Osaako kukaan kertoa, että missä halvoissa (n.50-100 €) digiboxeissa on se RF-modulaattori? Oon yrittäny netistä ettiä tietoa, mutta ei oo asia oikeen selkiintyny...
Kiitos!
Kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kodinkoneliikkeeseen ja kysy myyjäsetiltä.
ne tiätää.
Useimmilla myyjäpojilla ei ole edes hajua siitä mikä se on. Ja niin uskomattomalta kun se tuntuukin, niin tieto on hakusessa jopa maahantuojilla ja valmistajilla. Esim. Philipsillä.
Humax 1201:ssä se on ja boksi toimii muutenkin.
Kansalaisboksi on yksi halvimmista, ja siinäkin on.
tiedä .
ota yhteyttä valmistajaan.
kyllä täällä eurassa tuntevat kodinkoneliikkeissä boksinsa.
taitamattomia myyjiä sulla?
vai tuijottavatko vain tissejäsi?
Myyjäsetäsiltä tätä aikoinani utelin, ja myyjäsetäset katsoivat minua kuin pässit uutta veräjää. Eivät tienneet laitteista käytännössä muuta kuin hinnat, jotka nekin oli teipattuna hyllynreunaan.
Asiaan: Esim. kaikissa Nokialaisissa on RF-modulaattori. Niitä vain ei enää ole tarjolla.
Asia kuitenkin selviää kaikkien laitteiden manuaalista Spesifications sivulta. Pyydä myyjää kaivamaan speksit esiin. Sitä varten he ovat töissä. Ehkä. Tai jos tiedät muutoin kiinnostavan laitteen, on varmin tapa kaivaa netistä valmistajan tai maahantuojan sivuilta (usein downloads) user manual, spesifications tms. tiedosto. Nämä yleensä löytyvät pikku haulla kaikkiin laitteisiin.
Siis ei yleisesitettä, koska siinä vain kerrotaan että laite osapuilleen on tarkoitettu digijuttuihin ja on niin hienot napit ja näytöt että. (tämän verran voisit kuulla myyjältäkin ;)
Humax CX-1201T - Antennivastaanottoon.
Hinta ollut 95€ jos jostain vielä saa.
Kannattaa ehdottomasti myyjältä varmistaa, että jos ei ole modulaattoria, niin saa viedä takaisin, koska kaikki myyjät eivät tiedä välttämättä asiaa.
Tässä boxissa pitäisi olla modulaattori, en itse kyllä ole nähnyt boxia.
kaikissa rf-modulaattori. toimii hyvin.
Ainakin Clas Ohlsson myy irrallista RF-modulaattoria, johon voi kytkeä minkä tahansa digiboxin DVD-soittimen ym. Hinta jotain 30 euron luokkaa.
niin, että aika kallis mokkula. oikea hinta olisi korkeintaan 10€. sellaisen saa myös vanhoista videoista.
Ks. esim. http://www.mediaplazashop.com/
panasonicin molemmissa malleissa ( lukijalla ja ilman ) on modulaattori. ei myydä enää uutena. ja mallimerkintää en muista mutta markkinoilla on ollut vain nuo 2 mallia ja molemmissa on moduuli