukset nopeasti laskettuna, noin 300e/2kk. Mutta jos ja kun matkalle lähden, itse ainakin haluan hiukan luksusta ja törsäilen hierontoihin, parempiin majoituksiin, retkiin yms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      94
      3063
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      40
      2785
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2581
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2224
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1772
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1424
    7. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1178
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1082
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      876
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      112
      863
    Aihe