miten tuo 4motion tekniikka toimii? eli pystyykö sillä kahvaileen talvella kunnolla? eikös se ole etuveto siihenasti ku alkaa eturenkaat sutiin niin sitten vasta alkaa takapyörätkin vetämään?
4 motion
6
4173
Vastaukset
- J.A.K
Tässä linkki http://www.volkswagen.fi/vv-auto/vw2.nsf/HTML/Tekniikka_1
- Sleeper
Kopioin volkkarin tekniikka-sivuilta 4motion tietoa.. www.volkswagen.fi -sivuilta löytyy myös kuvia 4motion systeemistä. Passatilla ainakin onnistuu näyttävät ja suhteellisen helpot sladit..
Volkswagen Passat 4MOTION
Passat 4MOTION -malleissa käytetään Torsen-kierukkapyörämekanismia, joka hoitaa pyörien nopeuseron tasauksen ja vetovoiman välityksen.
Tavallisessa tasauspyörästössä molempien puolien voima on aina yhtä suuri, eli 50 prosenttia tasauspyörästöön tulevasta voimasta. Tämä merkitsee sitä, että jos toisen puolen voimanvälityskyky heikkenee, toisenkin puolen välittämä voima vähenee.
Torsen-tasauspyörästö tasaa pyörien erilaiset pyörimisnopeudet esimerkiksi käännettäessä ja kaarreajossa, sikäli se toimii tavallisen tasauspyörästön tapaan.
Vetovoiman jakautuminen renkaiden pidon vaihdellessa
Jos jonkin pyörän pito heikkenee: Torsen-tasauspyörästö siirtää heti portaattomasti vetovoimaa akselille, jonka pyörillä on parempi pitokyky.
Vakiona ABS/EBV EDS
Volkswagen Golf ja Bora 4MOTION
Monilevykytkin yhdistää auton etu- ja takapyörät.
Jos etu- ja takapyörien välillä ilmenee pyörimisnopeuseroa Haldex-kytkin kytkeytyy salamannopeasti toimintaan.
sähköpumppu pitää järjestelmässä jatkuvan esipaineen
korkeapainemännät kohottavat hydrauliöljyn paineen riittävän suureksi lamellikytkimelle
Ulko- ja sisälamellit yhdistyvät, jolloin käytössä on automaattisella kytkennällä toimiva neliveto. Se tarvittaessa siirtää portaattomasti vääntömomenttia taakse pyörien vetokyvyn ja luiston mukaan.
Vakiona ABS/EBV EDS- Jeppe Jääkarhu
Ja sitten ihan suomeksi toi homma, eli passatissa on 50/50 jako ja maksimissaan jotain 70 % eteen tai taakse pidosta riippuen. Menee kahvaedellä takuu varmasti(omistan tommosen). Saa näyttäviin sivusladeihin kaasulla.
Golf on 99/1 eli 1% taakse, ennekun pyörien välillä tulee pyörintä eroa. saa menemään kuulemma sladissa tuonkin. - tema
Jeppe Jääkarhu kirjoitti:
Ja sitten ihan suomeksi toi homma, eli passatissa on 50/50 jako ja maksimissaan jotain 70 % eteen tai taakse pidosta riippuen. Menee kahvaedellä takuu varmasti(omistan tommosen). Saa näyttäviin sivusladeihin kaasulla.
Golf on 99/1 eli 1% taakse, ennekun pyörien välillä tulee pyörintä eroa. saa menemään kuulemma sladissa tuonkin.Tänään meni (Quattro)Passat 4motion kylki edellä ja on noita golffejakin tullut pyöriteltyä. Myös golfin tekniikka toimii kuin "oikea" neliveto ikään. Saa luisuun kunhan on koneessa poweria.
- vompatti
Jeppe Jääkarhu kirjoitti:
Ja sitten ihan suomeksi toi homma, eli passatissa on 50/50 jako ja maksimissaan jotain 70 % eteen tai taakse pidosta riippuen. Menee kahvaedellä takuu varmasti(omistan tommosen). Saa näyttäviin sivusladeihin kaasulla.
Golf on 99/1 eli 1% taakse, ennekun pyörien välillä tulee pyörintä eroa. saa menemään kuulemma sladissa tuonkin.4-motion passatti toimii enemmän takavetoisen kuin etuvetoisen (onneksi:) tapaan ja sillä saa suhteellisen kivoja luisuja. Jos haluat kunnon menoa niin sitten katso BMW/MB osastolle.
- Anonyymi
vompatti kirjoitti:
4-motion passatti toimii enemmän takavetoisen kuin etuvetoisen (onneksi:) tapaan ja sillä saa suhteellisen kivoja luisuja. Jos haluat kunnon menoa niin sitten katso BMW/MB osastolle.
Tai Suparu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022132Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121999Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821059Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56975Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402948Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39828- 56789
- 75760
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734