Onko digiboxissa pakko olla 2 scart-liitäntää että saa tallentavan dvd:n tallentamaan digiboxin kautta tulevaa ohjelmaa?
2 Scarttia?
3
406
Vastaukset
Ei tarvitse, koska tallentava kannattaa kytkeä boksin ja TV:n väliin. Toki eri tallentavissa voi tässä olla eroja. Philipsillä ainakin riittää yksi.
- jouko
dvd kannattaa kykeä boksin ja television väliin? Eikö tällainen kytkentä huononna digitaalista kuvasignaalia?
Digitv.fi sivusto neuvoo toisenlaiseen kytkentään.Eli siinä neuvotaan kytkeen boksi scartilla suoraan televisioon ja vhs-video boksiin,scartilla antennijohdot kaikkien välille.Onko tallentava dvd sitten eri juttu kuin vhs?jos molempien viritinosa on edelleen analoginen. jouko kirjoitti:
dvd kannattaa kykeä boksin ja television väliin? Eikö tällainen kytkentä huononna digitaalista kuvasignaalia?
Digitv.fi sivusto neuvoo toisenlaiseen kytkentään.Eli siinä neuvotaan kytkeen boksi scartilla suoraan televisioon ja vhs-video boksiin,scartilla antennijohdot kaikkien välille.Onko tallentava dvd sitten eri juttu kuin vhs?jos molempien viritinosa on edelleen analoginen.Ei se mielestäni juurikaan heikennä kuvanlaatua. Tallennin osaa välittää kuvan läpi. Jos katsoo tallennin päällä EXI2 kanavaa, niin se toki huonontaa laatua jonkin verran (huomattavasti, jos Philipsissä moodi on M3 tai huonompi), mutta tämähän ei ole normaali tapa katsoa.
DVD/VHS-yhdistelmä on eri asia kuin DVD-tallennin. Sen kytkeminen voi olla parempi tehdä muulla tapaa. Digitv.fi-sivun kytkennät yleensä kuitenkaan eivät ole luotettavia.
Tallentava DVD on hyvin paljon eri juttu kuin VHS. DVD ottaa yleensä sisään RGB-signaalia ja sitä ei saa kuin boksin TV-scartista. Toisalta DVD näyttää RGB-signaalia ja boksi ei usein välitä sitä läpi. DVD-tallennin myös pitää kasipinnin yleensä pystyssä, milä hankaloittaa käyttöä VCR-liitännässä ainakin Handanin bokseilla. Myöskään monissa TV:issä ei ole kahta scartia RGB:lle.
Virittimillä asiassa ei ole väliä, koska niitä ei käytetä digiboksin kanssa.
Jos tekee kytkennän DVDBoksi-> TV, niin DVD:lle joutuu tallentamaan komposiittia ja DVD:n katselu tapahtuu myös komposiittina. (komposiitti on komposti, kun kyse on kuvanlaadusta). Kytkennässä Boksi -> DVD -> TV kaikki pelaa RGB:nä kunhan tallennin ymmärtää sitä.
Videonauhuri sensijaan pitää kytkeä VCRBoksi->TV, koska videonauhuri harvemmin päästää RGB:tä läpi, myös läpivienti voi yleensäkin olla huono etenkin vanhemmissa laitteissa. Lisäksi VHS-nauhuri ei ymmärrä mitään RGB:stä, joten ei haittaa vaikka sen kytkee VCR-scartiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1102989Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171902687Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina612139Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.11431Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2231342Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät221310Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31111Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115890Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3862Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103853