rannekanavan ahtauman leikkaus

nimim.mies

moi
kävin ENMG-tutkimuksessa sormien puutumisen vuoksi ja todettiin keskivaikea pinnetila ranteessa.
leikkaukseen olen menossa.

kiinnostaisi tietää noita jälkiseuraamuksia vaikka lukemani ja kuulemani mukaan itse leikkaus on nopea ja helppo päiväkirurginen toimenpide.

kipu on yksilöllistä, mutta miten kivun hoito leikkauksen jälkeen, onko tarvinnut vai ei?

sairasloman kesto? ja yleensä toipuminen.

huolettaa hieman käden kunto leikkauksen jälkeen, koska harrastan erilaista liikuntaa mm.kuntosalia, aika lailla ja väliin ranteet ovat kovilla.

kuinka nopeasti olette päässeet harrastuksienne pariin vai ootteko kenties joutuneet luopumaan jostain?

vaikka ei ole kivaa nytkään kun sormet joka välissä "turrana".

vastauksistanne Kiittäen. nimim.mies

5

11400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leikkauksen kokenut

      Leikkaus tosiaan tehdään päiväkirurgisena toimenpiteenä. Käsi on aluksi siteessä ja tikit otetaan pois 10-14 päivän kuluessa leikkauksesta.

      Kipuun voi käyttää särkylääkkeitä. Ensiksi se on tietysti kipeä ja arka, mutta aika äkkiä kipu helpottaa.

      Sairaslomaa saa 2-3 viikkoa riippuen tietysti siitä, millaista työtä tekee.

      Oma käteni parani hyvin nopeasti, eikä siihen jäänyt mitään rajoituksia. Luulen, että siihen auttoi se, että tein kädellä kaikenlaisia jumppaliikkeitä ja käytin sitä mahdollisuuksien mukaan huolimatta siteestä ja tikeistä. Oli tietysti vähän pakkokin yrittää käyttää leikattua kättä, koska olen oikeakätinen, enkä osannut tehdä kaikkea vasemmalla kädellä.

      Opiskelusta en ollut pois muuta kuin leikkauspäivän. Ajoin myös autolla, vaikka vaihteen vaihtaminen oli aluksi vähän hankalaa.

    • on leikattu

      Puutuminen katosi vasta noin kahden kuukauden kuluttua leikkauksesta.Leikkaus on tosi nopea ja samana päivänä pääsin kotiin.Sairaslomaa sain 5 viikkoa.Olen ravintolassa töissä.

      Mulla alkaa olla nyt vuosi leikkauksesta.Puutuminen on onneksi loppunut,mutta kipua on edelleen leikkausalueella.Kipu on ajoittain niin voimakasti varsinkin rasittuessa,että olen joutunut olemaan pois töistä sen takia.

      Varmaan yksilöllistä tuo paraneminen.Olen kuullut tarinoita joissa käsi on palautunut täysin ennalleen leikkauksen jälkeen.

      • leijonana

        Luulen että toipumiseen vaikuttaa ikä. Nuoret toipuvat nopeammin. Itse olen viisikymppinen ja olin maaliskuun puolivälissä leikkauksessa. Kipulääkkeitä määräsivät niin rutkasti että minulla jäi puolet niistä syömättä. Ei mitenkään mainittavan kipeä ollut, vaikka ensimmäisinä päivinä juuri autolla ajaessa tuli pari tosi pahaa vihlaisua kun ei muistanut varoa sitä. Puutuminen oli aika pahaa vielä loppukesästäkin ja kipuja on ranteessa ollut jatkuvasti mutta ei niin pahoja että olisin joutunut sairaslomaa ottamaan. Töissä rasittuu joskus aika pahasti. Teen siivoustyötä ja sairaslomaa sain 5 vk leikkauksen jälkeen. Epäilen puutumisen johtuvan osittain kyynärpäästäni jossa on kulumat molemmin puolin ja lisäksi kalkkeutumaa.


      • sisällä
        leijonana kirjoitti:

        Luulen että toipumiseen vaikuttaa ikä. Nuoret toipuvat nopeammin. Itse olen viisikymppinen ja olin maaliskuun puolivälissä leikkauksessa. Kipulääkkeitä määräsivät niin rutkasti että minulla jäi puolet niistä syömättä. Ei mitenkään mainittavan kipeä ollut, vaikka ensimmäisinä päivinä juuri autolla ajaessa tuli pari tosi pahaa vihlaisua kun ei muistanut varoa sitä. Puutuminen oli aika pahaa vielä loppukesästäkin ja kipuja on ranteessa ollut jatkuvasti mutta ei niin pahoja että olisin joutunut sairaslomaa ottamaan. Töissä rasittuu joskus aika pahasti. Teen siivoustyötä ja sairaslomaa sain 5 vk leikkauksen jälkeen. Epäilen puutumisen johtuvan osittain kyynärpäästäni jossa on kulumat molemmin puolin ja lisäksi kalkkeutumaa.

        molemmat kädet leikattu. Tällä hetkellä vielä sairauslomalla. Arven kohta herkkä ja kutiava vielä 5kk jälkeenkin. Nukkuessa puutuillut pikkusormet. Sain vahvat särkylääkkeet, joilla nukuin kellon ympäri. Pyöräillessä ohjaustanko painaa ikävästi kämmeniä, ei auta pehmusteet. Päätetyöskentelyssä kipeytyy edelleen. Sormetkin osittain vielä kihelmöivät.


    • Anonyymi

      minullaki leikattii vasen käsi vuosi sitten nytten menen oikean käden leikkuusee vasen oli pahempi siksi leikasivat sen ensin nyt oikea saa nähdä kuin paranee vasen kyllä hyvin mut oikee särkee koko ajan ja puutuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe