Erikoinen ongelma

_D_

Hei!

Mun hiukset on aina leikattu kotona. Olen ollut ihan tyytyväinen vanhempieni leikkaustaitoihin.
Nyt haluaisin kuitenkin mennä parturi-liikkeeseen, mutta ongelmana on se, että en tiedä millaiseksi haluaisin hiukseni leikattavan.

En ole oikein perillä nykypäivän hiustrendistä. Haluaisin vain saada mahtavat hiukset.
Eli mitä minä oikein sanon niille parturityöskentelijöille?

:)

6

917

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sano, ettet tiedä tarkkaan mitä haluat, mutta jotain kivaa, ja kysy ehdotuksia, joista sitten voitte yhdessä kehitellä jotain kivaa :)

    • bibiande

      onko pakko päästä parturiin jos ei edes tiedä millaiset hiukset haluaisi?

      mutta joo, kysy parturilta ehdotuksia, ja voit vaikka etsiä lehdistä yms. upeita hiuskuvia (tai kuvia missä jollakin ihmisellä on hiukset :P), ja näyttää ne parturille ja kertoa, että semmoset haluat.

      [itse en ole ikinä ollut parturissa. ;) nyt oon ite leikannut hiuksiani, ainakin yrittänyt silleen kerroksittain, kun mun ymmärtääkseni se on ainakin nyt ollut muotia... (siis se kerroksittain leikkaaminen..)]

    • omaan makuusi

      Onko sillä merkitystä, mikä on jonakin hetkenä muodissa, kun jokaisella on kuitenkin täysin oma tyylitajunsa?

      Kuten edellinen ehdotti, selailepa lehtiä ja katso sieltä kivoin kampaus. :)

    • ihminen.

      Mitä väliä sillä on,mikä on muodissa?Leikauta hiuksesi siten,kun itse haluat.Itselläni on ns. poikamaiset hiukset,oon tyttö.Kellään muulla luokkalaisellani ei ole,enkä ole kuullut haukkumista niistä.Siis oma maku on paras!

    • katsomaan

      Kampaamoissa on yleensä sellasia kirjoja, joissa on esitelty erilaisia kampauksia. Niistä voi kattoa, jos ei ole varma, mitä haluaa.

      Tai sit voit tehdä niinku mä kerran. Menin kampaajalle ja käskin tehdä oman makunsa mukaan. Kampauksestani tuli tosi hieno, ja kampaaja oli todella iloinen kun sai käyttää mielikuvitustaan ja luovuuttaan :)

    • parempi on se että menet parturiin ja sanot että se saa itse päättää miten leikataan.
      Parturi kyllä tietää minkälainen kampaus sopii kasvojenpiirteisiisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4472
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      116
      4142
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      169
      3201
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2567
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      25
      2517
    6. 165
      2440
    7. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2439
    8. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      31
      2375
    9. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      58
      2360
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2122
    Aihe