Eipä ole talousnerot vielä ymmärtäneet, että miten mahtava vetonaula olisi IKEA tässä rajan tuntumassa. Ostajia saataisiin niin rajan takaa sekä meiltä idästä päin tuleville. Kukahan ottaisi asiaksi.
Ikea Imatralle
Varma menestys
203175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
on mietitty: iskote-taloon uudet kuosit ikean väreissä, niin jopa kävis kauppa ja ei tarviis miettiä sen talon kohtaloa. Ei kun kaupoille sitten..!
imatralle vaan lappeenrantaan joka on sentään kaupungin kokoinen paikka
on Mansikkapaikkaan tulossa?
olisi kova sana tai motonetti sehän taitaa nyt
tulla Lappeenrantaan.Täytyy muistaa kuinka imatran
demarit osaa kääntää selän yrityksille joista olisi johonkin, muistatte varmaan tapauksen kun nyt Mansikkapaikassa toimiva yritys koitti saada
ostettua jakelukeskusta nimiinsä...
Toinen hauska tapaus on Matikainen siirtää työstö-
asennuksen Ruokolahdelle kun meiltä ei vaivauduttu
toimitiloja osoittamaan.Kehyn hemmot sanoi : "katso netistä".. keykeykey;)
kenties Masku tulossa?? Näin kertoo huhu???
No tuskin tulee Ikeaa Imatralle tai edes Lappeenrantaan, koska ei tällä hetkellä ole kuin Espoossa ja Vantaalla.
Miettikää miksi ei vaikka Turussa ja Tampereella ole Ikeaa.
No ei ne halua laajentaa ketjua suomessa.
Eikös Tornioon ole tulossa Ikea?
Se nyt ei kovin kummoisen kokoinen kyläpahanen ole.. Ei vaikka laskettaisiin Haaparanta mukaan. Toki ruotsinkielistä porukkaa on aika paljon, mikä varmaan miellyttää Ikean hurripomoja.
Mutta kyllä Etelä-Karjalassa oikea paikka Ikealle olisi Lappeenrannan Myllymäki muiden sisustusalan liikkeiden rinnalla. Uskoisin, että venäläisiä asiakkaita piisaisi, eikä liikkeen perustaminen Lappeenrantaan olisi varmaan sen pöllömpää kuin johonkin Turkuun, Torniosta nyt puhumattakaan.
Sitä en kylläkään tiedä, ovatko kaikki Ikeat suuria halleja, vai toteutetaanko niitä esim. Ruotsissa vaatimattomammallakin konseptilla. Jos toteutetaan, niin voisihan niitä silloin perustaa vaikka jokaiseen kaupunkiin siinä missä Iskuja ja Askojakin.
...taitaa kyl tulla Ruåtsin puolelle Haaparantaan.
Sitä vähän mietinkin, että olikohan se Tornio vai Haaparanta, kumpaan se tulee. Joka tapauksessa samaa kyläähän ne käytännössä on... Ja nimenomaan "kylää", sillä yhteenlaskettu asukaslukukin on vain hieman suurempi kuin esim. Imatran.
Olisikohan Imatran jollakin päättäjällä järkeä lähteä Ikean tuloa tänne puuhaamaan tai ainakin selvittämään mahdollisuutta liikkeen sijoittamisesta tänne , kun tuossa naapurimaassa on sellainen imu ja rahaa siellä tuntuu olevan.
tänne ikea ja johtoon "RUOTSALAINEN" nijoha lähtee
http://www.esaimaa.fi/arkisto/vanhat/2006/09/16/alueuutiset/juttu1/sivu.html
"Kansainvälinen kiinteistösijoittaja ja rakennuttaja IBI toisi Myllymäkeen noin 6 500 neliön rakennukseen suomalaisia ja pohjoismaisia huonekalu-, sisustus- ja keittiökalusteliikkeitä."
öö. oiskohan Ikea??
onhan niitä huhuja siitä kierrellyt.
Lappeenrannan päättäjät ovat aina ajan hermolla. Täällä meillä virkamiehet ja päättäjät vain kyttäävät toistensa virheitä ja "syövät" toinen toisiaan.
Tuskinpa se päättäjistä juurikaan on kiinni, mihin kaupunkeihin yritykset päättävät sijoittua... Toki päättäjät voivat edesauttaa asiaa esim. järkevällä kaavoituksella, mutta aika rajallisesti kumminkin.
Jos tällä hetkellä Suomessa on kaksi Ikeaa pääkaupunkiseudulla, niin mielestäni on aika epärealistista ajatella, että johonkin Imatralle sellaista ihan äkkiä tulisi. On aika ilmeistä, että Suomessa on toistakymmentä kaupunkia, joihin firma ensin laajenee, mukaanluettuna Lappeenranta.
Pietarissa taitaa olla Ikea, miksi kukaan Imatran Ikeaan tulisi. Svetosta varmaan joku???
Sitä paitsi Espoossa ja Vantaalla on jo Ikea
Jos kerran Pietarissa on ikea, niin ei sitten kannata Imatralle toivoa sellaista.
Vuoksenniskalla on jo Ikea...
Niskan Ikea TT-realisointi Vuoksenniskantien varressa. kaikkea pikku sälää kotiin.
oosny...ikea imatralle...huhhuh..ootpa kaheli...nielase pääs
Ikean tavarat ovat pääasiassa tuotettu orjatyövoimalla ja lapsityövoimalla kaukoidässä.
Ruvetkaa myymään koivukeskuksen koivukaluja.