Lovileikkaus!!!!

MiaRiitta

Eli mistä mahdollisesti voi ostaa valmiiksi piirrettyjä tai vaihtoehtoisesti tyhjiä lovileikkaus pohjia? Ne kai ovat yleensä haapaa? Oulun sinooperissa oli tyhjiä pohjia, mutta liian pieniä ja kuvamalleja ei sielläkään ollut. Onko ketään harrastajia???

Kiitos etukäteen jos joku tietää jotain

4

3499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puupää

      Joo, kaikkea puuta voi lovileikata, kovat puut tietysti hankalampia. Haapa on kyllä pehmeä, mutta toisaalta vaatii todella terävän terän, myös siistin leikkuupinnan saaminen juuri syysuunnassa on joskus hieman vaikeaa. Jos parhaimpaan järjestykseen laittaisin niin ekaksi tulisi lehmus, lepät, koivu, haapa ja viimeiseksi havupuut. Puuta kannattaisi kysellä vaikkapa puusepän verstaista, niillä kun tuollaiset alle 50cm palat alkaa olla hukkaa, niin varmaan pientä korvausta vastaan voisivat vähän höylätä ja pilkkoa niitä sopiviksi. Kannattaa kokeilla myös mahonkia, irokoa ja tiikkiäkin, noista ainakin mahonki on pehmeää ja mukavaa veistellä. Valmiit mallithan on tietysti amatööreille :) leikki leikkinä, tuolta löytyy jotain, http://www.carvingpatterns.com/ ja yleensäkin kannattaa hakea hakukoneista chipcarving nimellä kuvia, voi saada hyviä ideoita. Kirjoista paras on Chip Carver's Workbook - Dennis Moor, itse ostin kirjan tuolta, http://www.hobboks.com/ , mutta paras on kun alkaa vaan harpilla ja viivottimella suunnittelemaan kuvioita, harpilla ympyrän saa jaettua 3,4,5,6,7,8,12 osaan ja sitten noita sektoreita sopivasti kuvioimalla alkaakin jo nättiä jälkeä tulemaan.

    • googlesta

      hakusanalla : intarsia , tai wood intarsia ,, se on kyllä "upotus" tekniikka , mutta kauniita kuvia joista voisi saada ideoita .

      • MiaRiitta

        Kiitos kummallekkin vastaajalle. Sellaiselle vanhemmalle "sukulaiselle" olen tarpeita etsimässä. Enköhän pääse nyt asiassa taas hiukan eteenpäin. Onko siltikään tietoa saako mistään ostettua valmiita malleja/puita joita vaan vois alkaa sit harrastaan...?


    • Anonyymi

      Hei Ppkka Täällä nettidivarista löytyy vanhoja koulun oppivihkosia joissa on joitakin pohjapiirustusmalleja kannattaa käyttää viivoitinta ja lyijjykynää.Valmiita aihioita en ole löytänyt ,Voisiko teettää jossain puusepänliikkeessä.Itse olen ostanut haapa saunalaudelautaa aihioita varten ,se kyllä vaatii hieman enemmän vannesahaa ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      228
      14000
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      58
      7153
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      196
      6793
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      99
      4710
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4644
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      22
      4457
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      73
      4313
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4112
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3886
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3681
    Aihe