Seppo Kohon Secto-valaisin ei valaise?

keräilijä79

Hei!

Onko teillä sama ongelma että ostamanne Secto tai Octo-valaisin ei valaise? Ostin kaksi lamppua pöydän päälle. Valatehoa ei lampuissa ole juurikaan, sopivat tunnelmavalaistukseen tuikuiksi mutta valaisimiksi niitä ei voi kutsua. Lampuissa lukee että niihin soveltuu 60w lamppu, oletteko kokeilleet isompi tehoisia lamppuja? Tummuuko puuosat niitä käyttäessä? Kysyin asiaa myös lampun myyjältä ja tiuskasi ettei niitä ole tarkoitettu yleisvalaisimiksi mutta olisi kiva edes pystyä valaisemaan pöydän pinta. Taitaa olla että lamppu onkin tarkoitettu vain koristekäyttöön. :)

4

18300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zaza

      Meillä on myös kyseinen kaunis valaisin ruokapöydän lamppuna ja huomasimme saman ongelman. Ongelma poistui suurimmaksi osaksi kun vaihdoimme Vepsäläisen liikkeen myyjän vinkistä tavallisen hehkulampun tilalle sellaisen, jonka valo on suunnattu alaspäin. Valo ei enää hajoa ylös vaan suuntautuu kaikki alas kohti pöydän pintaa. Valaistus on edelleen lähempänä tunnelmallista kuin kohdevalaistusta, mutta nyt pöydän ääressä pystyy myös illalla lukemaan lehteä. ;)

    • Tuula Jusélius, Secto Desig...

      Secto -valaisimissa suositellaan käytettäväksi energiansäästöpolttimoita 20 - 23 - 27 W. Ne antavat valotehoa 100 - 115 - 135 -wattisia hehkulamppuja vastaavan määrän. Mieluiten sellaisia energiasäästöpolttimoita, joissa on valokierukat näkyvissä, koska ne ovat kapeampia ja siten malliltaan valaisimeen paremmin sopivia kuin pulleammat mallit.
      Olemme alusta lähtien aina ja kaikkialla pyrkineet tuomaan esiin suositusta energiansäästöpolttimoista, mutta viestiä on ollut välillä vaikea saada perille, vaikka ko. polttimoiden symboli on painettu myös valaisimessa olevaan max 60W -tarraan.
      Suurempitehoisten kuin 60W hehkulamppujen käyttö ei ole sähkötarkastuksen mukaan sallittua, ei myöskään halogeni- tms. erikoispolttimoiden. Mutta kukaan, joka on vaihtanut em. energiasäästöpolttimoihin ei ole enää valittanut valon puutetta. Uskon, että se on ratkaisu myös teidän tapauksessanne.

      • Marko Vuorinen

        Saimme itse lampusta miellyttävimmän valon Philipsin 12 W "soft tone" kierrukkamallisella energiansäästöpolttimella. Poltin ei ole kovin pitkä, joten se jää hyvin putkimaisen osan sisään ja ei häikäise silmään. Valo ei myöskään ole kylmä, vaan lämpimänsävyinen. Kierukkamalli suuntaa valon todennäköisesti paremmin alaspäin kuin suora. Meillä ei ollut tavoitteena kovinkaan suuri valoteho, vaan enemmänkin tunnelmallinen valo, mikä riittää ruokailuun. Poltimme aikaisemmin paljon kynttilötä, mutta pienen lapsen myötä olemme luopuneet niistä. Valaisimen haku oli meillä todella pitkä projekti, mutta olemme todella tyytyväisä lopputulokseen.


    • almakatriina

      Myytkö lamput ☺ ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1863
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      157
      1331
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      68
      1141
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      65
      1012
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      941
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      850
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe