apuaa!!! Koirani on tällä hetkellä 4 kk vanha (kleinspitz) ennen se oli oppinut jo, että isommat tarpeet tehdään ulkona ja ja pissaa sisälle milloin tahansa, mutta onneksi lehden päälle. Mutta viime aikoina se on alkanu ulostamaan sisällekin ja ihan mihin kellonaikaan tahansa ennen meillä oli rytmi joka oli, aamulla noin 08:00 - 09.00 iltäpäivällä noin 15:00 ja illalla 21:00 ja on toiminut silloin ihan hyvin, mutta nykysin se on taas ihan q pentu. Tietäiskö joku mistä se vois johtuu ja onko toi mun rytmi hyvä? Ja käyks koirat 2 vai 3 kertaa ulkona ulostamas? JA SE, ETTÄ MITEN PYSTYN OPETTELEMAAN KOIRALLENI PISSAAMAAN VAAN ULOS? tarvin näihin kysymyksiin pikaisesti apua. Plz auttakaa!!!
APUAAAA!!!
goddy
5465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joskus on aloitettava alusta. Ihminen turhautuu helposti, kun "johan tämä nyt oli hallussa" asia ei olekaan hallussa. Matot pois, sanomalehdet eteiseen ulko-oven eteen ja tiheämmät ulkoilut ja kiitokset kerran ja lyhyesti ulkona toimituksen jälkeen. Jatka kivalla leikillä hetki ulkona, ettei koirasi luule, että ulostamisesta viedään sisälle rangaistukseksi. Älä anna erikoishuomiota sisälle tekemisen jälkeen. Kontakti on palkinto. Koirasi saattaa syödä enemmän ja kasvaa nopeammin.
edellisen neuvot hyviä!Meillä pentu oppi myös nopeasti sisäsiistiksi, mutta sitten tuli takapakkia samalla tavalla.se on normaalia.Siis koira ulos aina, kun on syönyt tai herää tai leikkinyt paljon sisällä.Pissan ja kakan jälkeen kehut päälle.
Meidän pentu on nyt 5kk ja on sisäsiisti näillä keinoilla.Pidätyskyky paranee iän karttuessa, joten kovin kauan ei tarvitse reagoida nopeasti.
Annatko koirallesi säännöllisesti ruokaa? jos annat en tiedä ongelmaasi, mutta jos et se on siinä, koiralle täytyy opettaa "ruokaajat" samoin kuin ihmisilläkin. Noin "nuorta" kiraa täytyy käydä lenkittämssä paljon, niin se oppii tekemään asiansa ulos..
Koira on 4kk ja käytät sen ulkona VAIN 3 kertaa päivässä????? tuo on AIVAN LIIAN VÄHÄN! Koirahan on vasta pentu. Harva 4 kuinen pystyy pidättelemään monia tunteja (paitsi öisin kun nukutaan, eikä touhuta muuta).
Meillä on muutamaa päivää vajaa 4kk sakemannin pentu jota kaytetään ulkona n. 6-8 kertaa päivässä ja nyt jäppinen on oppinut täysin sisäsiistiksi (kun pentu tuli meille opetin sen suoraan ulos... oppi jo muutamassa viikossa ettei sisälle tehdä tarpeita).
Kun käytät koiraasi useammin ulkona se varmasti oppii pian, ettei sisälle tehdä mitään.
Onnea pentusi kanssa :)!
meillä on yli vuoden vanha koira ja edelleen käydään joka kerta kun herää pihalla ja kun on syönyt.. meillä käydään pihalla päivässä noin 8-9kertaa ellei enemmänkin ja pidetään huoli siitä että joka kerta on tullut jostain päästä jotain pihalle.. :) tämä toimii jos vaan viittisi omistaja itse kävellä pihalle asti.. mieti se niin että et itse pääsisi kuin kolme kertaa päivässä vessaan.. ei olisi helppoa ainakaan