Pentutehtailusta

Siis ei jokainen useammat pennut vuodessa teettävä ihminen ole pentutehtailia??
Hirveää yleistystä joiltain tietämättömiltä,ja yleensä nämä "syytteliät eivät ole kasvattajia.
Vaan joitain asiasta hyvin vähän tietäviä.Enkä halua heitä morkata varmaan vaan tietämättömyyttään huutelevat.
Tämä on niin kuin lintuinfluenssa...kaikki pelkää ja puhuu siitä,loppujen lopuksi moni ei oikeastaan tiedäkkään mistä on puhe.
Monesti kuullaan jostain asiasta esim. sairaudesta uutisissa ja sitten juttua puidaan ja puidaan tutustumatta asiaan sen tarkemmin.
En väitä että pentutehtailu ei olisi vakava ja hälyttävä asia,todella on mutta ei nyt jokaista kasvattajaa tarvitse leimata tehtailiaksi.
Itse en ole kasvattaja eikä minun koirallani ole ollut kuin yhdet pennut useampi vuosi sitten.
Joten en minäkään paras ole puhumaan mutta jos ei ole tietoa niin ei kannattais rueta syyllistämään.
Suurinosa kasvattajista kuitenkin on puhtaat jauhot pussissa olevia.
Jokaisen pennun ostajan kannattaa kuitenkin tarkastaa kenneli mistä pentunsa ostaa.
Ei nyt tehdä tästä keskustelusta mitään paskan länkytystä vaan asialisesti jokainen voi oman kantansa ilmaista.
9487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

tehdään nykyisin pentutehtailija,ei asia kuitenkaan niin mene,itse olen useita kertoja käynyt isoissa suomalaisissa kenneleissä joissa asiat on todella hyvin vaikka pentueita voi syntyä 10 vuodessa.Pikat siistejä,koirat hoidettuja ja hyvin syöneitä,eli ei mielestäni täytä tehtaan tunnusmerkkejä.Joskus tehdas onkin paikka jossa yksi koira joka juoksusta tekee pennut tai paikka jossa pentuja syntyy ihan niinkuin muutoinkin,mutta joissa ei koiria hoideta,omia koiria ei edes tunneta ja jos sairastuu niin odotetaan vaan josko paranee tai kuolee.Ei pentutehdasta myöskään tee se,että joku,usein nuori haluaa kerran teettää pennut vaikka sitten seropit.Järkeä käteen tässäkin asiassa tai muuten elämme todella keskellä tehtaita jos jokainen melkein kriteerit täyttää.Ei ole synti jos on useammat pennut vuodessa,monesti asia on niin,että kasvattajalla on monta samanikäistä narttua ja astutetaan kaksi tai kolmekin,koska huonolla tuurilla yksikään ei tee pentuja,jos tuuria on liikaa tekee kaikki pentuja,vaan asialleen omistautunut kasvattaja selviää siitäkin kunnialla.

Äänestä
  • >> tehdas onkin paikka jossa yksi koira joka juoksusta tekee pennut tai paikka jossa pentuja syntyy ihan niinkuin muutoinkin,mutta joissa ei koiria hoideta,omia koiria ei edes tunneta ja jos sairastuu niin odotetaan vaan josko paranee tai kuolee.

    Äänestä

Nuo perusteettomat pentutehtailijaksi syyttämiset kannattaisi jättää omaan arvoonsa, eikä lotkauttaa niille korvaansakaan. Usein asialla lienevät kateelliset toiset kasvattajat.

Pentutehtailu on vakava asia ja siitä on käytävä asiallista keskustelua. Törkeistä tapauksista on kuitenkin voitava puhua suoraan ja kiertelemättä, sillä pennunostajia on voitava varoittaa kyseenalaisista kenneleistä. Pentutehtailuun ja sen lisääntymiseen on puututtava yhteistyöllä. Pahin ongelma ovat ulkomaisilta pentutehtailta Suomeen tuodut pennut, mutta Suomessakin ongelma on selvästi pahentunut.

Rohkeaa keskustelua tarvitaan myös siitä kasvatustoiminnasta, joka ulkonaisesti tapahtuu Kennelliiton suojeluksessa eikä lainvastaisuuksia näyttäisi taphtuvan, mutta jossa koirien hyvinvointi on toissijainen pennuista saatavan myyntitulon ja näyttelymenestyksen rinnalla. Tällainen toiminta on huomattavan yleistä, enkä näissäkään tapauksissa pitäisi täysin vääränä pentutehtailusta puhumista. Syyttely on kuitenkin turhaa - tarvitaan vakavaa keskustelua ja toimenpiteitä mm. Kennelliitossa, jotta koira ja sen hyvinvointi nostettaisiin ykkössijalle niin koiraharrastuksessa kuin ammattimaisessa koiranpidossa. (Itse kieltäisin kokonaan ammattimaisen koirankasvatuksen, jos saisin päättää - koirien on saatava kasvaa perhekenneleissä.)

Äänestä
  • hyvä joskin mahdottomalta tuntuva idea olisi että jokaisen koiraa aikovan tulisi ensin käydä jokin koiran hoitokoulu.Jossa kerrottaisiin mistä koira olisi hyvä hankkia ja mihin kiran ostossa kiinnitetään huomiota.Useinhan on niin että ensin koira ja sitten tieto...sinä vaiheessa on myöhäistä rueta miettimään että oliko sittenkin oikeanlainen paikka mistä koiran otti.
    Ja olen kyllä sitä mieltä että että koiravero olis hyvä ottaa takaisn.Ehkä hiukan sekin hidastaisi suuremkoiralauman hankintaa.Ja paremmin voitaisiin seurailla paikkoja missä esim seropeja teetettäisiin.
    Mitäs mieltä te olette koiravero asiasta?

    Äänestä

  • Asiallisella tavalla koiraharrastuksen lieveilmiöihin, kuten pentutehtailuun ja pentujen salakuljetukseen, pyrkii puuttumaan Mist-ryhmä. Olemme joukko koiraharrastajia, joilla on tietoa ongelmien laajuudesta ja yhteyksiä eläinsuojeluviranomaisiin.

    Haluatko osallistua pentutehtailun ja hämärän koirakaupan vastaiseen toimintaan? Laita tietoa epäilyttävistä koiranmyynti-ilmoituksista ja kenneleistä ym. tietämistäsi hämärätapauksista seuraavaan osoitteeseen: mist(at)suomi24.fi. Käymme ilmoitukset luottamuksellisesti läpi ja viemme asian eteenpäin viranomaisille ja Kennelliitolle, mikäli asia niin vaatii. (Asian luonteen vuoksi meidän on pidettävä henkilöllisyytemme salassa.)

    Äänestä

  • Itse näen ristiriitaa siinä että koira inhimillistetään perheen mussukaksi ja toisaalta laissa verrataan esineeseen, kuten televisioon.
    Telkkarista on tehdas vastuussa, koirasta kenneli=tehdas....

    Äänestä

Ihminen joka tekee ns. kasvatustyötä "rakkaudesta rahaan" on tehtailija, eli tekee hommaa ainoastaan rahan takia. Pentu unohtuu saman tien kun raha on vaihtanut omistajaa ja pentu häipyy ostajalle.

Hyvä kasvattaja on henkilö joka tekee kasvatustyötä "rakkaudesta rotuun", eli koirien hyvinvointi ja rodun oikeaoppinen jalostus ovat niitä tärkeitä asioita. Heille on erittäin palkitsevaa kun saavat vuosienkin kuluttua kuulla kuulumisia omasta kasvatista.

Takapihankasvattajat (backyard breeders, BYB) ja showkennelit ovatkin sitten eri asia joista tulee yleensä eniten kinaa.

Äänestä

Minulla on (tai nyt se on minun) sioitusnarttu ja kasvattaja antoi koiran ilmaiseksi tietty muutama ehto oli.Ja sitten tietty se pennutus asia.Kasvattaja ottiyhteyttä ekankerran kun koira oli 2v ja astutusta voitiin rueta miettimään.Itse yritin sille soittaa mutta ei vastannut.

Äänestä

Rikollisten myymistä pennuista ei suloista koiraa hankkivat ihmiset halua tietää mitään, kun koirakuume iskee. Tätä asiaa on pidettävä otsikoissa ja keskustelupalstoilla, jotta koiran hankintaan tulee jotain järkeä. Jos ostaja ei tiedä, millaisista oloista koira tulee, on hän osallinen roistomaiseen toimintaa. Ei pimeän pennun ostaja ole pelkkä uhri vaan osasyyllinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vielä kerran.... kirjoitti:

Siis ei jokainen useammat pennut vuodessa teettävä ihminen ole pentutehtailia??
Hirveää yleistystä joiltain tietämättömiltä,ja yleensä nämä "syytteliät eivät ole kasvattajia.
Vaan joitain asiasta hyvin vähän tietäviä.Enkä halua heitä morkata varmaan vaan tietämättömyyttään huutelevat.
Tämä on niin kuin lintuinfluenssa...kaikki pelkää ja puhuu siitä,loppujen lopuksi moni ei oikeastaan tiedäkkään mistä on puhe.
Monesti kuullaan jostain asiasta esim. sairaudesta uutisissa ja sitten juttua puidaan ja puidaan tutustumatta asiaan sen tarkemmin.
En väitä että pentutehtailu ei olisi vakava ja hälyttävä asia,todella on mutta ei nyt jokaista kasvattajaa tarvitse leimata tehtailiaksi.
Itse en ole kasvattaja eikä minun koirallani ole ollut kuin yhdet pennut useampi vuosi sitten.
Joten en minäkään paras ole puhumaan mutta jos ei ole tietoa niin ei kannattais rueta syyllistämään.
Suurinosa kasvattajista kuitenkin on puhtaat jauhot pussissa olevia.
Jokaisen pennun ostajan kannattaa kuitenkin tarkastaa kenneli mistä pentunsa ostaa.
Ei nyt tehdä tästä keskustelusta mitään paskan länkytystä vaan asialisesti jokainen voi oman kantansa ilmaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu