Mitkä renkaat alla

skarv

Niin millä renkailla ajat millaisella pelillä ?

12

1608

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metzelerin Tourancet on alla.
      Oon ollu tosi tyytyväinen.

      • jamo/

        636 Ninjassa pyörii alla Pirellin Diablot.


    • GSF

      Takan Misukan vanha mäcädämi ja edessä Mezen Sport-tech ja melkein sileä.
      Takana matka ja edessä sport ei tosiaankaan sovi yhteen.
      Suzuki GSF 1200 S

    • pidot paranee

      Michelin power race.

    • Turo--Inkeri

      on samaa paria olevat Michelin Pilot Powerit. Aika hyvän tuntuiset, pitoa riittää ja ohjaustuntuma on hyvä ja tarkka. Takaa jää 1,5-2mm käyttämättä katuajossa. Radalla en ole näillä käynyt. Oletan, että takanen tulee olemaan keskeltä Kekkonen 5-7tkm ajettuna, ja vaihtanen seuraavaksi taakse pykälää kovemman/kestävämmän.

      Aiemmin ollut tässä pyörässä (Sukisuki SV650S) edessä mm. Bridgen BT012SS ja 014 sportit ja niiden parina aina takana BT020 sporttouring; siinä oli ihan oiva yhdistelmä myös, eli edessä pitoa ja takana myös kestävyyttä. Varsinkin tuo 012SS (SS=supersoft) tuntui erinomaiselta eturenkaalta, sadepito oli jotain käsittämätöntä. Edessä ei kuluminenkaan ollut niin rajua kuin varmastikin takana olisi. BT014 on melko yleinen uusimmissa kyykyissä, tuntui vähän, ettei se normaaliajossa lämpene riittävästi, ja sen ominaisuudet saattoi jäädä osin käyttämättä.

      Kun oli molemmissa päissä BT020, ajotuntuma oli selvästi heikompi ja kuluminenkin kummallista. Olin todella ällistynyt, että vaikka olivat varmasti suosituskoon renkaita, eturengas oli käytetty aivan reunoille asti, ja takaa puuttui 10mm. Noin päin ei pitäisi käydä, voipi olla vaarallistakin, ja sadepitokin tuntui tällä yhdistelmällä selvästi heikommalta.

      Suikassa oli ensiasennuksena jotkut Dunlopit (olisko ollut D220), niistä ei ole paljon hyvää sanottavaa, paitsi kestävyys, edessä melkein 20tkm ja takana yli 12. Sadepito oli todella paska, ja tuntuma vähän joka paikassa kovin epämääräinen. Pyörä on ollut uudesta saakka minulla, eikä se ole tänä aikana muuttunut kertaakaan niin radikaalisti kuin silloin, kun pääsin eroon noista ensiasennus"renkaista". Ei sinänsä mitään Dunlopin kumeja vastaan, mutta nuo olivat tehtaalta kehno (tai ehkä kustannustehokas) valinta kyseiseen pyörään.

    • prätkätin

      Pirellin Diaplot! Suosittelen.

      • Mopetisti

        Kyll' toi misukka vaan rulaa


      • nimimerkkisi
        Mopetisti kirjoitti:

        Kyll' toi misukka vaan rulaa

        mukaan olevan mopolla ajelija. Siinä nuo renkaat varmaankin toimii mutta minulla moottoripyörässä eivät olleet parhaat mahdolliset.


    • on alla, eli Michelin Macadam.
      Edessä on 3.25-19 ja takana 120/90-18.
      Hyvin on kestäneet painavaa mopo-kuskiyhdistelmää ja pitokin ainakin kuivalla on ihan hyvä.
      Taidan ostaa uudet samanlaiset hetikohta. Joku Kenda olis hiukan halvempi, mutten viitti kokeilla.
      Joo, yks työkaveri oli vähän huvittunut, kun hänellä oli piikkisessäkin ollut leveämpi takagummi.
      Mopeti on -78 Z1000.

    • pilot power..

      Kawa zx12r ja renkaina misukan pilot powerit. Olen ollut tyytyväinen.. tekisi mieli kokeilla niitä pilot powern 2CT-versioita, mutta kun ovat sen verran kalliimmat, että taidan pysyä tossa vanhassa..
      takakumi kestää n. 6000 km ,etunen 8000 km

    • Reiman

      Pyörässä on vielä ensiasennusrenkaat Bridgestone Trailwing 101/152, muistaakseni numerot ovat noin.

      Sekä edessä että takana on urasyvyys nyt 8 250 km ajettuina 4 mm. Edessä oli uutena noin 5,5 mm ja takana 7,5 mm kulutuspintaa. Näyttäisi siis, että takarenkaalla pääsee noin 13 000 km ja eturenkaalla ehkä peräti 20 000 km. Tämä on kyllä minulle ennätyskyytiä.

      Muutenhan Trailwing on jo poistumassa ja sen korvaa uusi Battwing. Se tosin on saanut ristiriitaisen vastaanoton alan lehdissä.
      Jos tuo Strommi tulee pidettyä, niin seuraavaksi taakse laitetaan juri Battwing. Ja kun molemmat renkaat sitten tulevat yhtä aikaa vaihdettaviksi noin 20 000 km kohdalla, laitan alle puhtaat katurenkaat, ehkäpä ContiAttackit.

    • Nimetön

      pyörii all. Takana macadam 50 ja edessä pilot activ. Edessä oli kans macadam 50 mutta tuli vaihto kuntoon n. 12500 km kohdalla. Takanen on edelleen alkuperäinen ja kilometrejä n. 14500 ja menee vielä 2-3 tonnia. Edellisellä pyörällä ajoin taka misukalla n. 18500 km ja oli vielä reilusti laillinen kumi. Niin ja pyörä on Guzzi kuten edellinenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      63
      5479
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      19
      3732
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2746
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      133
      1996
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      16
      1775
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      117
      1524
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1347
    8. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1096
    9. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1062
    10. Ratti vinossa

      Taas oli lähetty päissään kokeilemaan kytökyläntiellä
      Haapavesi
      8
      797
    Aihe