Eli olisi kone, jossa toimimaton win98. Olen vaihtamassa sen XP:en, mutta asennus ei käynnisty, ennenkuin muutan biosin asetuksia niin, että se tarkistaa, onko cd asemassa käynnistävä levy.
Eli ohjeita asetusten muuttamiseen ? (googletin jo...)
Eli ohjeita asetusten muuttamiseen ? (googletin jo...)
Vastaukset 4
Vanhimmat
käynnistyä delete näppäintä, joissain koneissa F2.
OLE VAROVAINEN, ETTET MUUTTELE MITÄÄN MUUTA!
etsi paikka jossa BOOT sieltä paikka jossa valitaan järjestys käynnistymiselle.
Voi olla nyt esim.
1. Flopy
2. HDD
3. CD
noiden järjestystä tulisi muuttaa siten että cd asemaon 1:nä, sitten cd asemaan ja annat koneen käynnistyä, koska siellä levyllä on järjestelmä tulee kuvaruudulle ilmoitus 'paina jotain; bootataksesi cd asemalta (en just muista tarkalleen mutta tidät kun näet).
Riippuu BIOS:sta millä näplyttimellä pääset siihen käsiksi. Kokeile painaa esimerkiksi "Esc"- tai "F1"-näplytintä käynnistyttäessä.
Riippuu ihan BIOS:sta mistä sieltä löytyy tuo boottausaseman muuttaminen. Ihan selvällä Englannin kielellä se sieltä löytyy. Jos sekoilet BIOS:ssa etkä tiedä mitä olet oikein tehnyt, älä tallenna muutoksia saat muuten koneesi totaalisesti toimimattomaksi.
paina F8, joissain emoissa voi tuolla konstilla määritellä miltä asemalta käynnistetään
Meikäläisen abitissa tuo käynnistysmedian valinta nappi on F3.