Heissan, tuossa noita eMulen portteja pähkäilin ja päätin "testata" ne. Aukesikin Emulen peidsi ja siellä ruåtsiksi: TCP-testet misslyckades! UDP-testet kommer inte utföras. Eli naapuri kai tuossa tarkoittaa että ei futaa? Portit ovat olleet ohjelman asentamisesta lähtien näin kun ovat: TCP 4662 ja UDP 4672.
Mistä kummasta tavan hessu voi tietää mitkä nelinumeroiset luvut nyt on valittava että pääsee kähveltämään elokuvia ja jytää?
Mistä kummasta tavan hessu voi tietää mitkä nelinumeroiset luvut nyt on valittava että pääsee kähveltämään elokuvia ja jytää?
Vastaukset 5
Vanhimmat
mikä mahtannoo olla muurin merkki?
taipuu paremmin, kuin ruotsi, vaihda emulen asetuksista kieleksi englanti. Nyt tehdessäsi saman testin, saat vastauksen englanniksi. Ilmeisesti joku kuvittelee, että ruotsi olisi kaikilla suomalaisilla hyvin hallinnassa, kun emulen suomiasetuksilla ohjataan tonne ruotsinkieliselle sivulle.
Mutta ilmoita tosiaan, mikä palomuuriohjelma on käytössä.
Täältä löytyy ohjeita.
http://portal.finreactor.com/index.php?option=com_smf&Itemid=54&topic=539.0
Windowsin palomuuri, sanoo tietoturvakeskus (olisin kyllä voinut valita trial-Kasperskyn palomuurinkin, tässä minkään yhden palomuurin varassa olla..)
Osaako tuon perusteella sanoa mitkä mystiset lukemat sinne eMuleen on naputeltava? Tulostin muulin osoittamasta linkistä muutaman sivun ja nyt niitä tankkailemaan.
Ongelma ei välttämättä ole XP:n oma palomuuri. Käyttämässäsi modeemissa voi olla sisäänrakennuttu palomuuri.
Jos on, niin nuo portit on avattava sieltä.
Yleensä näiden laitteiden mukana tulee jonkinlainen manuaali.
Oletuksina olevat porttinumerot yleensä ovat ihan hyvät, eikä niitä kannata vaihtaa.
Ei se "low id" merkitse sitä että et saisi ladattua mitään, tavaraa tulee kun pitää ohjelman päällä jatkuvasti.