Kani eläinlääkärillä käynti

kani tyttö

Kanilla pissatulehdus ja joudun käyttää sitä eläilääkärillä piikitettävänä.Onko joku kokeullut vastaavanlaisessa tapauksessan pistää piikkiä itse kanille.siinä varmaan säästäisi kun ei tarvitse käydä eläinlääkärillä.
Ja Mitä muualla on maksanut eläinlääkärillä käynti ja tuollaisen tulehduksen hoito?

2

716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luppeli

      Itselläni on ollut 8 kania ja yhtäkään en pystynyt pistämään. Viikonloppuna kaverini tuli ja antoi rokotuksen, mutta muulloin mentiin lääkäriin. Siihen aikaan hinta vaihteli 5 - 15 markkaa. Maksoin mieluusti ja kani tykkäsi vaihtelusta. Tosin jotkut eläinlääkäriasemat voivat olla kalliita.

      Pistäminen ei periaatteessa ole vaikeaa silloin kun lääke laitetaan niskanahan alle. Nostetaan vain nahkaa ylös ja varotaan keihästämästä. Lääkäri opetti kaverilleni kädestä pitäen. Mutta yksi lääke oli hankala: se valui pistoskohdasta ulos samantien. Joten kannattaa vähän hyväillen hieroa pistoksen jälkeen kania.

      Jos vain kykenet, suosittelen pistoksen opettelua. Etenkin talvella ja jos kani on heikko, voi kaikki ylimääräinen ole rasitus.

      Yst. terv.
      Neulakammoinen kanimummo

    • sauli

      Mun kanilla oli virtsatietulehdus ja se hoidettiin 10 päivän antibiootti kuurilla. Mitä annoin tietysti itse kotona suun kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5604
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      32
      4940
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      2834
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2384
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2078
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2038
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1657
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1621
    9. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      26
      1582
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1509
    Aihe