Olen itse ammattikorkeakoulun kasvatteja, tradenomi tarkemmin sanottuna. Olen monesti miettinyt, millaisia tasoeroja koulutuksessa on eri ammattikorkeakoulujen välillä. Tuntuu, että ainakin työelämässä toisia arvostetaan enemmän kuin toisia. Onko kukaan muu huomannut vastaavaa? Olisi mukava kuulla mielipiteitänne ja arvelujanne, mikä amk tarjoaa hyvä- ja mikä huonolaatuista opetusta nimenomaan liiketalouden osalta.
Tasoeroja AMK-tutkinnoissa?
anni
102869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
itse valmistuin Heliasta. Meillä liiketalouden puolelta noin 95 prosenttia sai töitä ja osa on edennyt ystävistäni ja ryhmäläisistäni Nokialla/Soneralla/TietoEnatorilla esimiestason tehtäviin. Kyseessä oli IT-tradenomeja.
Myös taloushallinnon puolelta monet ovat päässeet mm. Controllereiden hommiin ja markkinoiden parissa työskentelemään mm. Hartwall Areenan tapahtumiin liittyen ja myös UPM-Kymmenen markkinointiosastolle. Nyt puhun siis ainoastaan omasta vuosikurssistani ja valmistuneista.
Meillä aikoinaan oli kilpailu TAMK:in kanssa hakijamäärissä ja opiskeluissa, mm. yhteistyökumppanit yrityselämään ja ulkomailla olevat yhteistyökoulut. Työelääm suhteet ovat Heliassa erinomaiset ja yhteistyöyrityksiä paljon. Itse toimin koulun hallituksessa ja olin mukana myös koulua markkinoitaessa eri koulutusmessuilla.
Eiköhän siis Suomessa arvostetuimmat ammattikorkeat olekin juuri Tampereella, Tamk ja Helsingin Helia. Suomen mittapuussa kuitenkin nämä ovat isohkoja kaupunkeja ja näin ollen opetustilat ovat erinomaiset eikä ole pikkukaupunkien resurssipulaa, sillä ammattikorkeathan ovat kaupunkien omistuksessa toisin kuin valtion yliopistot. Tampereen yksikkö on tällä hetkellä myös yksi eniten kehittyvimmistä. Eiköhän se näe aikas helposti myös hakijamääristä, suosio on suuri juuri Heliaan ja Tamk:iin.
T: Jukka -77-
Itse opiskelen talla hetkella Mercuria Business Schoolin kansainvalisen kaupan puolella ja ainakin meilla opetuksen taso on erittain hyvatasoista. Myos aiheesta julkistetut vertailut nostavat MBS:n, Helian ja muutamia muita kouluja omaan kastiinsa.
Tyollistymisprosentti on omalta linjaltani ollut perinteisesti lahella sataa, joten hyvin luottavaisin mielin tassa voi menna eteenpain!
Pieni ammattikorkea syrjässä, huono maine, helppo sisäänpääsy. Ei ole häävi maine, mutta toivon mukaan töihin päästään. Mitään tietoja ei ole työllistymisprosenteista, koska ensimmäiset omalta linjaltani valmistuivat vasta nyt jouluna.
Opetuskin tahtoo välillä olla huono. Loistaviakin löytyy, mutta ne eivät koko opetusta pelasta.
Lähde Stadiin, Tampereelle tai Turkuun pakenemaan elämän raadollisuutta.
missä olet koulussa?
TAMK:issa Tampereella
Kiitos paljon vastauksistanne. Olen kuullut monesta muustakin paikasta, että Helia olisi tasokas opinahjo. Itse valmistuin Etelä-Karjalan amk:sta ja tällä hetkellä tuntuu, ettei ekamk:n tutkintoja (ainakaan tradenomin) kovin työmarkkinoilla arvosteta. Kertoisiko joku omia käsityksiään ekamk:n opetuksen tasosta? Alkuperäiseen kysymykseenikin toivon tietysti saavani vielä paljon kommentteja.
On tärkeää, että sinulla olisi myös omalta alalta työkokemusta. Ei se nyt Suomessa kuitenkaan vielä ole siihen mennyt, että ammattikorkeakouluja/yliopistoja paikkakuntien mukaan laitetaan kummoiseen arvostusjärjestykseen. Molempia opinahjojahan on Suomessa myös perifeerisillä alueilla.
Sinun täytyy olla aktiivinen. Hyödyllinen työkokemus yhdistettynä ammattikorkeakoulututkintoon on varsin vahva yhdistelmä. Itse työskentelin läpi opiskeluaikojen Turun sähkölaitoksella asiakaspalveluyksikössä, lähinnä perintaosastolla, eli varsin vaativaa asiakaspalvelutyötä eri ihmisten inhimillisissä ongelmatilanteissa.
Valmistuttuani sain paikan Nokialta Salosta. Työskentelen täällä nyt taloushallinnon tradenomina osastomme, suomennettuna tittelini, niin ehkäpä asiakaspalvelupäällikkönä ja vastaavana. Olen hyvin tyytyväinen, niin opiskeluun kun sen jälkeiseen siirtymään työelämään.
Suomessa tietty on alueita, että koulutetuille ihmisille ei yksinkertaisesti ole töitä. Eli tradenomit tekevät koulutusta vastaamatonta työtä. Se on ikävä fakta, mutta Suomi paisuu paisumistaan tässä kolmion aluella, Tampere,Turku ja Helsinki. Pohjoisessa tilanne on erilainen, mutta eiköhän sieltä Oulun seudultakin löydy varsin paljon potenttiaalia.
Älä siis tuommoisia turhia juttuja pohdi, oman koulusi arvostuksesta. Kyllä työmarkkinoilla se on aivan muusta kiinni. Millainen persoona olet, oletko hyvä, juuri sopiva persoona, stressinsietokyky, sosiaalisuus, tunneäly ja yleinen menestys koulussa ja työkokemus jne... Ole aktiivinen ja toimi, älä jää paikalle makaamaan!
Joo ei Suomessa oikeestaan hirveästi voi edesauttaa työllistymistään sillä, mihin AMK:hon hakee, vain työpaikkakunnalla ja tutkinnolla on merkitystä. Ja onhan se luonnollista, että jos hakee töitä suuresta kaupungista niin on paremmat mahdollisuudet työllistyä. Mutta mitään suuria tasoeroja ei Suomessa varmasti ole AMK-koulujen välillä. Itse valmistuin IT-inssiksi SAMK Porin yksiköstä, hyvin työllistyin, työhönotossa työnantajaa kiinnosti pääasiassa työkokemukseni kesätöistä yms, eli niihin kannattaa panostaa, mikäli mahdollista, ei työnantajilla ole laajaa tietoutta eri koulujen opetuksen tasosta, usko pois. Eli oma aktiivisuus ratkaisee työn saannissa,ei mikään muu.
Siis ihan tarkennuksena, että kyselin tuota vain mielenkiinnosta. Minulla on kyllä työpaikka, mutta olen ollut huomaavinani, että toisten ammattikorkeakoulujen kasvatteja arvostetaan enemmän kuin toisten. Mietiskelin vain, että onkohan joku muukin huomannut saman ilmiön. Mutta kiitokset kommenteistasi :)