Soneran huijausta !?

Huijattu

Hei;onko kukaan tietoinen voiko kytkykaupan perua vaikka sopimus olisi tehty esim.2v. Minua huijattiin,luulin et puhelut ja tekstarit kuuluvat kuukausimaksun sisään.Sopimuksessa lukee kuitenkin noiden kuuluvan lisäpalveluun!!??Puhe 15,90 ja tekstarit 150kpl 4.50.Siis todellinen kuukausimaksu olisikin n.50e luokkaa.Siis tosi kusetusta Soneralta. KUINKA IRTISANON SOPIMUKSENI ?????????????????Kauppan tehnyt puh.myyjä jätti kertomatta niiden kuuluvan erilliseen maksuun vaikka kysyin onko tämä nyt kuukausimaksuni kokonaisuudessaan vain 25e datan kanssa.

7

1752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öklö

      Sopimusta ei voi purkaa eikä irtisanoa jos ole ehtinyt ottaa puhelimen käyttöön.
      Mutta mikä siinä on epäselvää? KK-maksuun nimenomaan kuuluu valitun puhepaketin mukainen määrä minuutteja. Jos oikein ymmärsin on sinulla puhepaketti 50, eli 50 minuuttia puheluita kuuluu kk-maksuun (15,90€). Sen ylimenevät maksaa 0.089€/min. Tekstaripaketti joka maksaa 4,50€ sisältää 150 viestiä, ja ylimenevät viestit maksaa 0.,089€/kpl. Kk-maksu on yhteensä 20,40€/kk. Et maininnut ottaneesi datapakettia. Mutta jos otit Data 20 joka maksaa 5,90€/kk niin silloin kk-maksusi on 26,30€/kk.

    • kusetetaan

      Puhelinmyyjät yleensä jättää kertomatta oleellisia tietoja, varsinkin Soneran kytkyn myyjät, näin saa paremmin kauppaa, jos asiakkaalle kertoo puhelimessa kaikki, niin suurempi todennäköisyys on, että kauppaa ei synny niin paljon. On valitettavaa, että tähän on menty ja kukaan ei näytä puuttuvan asiaan, moraalittomat puhelinmyyjät kusee oikein kunnolla silmään hölmöjä asiakkaita. Puhelinmyyjät itse eivät ole Soneralla töissä, joten Sonera ei kaupan teossa huijaa suoranaisesti, vaan vastuu on sen puhelinmyyntifirman, joka tekee toimeksiannosta Soneralle liittymiä ja jossa sellainen kertomatta jättäjä on töissä. Näillä puhelinmyyjillä on leipä tiukassa, kun palkat on pienet, niin myyntiä pitää tulla, näin keinot saada kauppaa on sitä myöten raaistuneet. Jos sinulla on sen myyjän tiedot, niin otappa yhteyttä häneen päin ja vaadi korvausta siltä yritykseltä, missä myyjä on töissä, ei muuten tuohon myyjien touhuun tule loppua, niin monta tapausta on jo ollu ja pahin tulee olemaan vielä edessä.

      • kokemusta

        Siis jos ostit puhelimen ja liittymän puhelinmyyjän kautta puhelimessa niin tuotteilla ja liittymällä on 14 vrk:n palautusoikeus. Ko. palautusoikeus koskee kaikkea koti-ja etämyyntiä, ei kuitenkaan jos ostat tuotteen kaupasta. Jos et ole tyytyväinen niin paketti postiin ja homma hoituu 1-2 viikossa. Jos sinulla on Soneran liittymä ennestään niin liittymäsi voi olla suljettu tuon 1-2 viikkoa.

        Itse palautin "Parempi päivä" (oikeasti pahempi päivä) liittymän koska en ollut tyytyväinen siihen Nokia 6630 aatamin aikuiseen yksikamerapuhelimeen (heh, videopuhelut onnistuu, joo joo). Nyt reilun viikon jälkeen liittymä palautui ennalleen eli Netto liittymään ja nyt bongailen kilpailijoiden, mm. Saunalahden parempia kytkytarjouksia.


      • jartsa58
        kokemusta kirjoitti:

        Siis jos ostit puhelimen ja liittymän puhelinmyyjän kautta puhelimessa niin tuotteilla ja liittymällä on 14 vrk:n palautusoikeus. Ko. palautusoikeus koskee kaikkea koti-ja etämyyntiä, ei kuitenkaan jos ostat tuotteen kaupasta. Jos et ole tyytyväinen niin paketti postiin ja homma hoituu 1-2 viikossa. Jos sinulla on Soneran liittymä ennestään niin liittymäsi voi olla suljettu tuon 1-2 viikkoa.

        Itse palautin "Parempi päivä" (oikeasti pahempi päivä) liittymän koska en ollut tyytyväinen siihen Nokia 6630 aatamin aikuiseen yksikamerapuhelimeen (heh, videopuhelut onnistuu, joo joo). Nyt reilun viikon jälkeen liittymä palautui ennalleen eli Netto liittymään ja nyt bongailen kilpailijoiden, mm. Saunalahden parempia kytkytarjouksia.

        - jaa et tienny mimmonen on 6630 puhelin. .
        No sillee . .


    • jartsa58

      Onpas outoja myyjiä !! - Minulta on kyllä joka kerta ( 4x ) minkä kokoisen puhe tai tekstaripaketin haluan liittymään.
      Vaikea todentaa mitä puhelin myyjä on Sinulle myynyt . . Luulis sen nyt jotain kertoneen mitä sä saat ja mitä maksaa !? Ja jos tulee 50 euron lasku,niin minkä puhelimen ostit tai jos se oli puhelu lasku, olet vain höpötellyt ja tekstaillut joutavaa yli niiden paketti määrien, -se kun on yllättävän helppoa. Paketin hankkiminen on yllättävän helppoa ja kyllä siihen hintaan kuuluu myös se puhelin, vaikkei se siltä tunnu.
      Mutta ynnääppäs hiukan. Muutoin sä ostat 300 euron puhelimen ja maksat jotain hintaa puheluistasi ja tekstilusitasi -per kk. Laske ne yhteen 300 (puh/tekst)x24 ja jaa summa 24 mikä on tulos ? ( keskimääräinen puh lasku on n.40;-/kk )

      • annettu

        niin ei voi kauhalla vaatia...sanoo jo vanha sanalasku! Se on voivoi jollei itse ymmrää, että mitä on tullut sovittua..


    • myyjä0909

      Puhelut kuuluvat kuukausimaksuun, kun taas tekstiviestit ja datapalvelut ovat lisäpalveluja. Jos sinulla on

      Puhe 50 15,90€
      Tekstari 150 4,50€
      Data 5 5,99€
      = 25,39€/kk.
      Soneran kokoinen yritys, jolla on noin 2,5 miljoonaa asiakasta, ei ole tarvetta huijata ketään. Esimerkiksi ulkomaanpuhelut ja maksulliset numerot eivät sisälly pakettihintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      231
      4148
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      114
      1394
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1075
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe