Iriitistä

Voiko olla kyse iriitistä, jos ei ole muita oireita, kuin kaiherruksen tunne silmässä? Kaiherrus on kestänyt pari päivää. Silmässä ei ole havaittavissa roska. Silmä ei myöskän varsinaisesti vetistä, rähmi tai punota. Vielä ei ole näköhäiriöitä tai vastaavaa.
7924
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

voi olla en ole varma...

Äänestä

Punoittaako silmäsi tai onko arka valolle
Kannattaa varmaan käydä näyttämässä silmälääkärille. Saat sitten oikean hoidon.

Äänestä

kerta iriitin yhteydessä tullut silmään suht kova kipu.

Äänestä

Itselläni selkein oire, josta tiedän, että taas on lähdettävät silmälääkärille, on zoomauksen kivuliaisuus ja valojen sietokyvyttömyys. Alussa oireet ovat lievempiä, mutta jos äkillisesti siirtää katsetta vaikka sivulta eteen tai läheltä kauas, niin sattuu. Olen usein mennyt lääkärille, kun oireet ovat olleet vähäisiä, silloin ei ole vielä ollut solumuutoksia näkyvissä selkeästi, mutta olen saanut reseptit, että voin sitten aloittaa lääkityksen jos oireet voimistuu.


Monet lääkärit ovat jo minulle määränneet ennakkoon isompia pullo-ja tuubireservejä, että voin aloitella lääkitykseni jo ennakkoon, kun tunnen oireet. Juttu on sikäli hyvä, että välillä oireilu saattaa alkaa viikonloppuna tai ei muuten pääse kovin nopeasti lääkärille tai on matkoilla. Suosittelen kaikille tätä reserviä.

Äänestä

Mulla vaan kaiherrus ei tunnu ihan koko ajan, mutta välillä on sitä, ja "outoa" kiputunnetta silmässä. Tätä on nyt jatkunu reilun viikon. Optikko kehotti vaan seuraamaan tilannetta (jos vaikka alkaa punotusta, rähmimistä -> silmätulehdus) ja sitte tarpeen tullen hakeutumaan lääriin.
Mutta valonarkuutta en ole huomannut, päänsärkyä kylläkin...

Äänestä

siis kuiva silmä tuntuu roskana, kokeile siis auttaako kostutus tipat.

Joskus myös pieni hiekanjyvä tms. juuttuu luomen sisäpuolelle, jolloin sitä ei näe kääntämättä luomea. Roska siis ikään kuin painuu hieman luomen sisään, jolloin se ei lähde irti esim. räpyteltäessä. Tässä tapauksessa huuhtelukaan ei auta, vaan luomi tulisi kääntää ja ottaa roska pois pumpulipuikolla pinseteillä tms.

Iiritti oireilee yllensä silloin, kun pupilli vaihtaa kokoa, eli kun katsetta siirretään kaukaa lähelle tai tullaan pimeästä valoisaan.

Äänestä
  • No joo, tunne jatkuu edelleen. Heti toisena päivänä ostin niitä kostutustippoja. Eipä ole apua ollut. Sairaalaan olin yhteydessä, käskivät seurata. Kaipa sinne on kohta vaan mentävä ja sillä siisti, vaikka sanovat mitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hermot menee kirjoitti:

Voiko olla kyse iriitistä, jos ei ole muita oireita, kuin kaiherruksen tunne silmässä? Kaiherrus on kestänyt pari päivää. Silmässä ei ole havaittavissa roska. Silmä ei myöskän varsinaisesti vetistä, rähmi tai punota. Vielä ei ole näköhäiriöitä tai vastaavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu