viime yönä meiän 2kuukautinen poika hierosi naamansa patjaan aina kun oli kyljellään..näytti tosi pelottavalta kun hän itse pääsi siihen asentoon,että naama peittyy kokonaan.valvoin melkein koko yön että hän ei jäisi siihen asentoon.kun siirsin selälleen hän ei tykännyt yhtään.onko muille joskus sattununt samaa? ajattelin että jospa ehkä nenää kutiaa,että han sillä hieromisella yrittää sitä helpottaa?! terveysneuvonnassa ei osattu sanoa miksi hän tekee niin.
olen muutenkin aivan ylihysteerinen äiti ja pelkään aina että jokin on hullusti!
please vastatkaa jos ootte kokeneet tai kuulleet samoista tapauksista!
olen muutenkin aivan ylihysteerinen äiti ja pelkään aina että jokin on hullusti!
please vastatkaa jos ootte kokeneet tai kuulleet samoista tapauksista!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä tyttö on tehnyt tuota samaa melkein koko pienen ikänsä, on nyt vajaa 7kk.
Olen huomannut että meidän neiti tekee noin silloin kun hän on väsynyt. Hieroo/kihnuttaa naamaansa patjaa vasten tai sitten ottaa peiton kulman ja sillä "hieroo" kasvojaan. :) Kai se antaa jotain turvallisuuden tunnetta.
Toisaalta tuli mieleen että jos poikasi pääsee itse jo kyljelleen niin voihan se olla että hän vain yrittää päästä siitä vielä eteenpäin (siis mahalleen). Mutta kun ei vielä kropassa ole voimaa niin paljoa niin kääntää sitten vaan päänsä. :) Meillä ainakin oli sellaista äheltämistä koko ajan kun neiti osasi jo hieman kääntyä mutta ei saanut pungerrettua itseään vatsalleen.
Voihan toki olla että vauvan nenää tmv. kutittaakin mutta minulle tulee lähinnä mieleen että hän on oppinut "jotain uutta" jota pitää sitten koko ajan "toteuttaa".
Voithan yrittää vaikka jotenkin "topata" sängyn reunoja jos tuntuu ettet itse pysty nukkumaan mutta kyllä ne vauvat yleensä osaavat itse kääntää päänsä niin että ilma kulkee jos jo kyljelleenkin itse kääntyy ja päätään jaksaa käännellä.
Tuo huolehtiminen taitaa olla kaikkien äitien yleisvaiva, toisilla enemmän, toisilla vähemmän. Minä taidan kuulua myös niihin äiteihin jotka huolettaa välillä vähän liikaakin. Mutta ne on vaan niitä äidinvaistoja... :)
Raikasta syksyn jatkoa sinulle ja vauvallesi! :)
Meillä poika 3kk teki pienempänä sellaista, että aina kun nukkui vaunuissa, väänsi itsensä sellaiseen asentoon että otsa ja osa kasvoista oli litistyksissä vaunukopan reunaan. En tiedä mistä se johtui, mutta tapa on jäänyt pois. Olisko jotakin turvaa hakenut siitä tms, yleensäkin poju nukkuu paremmin jos on jotain harsoa, peitonreunaa tms päätä vasten.
Kokeile laittaa jotain tueksi, niin ettei vauvasi pääse kääntämään itseään niin paljoa. Esim. peittorullaa tai jotain.
Tsemppiä!
Suurkiitos teille vastauksesta,tulipa heti parempi mieli ja rauhallisempi tunne=)
meillä 2kk typykkä tekee kanssa tuota ja itse olen ajatellut että haroo ja etsii tuttia kun se tipahtanut....