Audin BOSE-audio

Onko kellään itsellään tai muuten kokemusta Audin BOSE-audiosta? Aion hankkia sellaisen tulevaan autooni. Kannattaa ostaa ja on bassoissa paljonkin puutteita?
2357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En tiedä millaisia systeemejä Audiin laittavat mutta jo 1980-luvun GM:n autoissa ollut Bose-systeemi neljällä kaiuttimella (joissa kaikissa erillisvahvistin) soi mielestäni tuolloin laadukkaasti.

Muutenkin mitä olen Bosen laitteita kuunnellut niin hyvän vaikutelman olen saanut.

Se että onko hintansa väärti on toinen asia, paremman äänentoiston saa samalla rahalla varmaankin rakennutettua johonkin autohifiin erikoistuneessa firmassa, mutta jos siihen päätyy niin asennustyön laatuun kannattaa kiinnittää erityistä huomiota ja kysellä vaikkapa referenssejä.
Hyvällä firmalla on taatusti näyttelytason laitteita aiemmin rakennettuna.

Koska kyseessä on auto (ei akustisesti mikään unelmatila), niin silloin musiikin kuuntelussa aina kompromisseista. Audi on varmaankin hyvä lähtökohta sillä siinä taitaa olla panostettu jo tehtaalla äänieristykseen suht hyvin.

Äänestä

Autobild 15/2006 on juttu Audi/Bosesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aikoo ostaa kirjoitti:

Onko kellään itsellään tai muuten kokemusta Audin BOSE-audiosta? Aion hankkia sellaisen tulevaan autooni. Kannattaa ostaa ja on bassoissa paljonkin puutteita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu