Onko Riikan eläintarha auki lokakuussa? Oletteko käyneet? Kokemuksia?
Onko eläintarha auki
lokakuussa
8782
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.rigazoo.lv/
olen käynyt ja ihan ok.
Paikkana se on ok. Ovat rakentaneet runsaasti uutta, Eläimet ovat suht isoissa häkeissä, ja muutenkin siisti paikka..ainoa huonopuoli on paikka,, eli on aika sivulla rigan keskustasta nähden.Menee matkoihin aikaa..
Vinkiksi Rigan keskustassa on sirkus..en ole käynyt. Joten tasosta en tiedä, kerran kokeiltiin mutta ei saatu lippuja oli loppuunmyyty.Mutta tais silloin olla vierailulla Moskovan suuri sirkus.....´tarkoitus olisi tuo kokeilla joskus.Kertokaa jos jollain on kokemuksia?
kerrohan koska ja missä olet nähnyt eläintarhan kaupungin keskustassa? Riian eläintarha sijaitsee Mezaparksin kaupunginosassa, n. 5 km etäisyydellä kaupungin ydinkeskustasta.
tarkalleen missä se on, mutta sinne vain tuntuu olevan jotenkin hankala päästä.(aikaavievää) Kaikkihan riippuu siittä kuinkapaljon on aikaa viettää siellä (toisinsanoen tuhlata matkoihin lomasta)Muutaman päivän Rigan reissulla en kyllä lähtisi, ei se nyt niin kummonen ole,,,,mutta jos Rigassa asuu niin mikä siellä on viikonloppujaan vietellä...
aneemisia elukoita paikka täynnä ja sitäpaitsi tallinnassa on parempi
raitsikalla kyllä pääsee melkein portille
Riga Zoo: Meza prospekts 1, tel. 751-8669; in Mezaparks. Open:10-18. Anyone who assumes a zoo established under the Soviets can’t be any good assumes wrong. The Riga Zoo is remarkable, distinctively set in a pine-tree forest. This is a staggeringly varied zoo, with all your standard zoo fare (polars bears and the like), plus some extremely well thought through centers, like one for insects. It’s also a good place to see animals you’re not likely to see at Western zoos—like Tibetan wild donkeys. The zoo and the surrounding Forest Park are favorite strolling grounds for area residents. www.rigazoo.lv
http://www.balticsworldwide.com/tourist/latvia/sights.htm
Circus: (D-4) Merkela 4, tel. 721-3279. Riga's circus is the only one in the Baltics. The stars of the show are bears, horses, cats and dogs. Open from October to April.
käy vilkaisemassa
Minun mielestäni Riga zoo ei sijainnut kovinkaan kaukana keskustasta...tosin hostellimme sijaitsi kyllä eläintarhan puolella kaupungista...joten metrolla oli todella vaivatonta mennä eläintarhaan!
Kesällä ainakin kaverini kanssa viihdyimme koko päivän eläintarhassa ja eläimet olivat tosi veikeitä :). Eläintarhan vieressä oli myös jonkinlainen "huvipuisto", jossa oli mm.maailmanpyörä ja joitakin muita huvipuiston laitteita. Itse kyllä suosittelen tuota Riga zoota, jos vaan pitää eläimistä