Siis miten te oikein saatte pyöräytettyä sitä kuppia siellä sisuksissanne.. kokeilen nyt ekaa kertaa tätä ja ei se kyllä mihinkään pyöri..
eikö se siis ole kunnolla paikallaan? apua? mitä pitäis tehdä..
jotenkin tuntuu että en uskalla antennia leikata pois.. luulisi että se on vaikeampi poistaa se kuppi kun sitä antennia ei ole.. kuppi on lunette ja tuntuu että se on aika paljon sisässä.. siis antenni.. mutta kuitenkin tuntuu.. on jotenkin epämukava olo..
eikö se siis ole kunnolla paikallaan? apua? mitä pitäis tehdä..
jotenkin tuntuu että en uskalla antennia leikata pois.. luulisi että se on vaikeampi poistaa se kuppi kun sitä antennia ei ole.. kuppi on lunette ja tuntuu että se on aika paljon sisässä.. siis antenni.. mutta kuitenkin tuntuu.. on jotenkin epämukava olo..
Vastaukset 12
Vanhimmat
nyt aamulla aloin ottaa sitä pois, ja mulla meni 10 minuuttia ennen kun mitään tapahtu.. se oli vaan jumissa.. sain kyllä otteen antennista ja sitä myöten pohjasta, mutta ei se mitään irti lähtenyt..
hiki tuli sitä kiskoessa.. tässä on nyt oltava joku salaisuus mitä mulle ei kerrota..
Ei kannata ostaa mitään Kuppia jos ei halua pettyvänsä. Minä ainakaan tommoista ostais.. Hyi-hyi!
Eli ei sitä tarvitse kovinkaan paljoa kiskoa, jos tekniikka on hallussa. "Kokonaisena" eli ihan pyöreänä sitä on melkein mahdoton saada ulos, sillä sinne sisään kehittyy alipaine joka pitää sen tiukasti paikoillaan. Kuin imukuppi.
Mutta kun sitä kuppia painaa sormella läjään (eli vähän samaan malliin ruttuun kuin sitä sisään laittaessaan), niin sinne pääsee ilmaa ja alipaine häviää, kuppi tulee kiltisti ulos.
Itse leikkasin koko antennin veks, siitä ei ollut mulle yhtään apua ulosottamisessa ja se hankasi.
Joten kovaa reeniä kehiin, kyllä se siitä. Itse en luopuisi kuuna päivänä :)
Päi
kuukuppikunnassa vinkkejä poistamiseen. Sinne on koottu niitä useampiakin, ja foorumilta löytyy lisää.
http://kuukuppikunta.net
ja ei niistä tuntunut olevan mitään apua.. mutta kai kateltava uudestaan.. ja sitä ruttuun painamista.. kyllä mä yritin mutta kun ei se silti tuntunut irtoavan.. en kai sitten tehnyt sitä oikein..
vaikea uskoa että tästä tulisi vaivatonta :/
en minäkään saa kuppia sisälläni pyöriteltyä vaikka on ollut käytössä toista vuotta. ei sitä tarvitse välttämätää pyöräyttää saadakseen tietää onko se auki, itse aina vaan pyöräytän sormella pohjan ympäri tunnustellakseni onko kuppi kunnolla auki.
Kolme vuotta olen käyttänyt kuppia, enkä minäkään ole koskaan saanut sitä pyörimään. Ohivuotoja ei silti ole tullut. Kokeile sormella, että kupin pohja on jokapuolelta pyöreä ja napakka.
Antenni on useimmille aivan turha, sitä ei tarvita poistaessa, ellei sitten ole keskivertoa pidempi emätin. Tuskin on, jos antenni kerran tökkii ilman lyhennystä.
Aamulla kannattaa ihan suosiolla odotella jonkin aikaa ennen kuin yrittää tyhjentää kuppia. Yön aikana lihakset rentoutuvat ja kuppi pääsee vaeltamaan tavallista ylemmäs. Poisto onnistuu ihan normaalisti sitten kun on vähän aikaa ollut pystyssä.
Kuppia poistaessa alipaine on saatava pysymään poissa koko poiston ajan. Ei siis riitä, että kerran puristat kupin pohjaa (ainakaan minun Divallani), vaan kupin reunaa pitäisi painaa koko ajan vähän lyttyyn. Muuten kuppi poksahtaa uudelleen auki ja alipaine muodostuu taas samantien.
Ei sitä itse kuppia pystykään pyöräyttämään vaan sormella pitää pyöräyttää kupin ympäri, niin tietää että onko se auennut vai ei.
Kuppia poisottaessa kannattaa käyttää myös lantiopohjan lihaksia tuomaan kuppia ulos.
Kyllä se vaatii muutamat menkat ennenkuin löytää ne niksit ja itselleen sopivat konstit asettaa ja poistaa kuppi.
ei kai auta muu kun treenata.. kiitos kaikille, jotka vaivautui vastaamaan..
mun on kyllä todella vaikea käsittää myös sitä miten se kupin asentaminen ja poistaminen oikein onnistuu siinä vessanpöntöllä istuessa.. ei ymmärrä.. itse kykenen siihen vain kyykyssä, tässä vaiheessa..
Eipä sitä välttämättä tarvitse vessanpöntöllä istuessa laittaa/ottaa pois. Itse en tee niin juuri koskaan. Joskus saatan ottaa sen pois pöntöllä, jos se on kovin täynnä, mutta laitan sen sisään aina seisoen sellaisessa pienessä haara-asennossa.
Kun työnnät kuppia lantionpohjan lihaksilla alaspäin ei tarvitse kykkiä.
mulla on diva, ja leikkasin koko antennin pois, tökki ja pisti pahasti. ite laitan se sillain taitettuna, ja samalla lailla otan sen pois. on tosi hyvä. enkä pahemmin pyörittele. pytyllä pistän ja otan pois.