moi
kävin ENMG-tutkimuksessa sormien puutumisen vuoksi ja todettiin keskivaikea pinnetila ranteessa.
leikkaukseen olen menossa.
kiinnostaisi tietää noita jälkiseuraamuksia vaikka lukemani ja kuulemani mukaan itse leikkaus on nopea ja helppo päiväkirurginen toimenpide.
kipu on yksilöllistä, mutta miten kivun hoito leikkauksen jälkeen, onko tarvinnut vai ei?
sairasloman kesto? ja yleensä toipuminen.
huolettaa hieman käden kunto leikkauksen jälkeen, koska harrastan erilaista liikuntaa mm.kuntosalia, aika lailla ja väliin ranteet ovat kovilla.
kuinka nopeasti olette päässeet harrastuksienne pariin vai ootteko kenties joutuneet luopumaan jostain?
vaikka ei ole kivaa nytkään kun sormet joka välissä "turrana".
vastauksistanne Kiittäen. nimim.mies
rannekanavan ahtauman leikkaus
5
10343
Vastaukset
- Leikkauksen kokenut
Leikkaus tosiaan tehdään päiväkirurgisena toimenpiteenä. Käsi on aluksi siteessä ja tikit otetaan pois 10-14 päivän kuluessa leikkauksesta.
Kipuun voi käyttää särkylääkkeitä. Ensiksi se on tietysti kipeä ja arka, mutta aika äkkiä kipu helpottaa.
Sairaslomaa saa 2-3 viikkoa riippuen tietysti siitä, millaista työtä tekee.
Oma käteni parani hyvin nopeasti, eikä siihen jäänyt mitään rajoituksia. Luulen, että siihen auttoi se, että tein kädellä kaikenlaisia jumppaliikkeitä ja käytin sitä mahdollisuuksien mukaan huolimatta siteestä ja tikeistä. Oli tietysti vähän pakkokin yrittää käyttää leikattua kättä, koska olen oikeakätinen, enkä osannut tehdä kaikkea vasemmalla kädellä.
Opiskelusta en ollut pois muuta kuin leikkauspäivän. Ajoin myös autolla, vaikka vaihteen vaihtaminen oli aluksi vähän hankalaa. - on leikattu
Puutuminen katosi vasta noin kahden kuukauden kuluttua leikkauksesta.Leikkaus on tosi nopea ja samana päivänä pääsin kotiin.Sairaslomaa sain 5 viikkoa.Olen ravintolassa töissä.
Mulla alkaa olla nyt vuosi leikkauksesta.Puutuminen on onneksi loppunut,mutta kipua on edelleen leikkausalueella.Kipu on ajoittain niin voimakasti varsinkin rasittuessa,että olen joutunut olemaan pois töistä sen takia.
Varmaan yksilöllistä tuo paraneminen.Olen kuullut tarinoita joissa käsi on palautunut täysin ennalleen leikkauksen jälkeen.- leijonana
Luulen että toipumiseen vaikuttaa ikä. Nuoret toipuvat nopeammin. Itse olen viisikymppinen ja olin maaliskuun puolivälissä leikkauksessa. Kipulääkkeitä määräsivät niin rutkasti että minulla jäi puolet niistä syömättä. Ei mitenkään mainittavan kipeä ollut, vaikka ensimmäisinä päivinä juuri autolla ajaessa tuli pari tosi pahaa vihlaisua kun ei muistanut varoa sitä. Puutuminen oli aika pahaa vielä loppukesästäkin ja kipuja on ranteessa ollut jatkuvasti mutta ei niin pahoja että olisin joutunut sairaslomaa ottamaan. Töissä rasittuu joskus aika pahasti. Teen siivoustyötä ja sairaslomaa sain 5 vk leikkauksen jälkeen. Epäilen puutumisen johtuvan osittain kyynärpäästäni jossa on kulumat molemmin puolin ja lisäksi kalkkeutumaa.
- sisällä
leijonana kirjoitti:
Luulen että toipumiseen vaikuttaa ikä. Nuoret toipuvat nopeammin. Itse olen viisikymppinen ja olin maaliskuun puolivälissä leikkauksessa. Kipulääkkeitä määräsivät niin rutkasti että minulla jäi puolet niistä syömättä. Ei mitenkään mainittavan kipeä ollut, vaikka ensimmäisinä päivinä juuri autolla ajaessa tuli pari tosi pahaa vihlaisua kun ei muistanut varoa sitä. Puutuminen oli aika pahaa vielä loppukesästäkin ja kipuja on ranteessa ollut jatkuvasti mutta ei niin pahoja että olisin joutunut sairaslomaa ottamaan. Töissä rasittuu joskus aika pahasti. Teen siivoustyötä ja sairaslomaa sain 5 vk leikkauksen jälkeen. Epäilen puutumisen johtuvan osittain kyynärpäästäni jossa on kulumat molemmin puolin ja lisäksi kalkkeutumaa.
molemmat kädet leikattu. Tällä hetkellä vielä sairauslomalla. Arven kohta herkkä ja kutiava vielä 5kk jälkeenkin. Nukkuessa puutuillut pikkusormet. Sain vahvat särkylääkkeet, joilla nukuin kellon ympäri. Pyöräillessä ohjaustanko painaa ikävästi kämmeniä, ei auta pehmusteet. Päätetyöskentelyssä kipeytyy edelleen. Sormetkin osittain vielä kihelmöivät.
- Anonyymi
minullaki leikattii vasen käsi vuosi sitten nytten menen oikean käden leikkuusee vasen oli pahempi siksi leikasivat sen ensin nyt oikea saa nähdä kuin paranee vasen kyllä hyvin mut oikee särkee koko ajan ja puutuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman491526Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871016- 191013
- 86946
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187886Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99815- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?66742