Hei!
Mun hiukset on aina leikattu kotona. Olen ollut ihan tyytyväinen vanhempieni leikkaustaitoihin.
Nyt haluaisin kuitenkin mennä parturi-liikkeeseen, mutta ongelmana on se, että en tiedä millaiseksi haluaisin hiukseni leikattavan.
En ole oikein perillä nykypäivän hiustrendistä. Haluaisin vain saada mahtavat hiukset.
Eli mitä minä oikein sanon niille parturityöskentelijöille?
:)
Erikoinen ongelma
6
924
Vastaukset
sano, ettet tiedä tarkkaan mitä haluat, mutta jotain kivaa, ja kysy ehdotuksia, joista sitten voitte yhdessä kehitellä jotain kivaa :)
- bibiande
onko pakko päästä parturiin jos ei edes tiedä millaiset hiukset haluaisi?
mutta joo, kysy parturilta ehdotuksia, ja voit vaikka etsiä lehdistä yms. upeita hiuskuvia (tai kuvia missä jollakin ihmisellä on hiukset :P), ja näyttää ne parturille ja kertoa, että semmoset haluat.
[itse en ole ikinä ollut parturissa. ;) nyt oon ite leikannut hiuksiani, ainakin yrittänyt silleen kerroksittain, kun mun ymmärtääkseni se on ainakin nyt ollut muotia... (siis se kerroksittain leikkaaminen..)] - omaan makuusi
Onko sillä merkitystä, mikä on jonakin hetkenä muodissa, kun jokaisella on kuitenkin täysin oma tyylitajunsa?
Kuten edellinen ehdotti, selailepa lehtiä ja katso sieltä kivoin kampaus. :) - ihminen.
Mitä väliä sillä on,mikä on muodissa?Leikauta hiuksesi siten,kun itse haluat.Itselläni on ns. poikamaiset hiukset,oon tyttö.Kellään muulla luokkalaisellani ei ole,enkä ole kuullut haukkumista niistä.Siis oma maku on paras!
- katsomaan
Kampaamoissa on yleensä sellasia kirjoja, joissa on esitelty erilaisia kampauksia. Niistä voi kattoa, jos ei ole varma, mitä haluaa.
Tai sit voit tehdä niinku mä kerran. Menin kampaajalle ja käskin tehdä oman makunsa mukaan. Kampauksestani tuli tosi hieno, ja kampaaja oli todella iloinen kun sai käyttää mielikuvitustaan ja luovuuttaan :) parempi on se että menet parturiin ja sanot että se saa itse päättää miten leikataan.
Parturi kyllä tietää minkälainen kampaus sopii kasvojenpiirteisiisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,715017Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk393790Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699253378- 792391
- 241909
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271581Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3561581Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401542Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔151485Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?341345