Eli mistä mahdollisesti voi ostaa valmiiksi piirrettyjä tai vaihtoehtoisesti tyhjiä lovileikkaus pohjia? Ne kai ovat yleensä haapaa? Oulun sinooperissa oli tyhjiä pohjia, mutta liian pieniä ja kuvamalleja ei sielläkään ollut. Onko ketään harrastajia???
Kiitos etukäteen jos joku tietää jotain
Lovileikkaus!!!!
4
3479
Vastaukset
- puupää
Joo, kaikkea puuta voi lovileikata, kovat puut tietysti hankalampia. Haapa on kyllä pehmeä, mutta toisaalta vaatii todella terävän terän, myös siistin leikkuupinnan saaminen juuri syysuunnassa on joskus hieman vaikeaa. Jos parhaimpaan järjestykseen laittaisin niin ekaksi tulisi lehmus, lepät, koivu, haapa ja viimeiseksi havupuut. Puuta kannattaisi kysellä vaikkapa puusepän verstaista, niillä kun tuollaiset alle 50cm palat alkaa olla hukkaa, niin varmaan pientä korvausta vastaan voisivat vähän höylätä ja pilkkoa niitä sopiviksi. Kannattaa kokeilla myös mahonkia, irokoa ja tiikkiäkin, noista ainakin mahonki on pehmeää ja mukavaa veistellä. Valmiit mallithan on tietysti amatööreille :) leikki leikkinä, tuolta löytyy jotain, http://www.carvingpatterns.com/ ja yleensäkin kannattaa hakea hakukoneista chipcarving nimellä kuvia, voi saada hyviä ideoita. Kirjoista paras on Chip Carver's Workbook - Dennis Moor, itse ostin kirjan tuolta, http://www.hobboks.com/ , mutta paras on kun alkaa vaan harpilla ja viivottimella suunnittelemaan kuvioita, harpilla ympyrän saa jaettua 3,4,5,6,7,8,12 osaan ja sitten noita sektoreita sopivasti kuvioimalla alkaakin jo nättiä jälkeä tulemaan.
- googlesta
hakusanalla : intarsia , tai wood intarsia ,, se on kyllä "upotus" tekniikka , mutta kauniita kuvia joista voisi saada ideoita .
- MiaRiitta
Kiitos kummallekkin vastaajalle. Sellaiselle vanhemmalle "sukulaiselle" olen tarpeita etsimässä. Enköhän pääse nyt asiassa taas hiukan eteenpäin. Onko siltikään tietoa saako mistään ostettua valmiita malleja/puita joita vaan vois alkaa sit harrastaan...?
- Anonyymi
Hei Ppkka Täällä nettidivarista löytyy vanhoja koulun oppivihkosia joissa on joitakin pohjapiirustusmalleja kannattaa käyttää viivoitinta ja lyijjykynää.Valmiita aihioita en ole löytänyt ,Voisiko teettää jossain puusepänliikkeessä.Itse olen ostanut haapa saunalaudelautaa aihioita varten ,se kyllä vaatii hieman enemmän vannesahaa ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t415246Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo733152Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel182998HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432881Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi381701Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271623Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k901602Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4271323Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2401193- 681150